Evet arkadaşlar uzun bir aranın ardından tekrar düşüncelerimi sizler ile paylaşma fırsatı yakalayabildiğim için çok mutluyum. Malumunuz 1 Temmuz itibarıyla yasaklar kalktı ve neredeyse 470 gündür kısıtlamalar sebebi ile evlerimizde açıkçası hepimiz biraz tembellik ettik. O yüzden hazır kısıtlamalar kalkmış, havalar ısınmış ve yaz gelmişken bende bu süreci daha etkili ve verimli geçirmek için kendi adıma aldığım kararları sizler ile paylaşmak istedim.

Yeni Başlangıçlar Yapın

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Bu yıl eğitim hayatınız, iş hayatınız, aile ilişkileriniz veya sosyal-ikili ilişkileriniz çok iyi gitmemiş istediğiniz başarıyı akademik ya da sosyal alanda sağlayamamış, bu durumdan çok da memnun kalmamış olabilirsiniz. Sürekli bunu düşünüp, kendinizi yalnızlaştırıp geçmişte yaşamayın. Çünkü geçmişte yaşamak olayları daha çok çıkmaza sürüklemekten ve sizi mental olarak dibe çekmekten başka hiçbir işe yaramaz. Yaşam geçmişle hesaplaşma yeri değil, geleceği inşa etme yeridir. O yüzden sizde kendinize milat edinebilir, bundan öncesini maçın ilk yarısı kabul edip, bundan sonrasını maçınızın ikinci yarısı kabul ederek hayatınızı düzenleyebilirsiniz. Unutmayın ki daha bitiş düdüğü çalmadı ve siz hala sahada oyun içindesiniz 😉

Yeni Hobiler Edinin

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Gerçekten sanırım hiç kendimize ayırabileceğimiz bu kadar çok boş vakit olan başka bir yaz olmamıştı. O yüzden ne kadar iyi değerlendirirsek bizim lehimize. Özellikle önde gelen bazı kurumların vermiş olduğu ücretsiz online eğitimler ile yeni şeyler öğrenebilir, böylelikle hem CV’nizi güçlendirebilir hem de kendinize yeni bakış açıları edinebilirsiniz.

Bol Bol Su İçin

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Su içmenin insanın fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından önemini sanırım artık bilmeyen yoktur. ?

Güzel Beslenin ve Düzenli Hareket Edin

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Önceden benim çok yaptığım bir hata olan çöp gıdalara bağımlılık… Fast food ve şekerli yiyeceklerin yanı sıra tuz oranı yüksek olan bu çöp gıdaları – ki ne kadar gıda oldukları tartışılır- hayatınızdan olabildiğince çıkarın. Biliyorum maalesef hepimizin bazı yiyeceklere zaafı var ama en azından bunları tüketmeyi biraz kontrol altına alabiliriz. Bunlara ek olarak hayatınıza katacağınız maksimum 1 saatlik hareket zamanı emin olun yaşamınızı daha keyifli ve sizi daha mutlu bir hale getirecektir.

Kötü Şeyleri Unutmaya Çalışın

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Yukarıda hayatımıza katacağımız güzelliklerden, güzel şeylerden ve yeni başlangıçlardan bahsettik. Tabii bu güzellikleri hayatımıza alabilmemiz için hayatımızdan negatif, bizi aşağı çeken şeyleri çıkarmalıyız ki gelen güzelliklere yer açılsın. Belki büyük bir kalp kırıklığı yaşadınız ya da arkadaşınız tarafından hayal kırıklığına uğratıldınız… Bunları geçmişte bırakın, çıkarın hayatınızdan. Ya da sizin kendinizde olumsuz olarak gördüğünüz bir kötü alışkanlığınız, huyunuz var ise; kibir, kıskançlık, tembellik, sigara, alkol, dijitale bağlılık ve en sorunlusu mükemmelliyetçilik gibi… İşte bunlardan da kurtulmak için gerçekten harika bir yaz.

