Network yani iş ağı, iş insanları ve potansiyel müşteriler veya müşterilerle karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki kurma sürecidir. Network faydaları, sektörünüzdeki diğer profesyonellerle iletişim kurarak elde edilen somut olmayan kazançlardır. Fakat biz bu yazımızda daha çok üniversite öğrencilerinin iş hayatında oluşturması için kuracağı network (iş ağı)’den bahsedeceğiz. Henüz üniversite öğrencisiyken nasıl network oluşturabilirsiniz? Kaydırın ve öğrenelim… ?

Network bir ağ oluşturma çabasıdır. Ağ kurmanın birçok başka avantajı da vardır – elde edilecek pek çok potansiyel kazanç arasında, bilginin paylaşımı en yararlı olanıdır.

Network, önemli tavsiyeler almak, yeni fırsatlar bulmak ve kariyerinizle ilgili yazıda bahsedeceklerimizden daha fazlasını bulmak için oldukça önemlidir. Geçtiğimiz on yılda network kazanmanın yolu, sosyal medya ve internetin günlük hayatımızın bir parçası olmasıyla oldukça değişmiştir.

Üniversite, kariyer adımlarınızda size yardımcı olabilecek güçlü bir network inşa etmeye başlamak için eşsiz bir yerdir. Günümüzde iş piyasaları her geçen gün daha fazla rekabetçi olmaya devam etmesine rağmen, çoğu yeni mezun olmuş öğrenci çok sınırlı bir network ile iş dünyasına adım atmaktadır. Eğer mezun olduktan sonra başarılı bir şekilde, bir pozisyona yerleşmek isteniyorsa, üniversite öğrenimi sürecinde kaliteli bir Network oluşturmak neredeyse kaçınılmaz olmuştur.

Network Etkinliklerine Katılın

Benim de sık sık etkinliklerine katıldığım Youthall, Toptalent gibi şirketler istediğiniz sektörlerdeki firmaların network etkinliklerinin detaylarını sunarlar. Ayrıca, sosyal medya hesaplarında reklam olacak, kendi network etkinlikleri de bulunur.

Şirketlerin network etkinliklerine gitmeden önce ne istediğinizi bildiğinizden, soracağınız sorulardan ve konuştuğunuz insanların adını not aldığınızdan emin olun. Sonrasında ise hoş tanışmanızdan ve iletişimde kalmak istediğinizden bahseden bir e-posta göndermeniz de harika olacaktır.

Okul Kulüplerinin Avantajlarından Faydalanın

Hangi üniversitede okuduğunuza bağlı olarak, ülkemizdeki çoğu üniversite çeşitli ilgi alanlarında onlarca öğrenci kulübüne sahiptirler. Bu doğrultuda bu kulüplerin içerisinde yer almak, size öğrenciliğiniz süresince hem doğrudan hem de dolaylı olarak çok fazla katkı sağlayacaktır.

Öğrenciler açısından iş yaşamı için ilk adımların atıldığı ve tecrübelerin kazanıldığı yerlerdir okul kulüpleri. İlk hatalarınızı kulüp yönetiminde iken yaparsınız. Bu yüzden iş yaşamında karşılaşacağınız problemleri bir nevi daha önceden çözdüğünüzden daha çabuk çözüm üretebilirsiniz. Normal bir öğrenciyken kuramadığınız ya da kuramayacağınız networklerinizi kulüp kimliği ile kurarsınız ki bu sizin için referans olur. Ayrıca bize yönetme ve ekip ruhunu üniversitedeyken öğrenci kulüpleri kazandırabilir.

Bağlantılarınızla İletişim Kurun

Bağlantılarınızla iletişim kurmak, günlük rutininizle network inşa etmenin harika bir yolu olabilir. Çevrenizdeki insanları tanıyın- gelecekte size ne zaman yardım edeceklerini asla bilemezsiniz. En çok fazla göz ardı edilen ve en temel ipuçlarından birisi isimleri hatırlamaktır. Okulda ya da başka bir yerde çok fazla kişiyle tanıştığınız zaman, onların isimlerini hatırlamak çok zor olabilir ama unutulmamalıdır ki kaliteli networklerin sürdürülebilmesi için en anahtar pozisyona sahip olan da budur.

Yarı zamanlı bir iş, gönüllülük ya da topluluklarla kampüsünüze dahil olun. Bu, CV’nize katkıda bulunmasının yanında, yeni insanlarla tanışmak için bulunmaz bir fırsattır.

Keşfet: Öğrenciyken Staj Yapmanın Hayatımıza Katkıları

Yardımcı Olacak Tanıdık Aile Dostlarınızla İletişim Kurun

Aileniz veya akrabalarınızdan herhangi birine, mezuniyetten sonra yapmayı düşündüğünüz meslek içerisinde yer alan bir arkadaşlarının ya da tanıdıklarının olup olmadığını sormak çok fazla büyütülecek bir şey değildir.  Ama bazı kişiler bu bağlantı vasıtasıyla o kişilere ulaşılmasının ve onlardan herhangi bir konuda yardım talep edilmesinin utanılacak bir şey olduğunu düşünmektedirler.

Siz de böyle düşünüyorsanız, bizden size söylemesi, ‘utanmayın ve bu bağlantılarınızı kullanın’. Çünkü modern zamanlarda anlaşıldığı gibi, onlara iş yerlerinde herhangi bir açık pozisyonun olup olmadığını sormayacaksınız ki basit bir şekilde onlarla tanışıp, işleri hakkındaki tecrübelerini öğreneceksiniz ve mezuniyetten sonra iş aramaya başladığınızda ne gibi hususlara dikkat etmeniz gerektiği konusunda ipuçlarını alacaksınız. Velev ki çalıştıkları kurumda açık bir pozisyon olsa bile hiç kimse sizin niteliğinizi bilmeden size referans olmayacaktır. Bu durumda da sizin bu pozisyona yerleşmenizdeki temel etken sizin kendi nitelikleriniz olacaktı.

LinkedIn’i Boşlamayın

Çoğu öğrenci LinkedIn’e mezuniyetten sonra katılmak gibi bir yanlışa imza atmaktadır. Gerçek iş dünyasında ise çoğu İnsan Kaynakları çalışanı stajyer bulmak için bile LinkedIn’e bakmak zorunda kalmaktadırlar.  Ayrıca bu platform sektör gruplarına katılmak, kendi bağlantılarınızı oluşturmak ve sizi gelecekteki iş yaşamına hazırlayacak ilgili sektör bilgilerine ulaştırmak için değerli bir araç olabilir.

LinkedIn ile hayalinizdeki şirketi takip edebilirsiniz ve uygun bir açık pozisyon olduğu zamanlardaki güncellemeleri takip edebilirsiniz, yöneticilerle iletişime geçebilirsiniz ve hâlihazırda kurduğunuz networkünüzü takip edebilirsiniz. Ayrıca sitede sizinle ilgili iş ve staj imkânları için arama ve başvuru yapabileceğiniz bir bölüm dâhi vardır.

network

Üniversitenizin Kariyer Merkezini Kullanın

Üniversitenizin kariyer merkezi öğrencilere iş bulmaya yardım etmek için vardır, bu avantajlardan faydalandığınızdan emin olun. Onlar CV’nizi geliştirmenize, iş fırsatları ya da stajyerlik imkânları gibi tecrübenizi arttırmaya yardım edecek fırsatlar keşfetmenize olanak sağlarlar. Bu sayede çalışmak istemediğiniz pozisyonlar hakkında bile konuşabileceğiniz bağlantılar kazanabilirsiniz. Bazı üniversiteler pek çok şirketin network etkinliğini kampüslerinde yapmaktadır ve tabii ki üniversitenizin kariyer merkezi sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Staj Yapmak İş Hayatının İlk Adımıdır

Bu en önemli ipuçlarından birisidir. Çünkü staj sizin ilk elden değerli tecrübeler elde etmenize olanak sağlamasının yanı sıra, staj yaptığınız şirkette işe girebilmeniz için etkili bağlantılar kurmanızda da yardımcı olacaktır.

Staj yapmış olmak sizi iş bulma rekabetinde bir adım öne taşımış olmanın yanı sıra çoğu iş pozisyonu için mülakata girebilmek için gereklilik olmasından dolayı da size bu noktada artı bir puan sağlayacaktır. Çünkü çoğu işveren sizin başlangıç düzeyinde bile olsa, ilk elden bir iş tecrübesine sahip olmanızı bekleyecektir.

Ayrıca ileride çalışmayı düşündüğünüz iş alanı içerisinde staj yapmış olmak, içerisinde bulunduğunuz alanın size uygun olup olmadığına karar vermenizde direk bir gözlem yapabilmenize ve mezuniyetten sonra iş alanı seçimi ile ilgili olarak daha sağlıklı kararlar verebilmenize olanak sağlayacaktır. 

Keşfet: İş Veya Staj Ararken Yapmamanız Gereken 9 Sosyal Medya Hatası

  • İlk adımı atmaktan çekinmeyin, “Eğer sormazsanız anlamazsınız.” ne kadar da doğru söylenmiştir çünkü bir şeyin kendiliğinden gerçekleşmesi çok nadirdir: harekete geçin!
  • İsimleri hatırlayın, daha önce yalnızca bir kere dinlediğiniz birinin adını hatırlamak onu gerçekten dinlediğinizi gösterir.
  • Sosyal medya hesaplarını güncel tuttuğunuzdan ve profesyonel olduğunuzdan emin olun, ekleyeceğiniz yeni bağlantılarınız için sayfanızı profesyonel tutun.
  • İlişkinizi kuvvetlendirmek için teşekkür e-postasını atmayı unutmayın, bu hem ne kadar profesyonel olduğunuzu gösterir hem de insanların sizi hatırlamasını sağlar.
Author

uyuryazar kişilik

7 Yorumlar

Yorum Yap