Her öğrencinin üniversiteye başladığı zaman kendine sorduğu soru Kendimi nasıl geliştireceğim?” oluyor. O zaman hep beraber Üniversitede kendini geliştirmenin 4 yoluna bakalım.

1- İngilizce Öğrenmek Kaçınılmaz!

Keşfet: İngilizce Konuşma (Speaking) Geliştirme Yolları

İngilizce herkesin bildiği üzere Dünya’da en fazla konuşulan dil. Haliyle İngilizce bilmek öğrenci ve meslek hayatınızda size büyük avantaj sağlayacaktır. Araştırmalara göre dijital ortamda bulunan bilgilerin %51’i İngilizce. Bu istatistiğe baktığımızda; okulda veya işte yabancı kaynaklara ihtiyaç kaçınılmaz olacak. Bahsedeceğimiz Erasmus gibi yurt dışı fırsatları yaratmak istiyorsanız da İngilizce olmazsa olmazınız. Meslek hayatınızda da kurumsal ve uluslararası firmaların bir parçası olmak istiyorsanız yine üzerine bastığımız gibi İngilizce şart. 

2-  Staj Yapın

Staj yapmak

Staj yapmanın şüphesiz en yararlı noktası iş deneyimi kazanmaktır çünkü okulda iş hayatıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olunmuyor, bu noktada staj iş hayatının bir simülasyonu gibi oluyor. Bunun yanı sıra, Excel gibi bilgisayar programlarına hakim olmak, iletişim yeteneğinizi geliştirmek, bir takımın parçası olmak gibi kendinize yeni yetenekler, yeni deneyimler katabiliyorsunuz.

Ek olarak, üniversitede hangi alanda çalışmak istediğinizi net olarak belirleyemiyor olabilirsiniz, bunu belirlemek için de en uygun yer staj programları. Üniversite hayatınız boyunca farklı departmanları deneyimlemek ilgi duyduğunuz alanı bulmaya yardımcı olacaktır.

Staj aynı zamanda size network katacaktır. Staj yaptığınız süre boyunca birçok kişi ile çalışma şansı bulacaksınız. Staj yaptığınız süre boyunca tanıştığınız, çalıştığınız her kişi üniversite mezuniyetinizde sizin için iyi birer network olacaktır.

3- Sosyal Olun!

Üniversite süresince akademik olarak başarının yanında artık sosyal olmak da çok önemli. Günümüzde daha önce de söylediğimiz gibi iletişim yeteneğinizin yüksek olması bir etken.

1-Üniversite Kulüplerine Katılın

Üniversite yıllarında öğrencilerin kişisel ve sosyal gelişimi açısından oldukça faydası olan işlerden biri de öğrenci topluluklarına katılmak ve aktif olarak çalışmaktır. Spor ve kültür-sanat topluluklarında bulunulabileceği gibi iş/kariyer kulüplerinde çalışmak, hem öğrencilik yıllarında gelecekteki meslektaşlar ile tanışıp bağ kurmak hem de farklı insanlarla belirli projeler hayata geçirerek iş dünyasında tercih sebebi olacak yeteneklerin gelişiminde önemli bir rol oynar. Bu sebeple dolu dolu bir üniversite hayatı geçirmek için öğrenci topluluklarında aktif rol almak oldukça iyi bir seçenektir.

2- Gönüllü Projeler Yapın

Üniversitede kendini geliştirmenin sosyal yoları da bulunuyor. Kulüpçülük dışında AISEC gibi gönüllü projelerde bulunmak kendinizi geliştirebileceğiniz yöntemlerden biri bu sayede yurt dışında bulunmak da vizyon olarak sizi geliştirecektir.

4- Erasmus Yapın

erasmus yapın

Erasmus, yurt dışı görmeniz ve öneminden bahsettiğimiz İngilizcenizi geliştirmek için en iyi fırsat. Birçok öğrenci İngilizce konuşmakta zorluk çekiyor, bu konuda pratik yapmak için en uygun ortam erasmus. 

Aynı zamanda üniversitenizin fırsatlarına göre hibeli şekilde Erasmus’a gidebilirsiniz bu da demek oluyor ki erasmus sırasında finansal destek alabilirsiniz. 

Fakat erasmus İngilizcenizi geliştirmek ve yurt dışında okumaktan çok daha fazlası. Farklı bir ülkede farklı bir topluluğun parçası olacaksınız bu durum sizi kendinizi tanımaya ve kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya teşvik edecektir. Erasmus, üniversitede kendini geliştirmenin en iyi yollarından biri.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap