Ülkemizde de uluslararası sektörler arasında da, zamanla gelişen ve artan ithalat ihracat işlemleri, ekonomik gelişme gibi faktörler firmalar arasında büyük bir rekabet oluşturuyor. Bu rekabeti yönetmesi hem zor hem de sürekli yenilikler ve geliştirilme isteyen bir durum. Bir iki cümleyle anlattığımızda kolay gibi görünse de, çoğu birey bu yol doğrultusunda 4 yıllık bir eğitim alıyor.

Bu 4 yıllık eğitim içerisinde bireylere bilgi kazandırmak için ders yoğunluğu arttırılmış olsa da, bizlerden beklenen bireysel yeteneklerimizi geliştirmemiz. Hangi firmaya başvurursanız başvurun, bu bölüm doğrultusunda işe alacakları insanların disiplinli olmasını beklerler. Kendi ülkemizde de, uluslararası ticaret firmalarında da ilerlemek ve iletişimi güçlü tutmak oldukça zorlayıcı olabilir. Bu yüzden iş alımları yapılırken şahısların hem liderlik hem de iletişim becerileri göz önünde bulunduruluyor. Aynı zamanda dil bilginiz, çalışma disiplininiz gibi özellikler, zamanla yönetici konumuna gelmenizi de sağlıyor. Finansal açıdan destek gerektiren her türlü işlemde bu bölüm mezunları rol oynuyor. Ekonomik konularda bilgi sahibi, girişimci ruhlar ise çok zorlanmadan kendilerine yüksek mertebelerde bir konum ayarlayabiliyor. 

Uluslararası Ticaret Bölümü Nedir

Uluslararası ticaret bölümü genel olarak sektörlerin ya da firmaların üst düzey yöneticilerini geliştirir diyebiliriz. Bu yöneticiler gerek ülkemizde gerekse uluslararası sektörlerde ticaretin kontrol edilmesini ve geliştirilmesini sağlıyor diyebiliriz. Liderlik, disiplinli ve planlı çalışma, iletişim becerileri olan insanlar hem sektörde aranan insanlar oluyor hem de çalıştıkları firmalarda kolayca yükselişe geçebiliyor. Yani sadece mezun olarak bu bölümde meslek sahibi olmak yetmiyor, hayatınız boyunca disiplinli olmanız da gerekiyor. Firmalar ve sektörler arasında her zaman bir rekabet bulunur ve bu rekabeti iyi bir şekilde yönetmek gerekiyor.

Yönetirken aynı zamanda ekonomik faktörler göz önünde bulundurulmalı ve bu faktörlerin yanında yönetimin aksamaması da gerekiyor. Bu süreçte ekonomik ve sosyal faktörleri korumak oldukça dikkat gerektiren bir durum olduğu için alanında uzmanlaşmış insanlara ihtiyaç var. Firmalar çalıştıkları sektörlerde ekonomik ve gelişme ile ilgili olan alanlarda seyredilecek yolu tehlikeye atmaktan kaçınıyor. Böylece uluslararası ticaret mezunlarını işe alıyor. Bu bölümden mezun kişilere ise birkaç görev düşüyor tabii ki. Örneğin, sadece diplomanız sizi iyi yerlere taşımaz. Bunun yanında girişimci bir ruhunuz olmalı ki işe gireceğiniz firmalara katkınız olsun ve bu firmalarda daha iyi yerlere gelebilesiniz. Aynı zamanda yabancı dil bilginiz ile daha çok insana yani müşteriye ulaşabilirsiniz. İş disiplininiz, düzenli olmanız ve üretken olmanız bulunacağınız konumda çok daha iyi yerlere gelmenizi de sağlayabilir.

Uluslararası Ticaret Mezunu Ne İş Yapar?

