YouTuber kelimesini çok fazla duyuyoruz. Günümüzün en havalı mesleklerinden biri olduğunu da rahatlıkça söyleyebiliriz. Arkadaş ortamlarında mutlaka bir YouTube sohbetimiz olmuş, video çekerek YouTube’da para kazanmanın hayalini kurmuşuzdur.

Tabii video çekerek YouTube’da para kazanmak kulağa ne kadar hoş gelse de bu işin de bir sürü zorlukları, gereksinimleri var. Kamerası, mikrofonu içeriği….

Üstesinden gelebilir miyiz? Kesinlikle! Biz de bu içeriğimizde teknik olarak YouTuber olmak isteyenlere YouTube’dan nasıl para kazanılır? detaylıca anlatacağız.

YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’da para kazanmak için öncelikli yapmanız gereken YouTube İş Ortağı Programı’na başvurmanız gerekiyor. Fakat bu programa başvurmanın bazı koşulları var. Öncelikle kanalınızın YouTube Topluluk Kurallarına uygun olması gerekiyor. Kısaca paylaştığınız videolarınızın şiddet, dolandırıcılık, nefret, cinsellik gibi kriterleri içermemesi şart.

İkinci olarak, kanalınızın 1000 aboneye ulaşmış olması ve son 12 ayda 4000 saat izlenme saatine sahip olması gerekiyor.

YouTube Para Kazanma Aktif Etme

  1. Programa katılmak istediğiniz hesaba giriş yapın.
  2. Sağ üst köşedeki hesap ikonunuza tıklayın.
  3. YouTube Studio’a tıklayın.
  4. Sol menüde Para Kazanma seçeneğine tıklayın.
  5. YouTube İş Ortağı Programı şartlarını okuyun ve kabul edin.
  6. Yeni bir AdSense hesabı oluşturun veya mevcut bir hesabı kanalınıza bağlayın. (Ödeme alabilmek için bir AdSense hesabınızın olması gerekir.)
  7. Para kazanma tercihlerinizi seçin.

YouTube Ne Kadar Para Kazanabilirim?

youtube'da para kazanma

YouTube’da videonuz ne kadar izlenirse o kadar para kazanırsınız gibi bir kaide yok. İşin aslı sizin kazanma miktarınızı izleyicileriniz ve reklamverenler belirliyor.

YouTube’da maliyet olarak iki çeşit reklam türü var. Bu reklamlar tıklanma başına maliyet ve izlenme başına maliyet. Eğer videonuzdaki reklam tıklanma başına maliyet olarak verilmişse izleyicinin o reklamı izlemesi para kazanmanız için yeterli değil.

Bunun dışında elde edeceğiniz miktar hedeflediğiniz anahtar kelimeye de bağlı. Rekabet edilen anahtar kelimelerde video içerik üretirseniz, tıklama veya izlenme başına kazanacağınız miktar daha fazla olacaktır.

Sonuç olarak video başına kazandığınız paranın bağlı olduğu bir sürü değişken var. Maliyeti fazla anahtar kelimelere odaklanarak ve kalite içerik hazırlayarak maksimum geliri elde edebiliriz.

Ortalama bir miktar verecek olursak her 1000 görüntüleme için 0.5 ve 2 dolar arasında kazanıldığını söyleyebiliriz.

Keşfet: En Çok Tercih Edilen Ücretsiz 8 Online Eğitim Sitesi

İş Ortaklıklığı Yaparak YouTube’da Para Kazanmak

iş ortaklığı ile Youtube'da para kazanma

Instagram’da bir ürünü tanıtan sayfalar veya kişilere rastlamışsınızdır. Bu reklamların benzerleri YouTube’da da yer alıyor.

YouTube’da belirli bir kitleye ulaşmaya başladığınız zaman siz de bazı iş ortaklığı teklifleri alabilirsiniz. Markalar ürününü video ile tanıtmak istediğinde genelde kitlesine uygun YouTuberları tercih ediyorlar.

Bu iş ortaklığı bir ürünü veya hizmeti önerdiğiniz ya da bir teknolojik aleti incelediğiniz videolar olabilir.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap