Evet arkadaşlar herkese merhaba? Bugün sizler ile birlikte herkesin ortak sorunu olan iş dünyasında ilginç bir gezintiye çıkıyoruz, hadi başlayalım.

Hepimizin mezun olduktan ve diplomayı aldıktan sonra aklında oluşan deli sorulardan tutun da cv hazırlama, mülakatlara girip çıkma maceralarına kadar ortak bir çok anımızın olduğuna ya da olacağına eminiz. Koşullar ne olursa olsun işe alım sürecinde mutlaka bir cv hazırlama ve ardından mülakat serüveni kollarını açmış bizi beklemekte. Bu kısımda cv hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalara ve cv hazırlamada yapılan hatalara sayfamızdan göz atabilirsiniz fakat biz bugün sizler ile video mülakat üzerine yazıp çizip detaylıca konuşacağız. Hepinize şimdiden keyifli okumalar.

Keşfet: CV Hazırlarken En Sık Yapılan 8 Hata

Video Mülakat Nedir, Ne Değildir ?

Pekala nedir bu video mülakat? Aslında bakarsak uzaydan kimse bağlanmıyor ya da ekstra zorlu görev simülasyonlarına da katmıyor kimse kimseyi. İşe alım sürecinde sıkça rastlaşmış olduğumuz nadide departman olan İnsan Kaynakları ile standart bir mülakat sürecidir. Peki bu mülakatın farkı nedir diye konuşmamız gerekirse tamamıyla onlinea entegre edilmiş olup İK departmanları ile çeşitli online platformalar üzerinde buluşma fırsatı yakalamamız. Değişen güncel yaşam standartları ile önde gelen firmaların neredeyse hepsi videolu mülakat ile işe ve staja alımlarını devam ettirdi. Lakiiin elbette ki her durumun gerekliliklerinin farklı olduğunu göz önünde bulundurursak, dikkat edilesi noktalara yoğunlaşmakta fayda var.

1-Kullanılacak Platform ve Sistemler için Gerekli Kontrollerin Yapılması

Her şirket tek bir platform üzerinden bu süreci ilerletmiyor elbette ki. Günümüz online platform piyasası bu konuda oldukça zengin( Microsoft Team, Zoom, Google Team….) Öncelikle bu süreçte hangi platformun kullanılacağını öğrenerek öncesinde deneme yapmak sizler için büyük önem taşımakta. Takdir edersiniz ki “ Şey ben görüntüyü açamadım ama sorun olur mu?” gibi bir yaklaşım ne kadar hoş karşılanır  bilemiyorum. Bunların yanı sıra kullanacak olduğunuz tablet, bilgisayar, telefon gibi araçlara gerekli kurulumları yaparak ses giriş çıkışlarını kontrol etmekte fayda var. Tüm bunları gerçekleştirdiğiniz takdirde mülakat esnasında her soruna daha bilinçli bir yaklaşım gerçekleştirerek işveren tarafında güzel bir izlenim bırakma şansı yakalarken diğer bir yandan oluşabilecek tüm sorunları en başından engellemek süreci daha keyifli kılacaktır, bizden söylemesiii?

2-Bunun Gerçek Bir İş Mülakatı Olduğunu Unutma!

Sistemsel bir denemede ya da online bir simulasyonda değiliz. Sizler ile videolu mülakatın ardından yüz yüz bir mülakat alıcanak olsa dahi bunun da bir aşama olduğunu unutma. Bu mülakat içinde gerekli özeni gösterip koşulları sağlamlaştırıp kamera başına geçmen gerek. Mülakat boyu sergilemiş olduğun tavırlardan tut da söylediğin her kelime büyük bir önem taşıyor. Bu sebeple bunun ciddi ve gerçek bir mülakat olduğu düşüncesini bir an bile unutma!

Keşfet: Başarı Sağlayacak En İyi Mülakat Teknikleri

3- Kılık Kıyafet Seçimi

Video Mülakat - Kılık Kıyafet Seçimi

Şu ana kadar durumun ciddiyet ve önemine oldukça sık değindik. Böyle bir durumda kimse yataktan kalktığı pijama ile mülakata girme gibi bir fikre kapılmaz diye düşünüyorum lakin değinmekte fayda var. Yüz yüze gerçekleşecek olan mülakat için nasıl özen gösterip şık kıyafetlerini  giyip özenli bir saç makyaj ile mülakata gidiyorsanız video mülakat aşamasında da bunu dikkate almalısınız. Aynı özen ve ciddiyet ile ekran karşısına geçip onlara önem verdiğinizi ve bu iş için gerekli zihniyete sahip olduğunuzu göstermenin tam zamanı.

4- Video Mülakat Ortamının Belirlenmesi

Küçük detayların aslında büyük resimdeki en önemli noktalar olduğunu zaman zaman hepimiz fark etmişizdir diye düşünüyorum. Bir iş mülakatına katılırken arka planda dağınık bir yatak ya da yığın haline gelmiş kirli çamaşırlar ne kadar hoş olur bu sorguyu sizlere bırakıyorum. Bu süreçte elbette en önemli nokta sizsiniz. Neler yaptın? Kriz durumlarında tepkin nasıl? Yetkinliklerinden tut da onlar ile kurmuş olduğun iletişim elbette ki günün yıldızı. Fakat senin göstermiş olduğun özen ve bilinç de bu yıldızın parlamasında önemli bir etken. Sade, göz yormayan özenle seçilmiş bir arka plan, belki de ışığın sana geliş açısı tüm bunlar ilk izlenim için çok çok önemli.

5-Gülümse

5-Gülümse

Yeni dönemde maskeler altıda gülüşler çok da belli olmuyor ne yazık ki ama şöyle bir gerçek var ki gülümsemenin saf enerji ve etkisi sadece görerek hissedilmez. İnsan güldükçe karşısındaki kişi de bu enerjiye ortak olur, iletişim güzelleşir, ortak bir paydada buluşulur. Her ne kadar tamamen online bir süreçten geçiyor olsak da, birbirimizi ekranların karşısından görebiliyor olsak da bu süreçte de güzel gülüşleriniz eksik olmasın. Her mülakatta gergin anlar yaşanabilir ya da stres durumu kontrolden çıkabilir ama utmaman gereken şey bu durumun kiliti sensin. Sen nasıl yönlendirmek istersen kapılar sana o yol boyu açılır. Gülümseyişleriniz daim olsun??

6-Ortam Sessizliğinin Sağlanması

“A dostlar duyduk duymadık demeyin, Pazartesi 14.30 da video mülakatımız var!!!” Evet arkadaşlar gerçekten böyle duyurun bu durumu sonra 5.nesilden bir kuzen küçük kızı ile çıkar gelir felan, ağlama desen anlamaz, çocuğum kemirme kulaklığımı desen ayrı bir sorun valla bizden söylemesi. İşin komikliği bir yana gerçekten böyle trajik bir durum ile karşı karşıya kalmamak için haber vermeyi ihmal etmeyin. Aileniz, akrabalarınız, komşularınız… En sağlıklı iletişimi kurabileceğiniz ortamı hazırlamaya gayret gösterin.

7- Küçük Notlar ve CV Hazırlanması

7- Küçük Notlar ve Cv Hazırlanması

Video mülakat esnasında heyecana kapılıp unuttuğumuz atladığımız noktaların olması çok olası. Kendinizle ilgili eklemek istediğiniz bir detay belki de güzel bir başarı ya da bir kapanış… örnekler çoğalıp gider elbette. Anlatmak istediklerinizi, şu olmazsa olmaz dediklerinizi not alın. Tabi ki sizlere paragraflar yazın okuyun demiyoruz. Aman dikkatt!!!

Kendinizi bu duruma da sokmayın elbet ama belki 2018 yılında almış olduğunuz bir birincilik için 2018 yazmak sizlere hatırlama konusunda fayda sağlayabilir. Sonra aman efendim neymiş şunu da söyleyecektim de, bu çok önemliydi nasıl unuturum da, bu duruma düşmemek için küçük bir öneri. Tüm bunların yanında video mülakata girerken CV’nizi yanınızdan eksik etmemekte fayda var, küçük notlar gibi bu da sizde hatırlatıcı bir niteliğe sahip olacaktır. Küçük detayların takibini bu şekilde de sağlayabilirsiniz.

Keşfet: Etkili Bir CV’de Olması Gerekenler Nelerdir?

8-Niye Başvurduğuna Karar Ver

Video Mülakat - 8-Niye Başvurduğuna Karar Ver

Sizler için hazırlamış olduğumuz yazının son maddesi fakat aslında tüm mülakatlar için de güzel bir öneri niteliğinde. Günümüzde devleşmiş, global birçok firma var. Ya da tüm bunların yanında gelişmek için gün sayan start-uplar. Peki sen niye bu şirkete başvurdun? Niye kendi işini kurmadın mesela? Ya da A sektörü yerine niye B sektörü senin için daha güzel? Ve yıllardır dile gelmiş bir soru; Biz seni niye işe alalım?

Arkadaşlar başvurduğunuz şirket ve sektör çok önemli. Gerek gelecek yaşantınıza yön verme konusunda gerekse iş hayatına adapte olup severek işini yapma konusunda büyük önem taşımakta. Başvurduğunuz şirketi araştırın. Siz niye bu şirkete başvuru yapıyorsunuz bunu belirleyin. Bu belki o şirkette size dokunan bir sosyal sorumluluk projesi, belki staj hayatınızda edindiğiniz birbirinden değerli tecrübeler ve daha nicesi. Ama o şirkette bulunmak istediğiniz konumu, onlara katabileceklerinizi ya da geliştireceğiniz yönlerin onlar açısından önemi gibi sorulara araştırıp bilinçli bir şekilde vermiş olduğunuz her cevap sizi bir adım daha ileri taşımakta önemli, bizden söylemesiiii?

Başarılı bir mülakat geçirmek için detaylı bilgi almak adına Mülakat kategorimize göz atmayı unutmayın.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Yorum Yap