Uluslararası Ticaret Mezunu Ne İş Yapar?
container terminal?Wharf, transport

Uluslararası ticaret bölümünün asıl amacı dış ve iç ticaret alanlarındaki ekonomik ve sosyal etkenleri en iyi şekilde geliştirebilmektir diyebiliriz. Dönemimizde ekonomik faaliyetler kompleks yapılar halini aldı. Sektörlerin ve firmaların ticaret alanında yapacakları gelişmeleri kontrol etmek ve bu gelişmeleri düzenli bir şekilde sürdürmek oldukça zor bir iştir. Sadece rutin bir ilerlemeyle de kalınmamalıdır, piyasada mevcut olan rekabette firmalar kendilerini öne çıkarma isteği duyarlar. Ancak bu durum ticaret konusunda eğitimini almış ve bilgili kişiler tarafından yapılmalıdır ki ekonomik durum kötüye gitmesin. Bu bölüm içerisinde bulunacaksanız ve kendinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız en az iki yabancı dil bilmeniz gerekiyor.

Yalnızca bulunduğunuz ülke içerisinde faaliyetlerinizi yürütmeniz mümkün olmamakla birlikte, çalışacağınız firma için olumlu sonuçlar çıkarmayacaktır. Ne kadar dil o kadar insan derler ya, bu bölüm için de ne kadar dil o kadar iş imkanı diyebiliriz. Kendinizi geliştirirken aynı zamanda sabırlı ve özverili çalışmanız gerekiyor. Bu bölüm yüksek ölçüde ekonomi bilgisi ve sosyal beceri gerektirmekte. Derslerinize odaklanıp kendinizi geliştirmenin yanı sıra insanlarla olan ilişkilerinizi de kuvvetlendirmeniz gerekmektedir. Girişimci bir ruha sahipseniz ve ikna kabiliyetiniz yüksekse bu alanda kendinizi çok daha kolay ön plana çıkarabilirsiniz. 4 yıllık bir eğitimin ardından ithalat ve ihracat için en verimli bilgilere sahip olmanız, dil bilginiz ve girişimciliğiniz ile meslek bulmanız çok daha kolay olacaktır.

Uluslararası Ticaret İş İmkanları Nelerdir

Aslında bu bölümden mezun olduğunuzda iş imkanlarınız oldukça geniş. Herhangi bir firmada önemli yerlere girebilirsiniz ve iş bulabilirsiniz. İş imkanlarınız belirttiğimiz gibi dil bilginize ve girişimciliğinize göre şekillenmekte. Girdiğiniz firmalarda ya da şirketlerde müşteriler ile olan ilişkileriniz ve yapacağınız atılımlar mesleğinizde daha çok iş yapmanızı dolayısıyla hayatınızı daha iyi yerlere getirmenizi sağlayacaktır. Mesleğinizi insan kaynakları ya da muhasebe alanlarında sürdürebilirsiniz. Aynı zamanda sınavlara girip başarılı sonuçlar elde ederek mali müşavirlik ve gümrük müşavirliği alanlarında da meslek bulma şansınız bulunuyor. Kısacası içerisinde ticaret bulunan her alanda iş imkanınız olacaktır. Kendinizi geliştirmenizle orantılı olarak bu imkanlarınızı da arttırabilirsiniz.

Uluslararası Ticaret Maaşları

Uluslararası Ticaret Maaşları

BİLGİ GÜÇTÜR
İhtiyacınız olan bilgiye ulaşın!
* gerekli alanlar

Uluslararası ticaret çalışanları ortalama olarak 4000 TL civarında maaşlar alabilmektedir. İlk yıllarınızda en düşük 2850 TL civarında maaş alabiliyorsunuz ve zaman içerisinde bu maaşı 6000TL’ye kadar çıkarabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu bölümden ayrılan dış ticaret bölümü mevcut. Dış ticaret uzmanları ise 6000 TL civarında maaşlar ile çalışabilmekte. Tabii bu miktar deneyiminize ve hizmet ettiğiniz yıllara göre değişiyor. Gözlemlenen en düşük maaş 2300-3000 TL iken, ilerleyen yıllarda maaşınız 6000 TL’ye kadar çıkıyor.

Özel sektörlerde başlangıçta alacağınız maaşlar 200-300 TL kadar düşük olabilir ancak zamanla kendinizi gösterme oranınıza bağlı olarak maaşınızı arttırmanız mümkün. Örneğin uzun yıllarca görev yaptığınız konumda, devlet sektöründe 6000 TL maaş alabileceğinizde özel sektörde bu maaşın 500-1000TL fazlasını ya da azını alabiliyorsunuz. Bu artış veya azalışlar çalıştığınız firmalara göre şekilleniyor. 

Uluslararası Ticaret ve Dış Ticaret Farkı Nedir?

Uluslararası ticaret dendiğinde akla her türlü ticaret faaliyetleri gelir. Ancak dış ticaret, uluslararası ticaretten ayrılır. Temel olarak iki tarafın da amaçları ve çalışma alanları aynıdır ancak ticaret konusu ve dökümanları çeşitlilik gösterdiğinden dolayı dış ticaret alanı farklı olarak uzmanlaşmanızı gerektirebilir. Uluslararası ticarette de dış ticarette de girişimcilik ve sosyal ilişkiler etkilidir. Her bölümde olduğu gibi bu iki bölümde de dil bilgisi ve sayısı sizi ön plana çıkarır. Ancak dış ticaret alanında ilerlemek istiyorsanız dil bilginizin önemi daha da artmaktadır. İki bölümde de düzen ve istikrar çok önemlidir. Ticaret işine atıldığınızda fazlasıyla evrakla iş yapacaksınız ve bu evrakları yorumlama, ön görü kabiliyetlerinizle değerlendireceksiniz.

Birden fazla ülke arasındaki ithalat ve ihracat işlemleri dış ticaret alanına girmektedir. Bu kapsamda ticaret merkeziniz gümrük olacaktır. Fazlasıyla evrak ve veriler elde edeceksiniz ve bu verilerle yapacağınız işlemler ile mesleğinizi sürdüreceksiniz. Her iki alanda da uzmanlaşmak istiyorsanız, güncel durumları analiz etme kabiliyetinizin gelişmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda araştırmacı bir ruha sahip olmalısınız, bilginiz arttıkça yararınız da artacaktır. Tüm hukuki gereklilikleri iyi bilmeniz ve mesleğinizi yürütürken bu gereklilikleri de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sorumluluklarınız doğrultusunda sabırlı ve düzenli olmalısınız. Lojistik, gümrük ve sigorta gibi alanlarda yapacağınız çalışmalar için öz verili olmanız gerekmekte.

Uluslararası Ticaret Taban Puanları

Uluslararası ticaret bölümü pek çok üniversitede mevcut. Gerek devlet üniversiteleri gerekse özel üniversitelerde bu bölümü okuyabilirsiniz. Genel olarak devlet üniversitelerindeki taban puanlarına bakalım.

ÜniversiteBölümPuan TürüKont.Taban PuanıBaşarı Sıralaması
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (Devlet Üniversitesi)Uluslararası Ticaret (İngilizce)EA65478,515322362
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf Üniversitesi)Uluslararası Ticaret (İngilizce) (Burslu)EA4344,38798147501
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ (Vakıf Üniversitesi)Uluslararası Ticaret (Burslu)EA10341,21545155978
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ (Vakıf Üniversitesi)Uluslararası Ticaret (Burslu)EA4308,65606257916
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (Devlet Üniversitesi)Uluslararası TicaretEA60270,93772439775
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ (Vakıf Üniversitesi)Uluslararası Ticaret (%50 İndirimli)EA55253,91426556562
ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (Devlet Üniversitesi)Uluslararası TicaretEA70249,83217585239
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Uluslararası TicaretEA50235,42461713484
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ (Vakıf Üniversitesi)Uluslararası Ticaret (Ücretli)EA5229,19185770003
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ (Devlet Üniversitesi)Uluslararası Ticaret (İÖ)EA30226,51453797280

Keşfet: Uluslararası Ticaret 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Keşfet: Uluslararası Ticaret (Fakülte) (EA) Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

Author

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Turkishwin’de campuswinner programının içerisindeyim ve BinYaprak sosyal medya takımındayım. Bilgisayar Mühendisliği öğrenimim dışında freelance web tasarımı, otomasyon uygulamaları ve SEO organizasyonlarıyla ilgilenmekteyim.

Yorum Yap