Yazılım mühendisliği, dijital dünyadaki tüm yazılımların yapılması ve düzgün çalışmasıyla ilgilenen bir meslek dalıdır.

Hepimiz günlük ya da iş hayatımızda belli başlı yazılımlar, oyunlar, uygulamalar veya programlar kullanıyoruz. Kullandığımız bütün bu uygulamaların, programların, yazılımların nasıl yapılacağını belirleyen ve yapan kişilerdir yazılım mühendisleri.

Yazılım Mühendisliği İş İmkanları

Teknolojinin gelişmesiyle sanal dünyada yapabileceklerimizin sınırı da genişliyor. Şu an birçok fiziksel etkinlik yazılım sayesinde dijital olarak yapılabilir durumda veya yapılması çok kolaylaştı. Üstelik kolaylaşmakla kalmadı birçok işin maliyeti de azaldı. Ayrıca insanların sanal ortamda işlerini kolayca halledebilmeleri ve eğlenebilmeleri insanları ekran başında daha fazla vakit geçirmeye sevk ediyor. Böyle büyük bir kitlenin bu kadar çok vakit geçirdiği bir ortamda şirketler de ister istemez bulunmak durumunda kalıyor. Bu yüzden dünyada her geçen gün sayıları artan birçok devlet ve şirket yazılıma daha da önem vermeye başlıyor. şirketler ve devletler yazılıma önem verdikçe de yazılımcıların iş imkanları artıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle yeni alanlar doğuyor ve bu alanlarda bilgi sahibi insanlar aranır hale geliyor. Bu da yazılım mühendislerinin iş imkanlarını olumlu açıdan etkileyen bir başka etmen.

Yazılım alanında herhangi bir projeniz varsa bunu hayata geçirmek için kodlama bilgisi ve bu bilginizi kullanabileceğiniz bir bilgisayar işinizi büyük ölçüde görecektir. Diğer alanlarda ise projenizi hayata geçirmek, belki bir fabrika, pahalı makineler ya da materyaller gerektireceğinden muhtemelen yazılımdaki kadar kolay olmayacaktır. Yani kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız, yazılım mühendisi olmanız sizin kendi alanınızda bir iş kurmanızı kolaylaştıracaktır.

 • ihtiyaç var. (+)
 • iş alanı genişliyor. (+)
 • girişim yapmak nispeten daha maliyetsiz. (+)

Yazılım Mühendisliği Ne İş Yapar?

Yazılım Mühendisliği Ne İş Yapar?

Yazılım mühendislerinin başlıca çalışma alanları aşağıdaki gibidir:

 • Yazılım mühendisi
 • Front-end geliştirici
 • Back-end geliştirici
 • Siber güvenlik uzmanı
 • Yapay zeka uzmanı
 • Web programcısı
 • Veri bilimci
 • IT (BT)

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Maaş bilgileri çalıştığınız şirkete ve konuma göre değişiklik göstereceğini söylemek gerek ancak fikir olması açısından kariyer.net’in verilerini aşağıda paylaştık.

PozisyonOrtalama Maaş
Siber Güvenlik Uzmanı5.800 TL
Yazılım Geliştirme Takım Lideri9.730 TL
Yazılım Müdürü11.610 TL
Yazılım Geliştirme Uzmanı5.330 TL
Web Programcısı4.620 TL
Web Yazılım Uzmanı4.250 TL
Ağ sistemleri Destek Mühendisi4.670 TL
Veri Bilimci6.530 TL
IT Güvenlik Uzmanı4.400 TL
Yazılım Mühendisi5.130 TL

Yazılım Mühendisliği Kimlere Göredir?

Yazılım mühendisleri alanındaki yenilikleri takip edip bu yeniliklere göre kendini sürekli geliştirmelidir. Karşısına gelen sorunlara farklı açılardan bakabilmesi ve en verimli şekilde çözebilmesi için analitik düşünce yeteneğinin olması, yazılım mühendislerinin olmazsa olmazıdır. Yazılım mühendisliği çoğu zaman bilgisayar başında saatler geçireceğiniz manasına gelebilir. Ayrıca yazılımda gelişmek uzun zaman isteyen bir süreçtir ve bir yazılım mühendisinin bunların üstesinden gelmesi için sabırlı olmasında fayda vardır.

Burada yazılı olan özelliklere sahip olmamanız sizin yazılım mühendisliği okuyamayacağınız anlamına gelmez. Burada sadece genel olarak yazılımcı olmak isteyen birinde olmasının faydalı olacağını düşündüğümüz özellikler var.

Yazılım Mühendisliği Dersleri ve Bölüm İçeriği

Yazılım mühendisliği bölümü tahmin edileceği gibi sayısal ağırlıklı derslerin yoğunlukta olduğu bir bölümdür. Seçeceğiniz üniversiteye ve üniversitede seçeceğiniz derslere bağlı olarak değişse de fizik, matematik, algoritma, lineer cebir, programlama dilleri(java, python, c…), sistem analizi, veri analizi, yapay zeka, robotik, ağ/uygulama geliştirme ve yazılım tasarımı gibi dersler, alacağınız başlıca dersler olacaktır.

Üniversitelerin internet sitelerinde seçmeli derslere ve içerik hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yazılım Mühendisliğinin Geleceği

Yazılım mühendisliği geleceğin meslekleri arasında gösterilen bir meslek. Dünyada yazılımlara ve yazılım mühendislerine olan ihtiyaç ve ilgi giderek artıyor. Bu yüzden yazılım mühendisliğinin geleceği hakkında endişelenmeye gerek yok. İş imkanları başlığımızda da bahsettiğimiz gibi yazılımlar hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkıyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu durum devam ettiği sürece de yazılımcılar daha fazla aranır hale gelecekler.

Yazılım & Bilgisayar Mühendisliği Farkı

Yazılım ve bilgisayar mühendisliği birbirine çok yakın iki bölümdür. Birbirlerinin işlerini büyük oranda yapabilirler. Ancak yazılım mühendisliği yazılıma odaklıdır ve yazılım biliminin daha derinlerine iner. Bilgisayar mühendisliği ise yazılım öğrenmekle beraber donanımsal olarak da kendilerini geliştirirler. Eğer amacınız yapay zeka, veri bilimi veya uygulama geliştirmekse yazılım mühendisliği sizin için daha uygundur diyebiliriz. Ancak unutmamak gerekir ki bilgisayar mühendisliği okumanız yukarıdaki alanlara yönelmenize asla engel değildir.

Keşfet: Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne iş Yapar?

Keşfet: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Yazılım Mühendisliği Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

Yazılım mühendisliği zor mu?

Öğrenmeyi seven, sabırlı bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız zor gelmeyecektir.

Yazılım mühendisliği iş imkanları geniş mi?

Teknoloji geliştikçe yazılım mühendisliği iş alanları genişlemekte. Yani sorumuzun cevabı kesinlikle evet diyebiliriz.

Yazılım ve bilgisayar mühendisliği farkı nedir?

Yazılım mühendisliği yazılıma odaklıdır ve yazılım biliminin daha derinlerine iner. Bilgisayar mühendisliği ise yazılım öğrenmekle beraber donanımsal olarak da kendilerini geliştirirler.

Author

Write A Comment