Kütüphanenizi Bitirin

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Bu yaz tatilinde okumak istediğiniz kitapları listeleyin ve onları alıp okuyun ya da şu an kütüphanenizde aylardır okunmayı bekleyen kitabınız varsa ondan başlayın, kütüphanenizde okunmamış kitap bırakmayın, kütüphanenizi temizleyin 😉 Okuduğunuz kitapları arkadaşlarınızla, şehir kütüphaneleriyle veya şehitlerimiz adına kütüphane ihtiyacı olan bölgelere kütüphane açan arkadaşlarımıza da bağışlamayı unutmayın 😉

Ertelemeyi Bırakın

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Bu konu benimde uygularken zorlandığım bir konu. Maalesef insanoğlu olarak biraz tembellik yapmayı , işleri yaymayı seviyoruz. Tabi tembellik yapmak herkese olduğu gibi bana da cazip geliyor . Bir işe başlayacağım zaman hep mükemmel zamanın gelmesini beklerdim ve asla tembel olduğumu kabul etmezdim. Sonra fark ettim ki mükemmel zamanı beklemek bir kaçış, o işi yapmamak için ürettiğim bir mazeret. O mükemmel zaman hiçbir zaman gelmeyecek çünkü zaten ona sahipsin. Sahip olacağın en mükemmel zaman içinde bulunduğun zamandır. Gelecek zaman sadece meçhulden ibarettir.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Eminim her bu tür yazılarda yeni bir dil öğrenmekten özellikle de İngilizce öğrenmenin öneminden bahsedilir. Ama benim bahsettiğim İngilizce değil çünkü zaten şu zamanda İngilizce bilmek bir artı değil zorunluluk. Benim bahsettiğim herhangi bir dil öğrenmek. İlla C1 seviyesinde bilmeniz gerekmiyor. Kültürüne ilgi duyduğunuz ve dilini öğrenmek istediğiniz bir ülke belirleyin ve emin olun o dili öğrenmek için verdiğiniz emek bile sizi tatmin edecektir.

Ülkenizin Gezilecek Yerlerini Belirleyin

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Gönül ister ki bu yaz yurt dışına çıkalım Prag, Ürdün, Abu Dabi gezelim ama kurun durumu ortada. Tüm bu kur farkına rağmen yurt dışına çıkacak arkadaşlar lütfen bizim içinde gezsinler. Türkiye sınırları dışına çıkamayan ve benim gibi kültür turizmini seven arkadaşlarımız içinse Türkiye’nin cennet köşeleri olan Ayder, Nallıhan, Nemrut, Hasankeyf gibi harika yerleri mutlaka keşfedin.

Minimalizmi Keşfedin

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

Yaşadığınız alanı çok fazla eşya ve kıyafetle doldurmak onlara olan bağlılığınıza sebep olur. İnsanlara bağlanmak yerine artık eşyalara bağlandığımız şu devirde minimalist yaşayabilmek gerçekten iç huzurunuz ve yaşam kalitenizi arttırmak için atılacak en önemli adımlardan birisidir. Eşyaların size hükmetmesine izin vermeyin. Maddeden arının ki kendinize kavuşun.

Doğru İnsanlarla Beraber Olun

Verimli Bir Yaz İçin Öneriler

İnsanlar birbirleri ile sürekli bir alışveriş halindedirler. Birbirlerinden ürün alırlar, yardım alırlar bununla beraber duygu ve enerji de alırlar. Sürekli pasif, agresif , üretmeyen, kötümser, duygu sömürüsü yapan, enerji vampiri insanlarla beraber olmak sizi de ister istemez umutsuzluk girdabına sürükler. O yüzden daima size iyi gelecek, umut, ilham verecek doğru insanlarla beraber olduğunuzdan emin olun.

Bu maddeler benim bu yaz hayatımda uygulamaya karar verdiğim maddeler. Umarım uygulamada başarılı olabilirim. Sizlerde bunun gibi bir liste hazırlayıp yorumlar kısmında bizimle buluşabilirsiniz.

Keşfet: Öğrenciler İçin Zaman Yönetimi Teknikleri

Keşfet: Zamanı Etkili Kullanmanın 7 Yolu

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap