Türkçe Matematik alanında 4 yıllık uluslararası ilişkiler bölümü hakkında her soruya cevap bulmak adına kaydırmaya devam edin. Cevap alamadığınız sorularınızı aşağıdaki “yorum kısmından” sorabilirsiniz.

Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir?

Üniversitelerin Siyasi Bilimler Fakültesi’nde yer almaktadır. Uluslararası ilişkiler bölümü siyaset bilimi içinden doğmuş ve farklı disiplinler ile birleşerek oluşturulmuştur. Uluslararası İlişkiler Lisans Programı; öğrencilerine ülkemizde ve dünyada yaşanan toplumsal ve ekonomik tüm gelişmeleri değerlendirebilmeyi; uluslararası sistemin siyasi, ekonomik ve hukuksal işleyişinin yanı sıra sistemin en önemli aktörleri olan devletlerin birbirleriyle olan ilişkilerini de yakından tanıyabilmelerini sağlıyor. Bölüm aynı zamanda uluslararası ilişkiler ve dış politika kuramlarını Türkiye ve dünya politikasının uygulama alanlarına yansıtabilen mezunlar vermeyi amaç edinmiştir. Bu amaçla öğrenciler, gittikçe artan bir hızla küreselleşen ve rekabetçi bir hal alan dünyayı etkileyen siyasi, sosyal, iktisadi ve düşünsel gelişmelere bilimsel bir anlayışla yaklaşan ve başarılı bir kariyer gelişimi için gerekli bilgi birikimi, entellektüel, analitik, kavramsal ve pratik donanım ve becerilerine sahip bireyler yetiştirerek bu alanda ülkemizin ihtiyaç duyduğu insan kaynağına katkıda bulunmayı öncelik edinmiştir. 

Uluslararası İlişkiler Bölümü Dersleri:

Devletlerin hukuksal, ekonomik ve siyasi yapıları hakkında bilgi veren dersler okutuluyor. Dersler tarih ağırlıklıdır. Dünya Siyasetine Giriş, Siyaset Bilimine Giriş, Uygarlıklar Tarihi, Davranış Bilimi, İktisat, Uygarlık Tarihi, Hukukun Temel Kavramları, Türk Dili, Anayasa Hukuku, Atatürk İlke ve İnkılapları ve Uluslararası İlişkilerde Araştırma Teknikleri gibi temel dersleri almaktadırlar. Sonrasında, Uluslararası İlişkiler Kuramları, Dış Politika Analizi, Diplomatik Çeviri, Uluslararası Ekonomi Politika, Çevre ve Kalkınma Süreçleri, Enerji Politikaları, uluslararası hukuk ve örgütlerin derinlemesine incelendiği derslere ek olarak Avrupa Birliği, Orta Doğu, Rusya ve Orta Asya, Kafkaslar, Balkanlar ve diğer bölgeler ile ilgili gelişmelerin ele alındığı derslere devam etmektedirler. Ayrıca, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince gibi çeşitli dil derslerini de seçmeli olarak alabilirler

Uluslararası İlişkiler Bölümü İş İmkanları:

BİLGİ GÜÇTÜR
Dijital etkinlikler ve üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak yazılardan haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.
* gerekli alanlar

Bölümün iş imkanları sizin kendinizi geliştirme düzeyiniz ile doğru orantılı ilerlemektedir. Öğrendiğiniz dil sayısı, kendinizi geliştirdiğiniz alanların çapı ve var olan çevreniz sizin iyi bir iş bulabilme olasılığınızı arttıracaktır. Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olarak kamuda çalışabilir, özel sektörde çalışabilir ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği gibi uluslararası ilişkiler mezunları da kendilerini geliştirerek akademik çalışmalar yapabilir ve akademik personel olarak da istihdam edilebilirler. Gelin kamuda ve özel sektördeki iş imkanlarını ve koşullarını yakından inceleyelim.

Kamuda Uluslararası İlişkiler:

Eğer kamuda çalışmak isterseniz; KPSS’ye hazırlık sürecinin bazı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Çünkü, KPSS A sınav müfredatında bulunan iktisat, maliye,  hukuk, muhasebe derslerini diğer bölümler daha fazla görüyor. Uluslararası ilişkiler bölümü okuyanlar özellikle maliye ve muhasebe dersini ise hiç görmüyor. Kısacası, müfredatın yarısını hiç bilmeden mezun oluyorsunuz. Ancak, KPSS A ve mülakatlarda yabancı dil de etkili olduğu için diğer bölümlere göre yabancı dil konusunda avantajı bulunuyor. Özellikle Dış İşleri bakanlığına bağlı yapı ve kuruluşlarda, ticaret bakanlığı bünyesinde, farklı bakanlıklara bağlı kurumlarda uzman, danışman, müfettiş vb. gibi unvanlarla iş imkanı bulunabilir. A grubu sınav ve mülakatlarını kazandığınız takdirde 5.000 TL ile işe başlayabilirsiniz.
Özel sektöre göre özlük hakları daha iyi durumdadır diyebiliriz.

Özel sektörde Uluslararası İlişkiler:

Özel sektörde yabancı dilinizin olması ve iletişimizin güçlü olması mesleğe başlamanız için yeterli olacaktır. Özel sektör, Uluslararası ilişkiler bölümü mezunlarından rahat bir şekilde İngilizce konuşma, yazma, dinleme ve okuma yeteneklerinin bulunmasını ister. Şirketler bazında, özellikle dış ticaret departmanları bu bölüm mezunlarını işe alıyor; ancak diğer departmanlarda da çalışma imkanınız olabilir. İş ilanlarına bakarsanız eğer Uluslararası İlişkiler mezunu olarak en fazla dış ticaret uzmanı alımı olduğunu görürsünüz. Bankalar da özel sektörde bir çalışma alanıdır. Özel sektör için maalesef başlangıç olarak 1 ya da 2 yıl asgari ücrete tabii olabilirsiniz. Fakat; işinizde uzmanlaştıkça maaşınız da yükselir.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar:

Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar:

Uluslararası ilişkiler bölümü mezunu dendiğinde hemen hemen herkes mezun olanların konsolos, diplomat, elçi, büyükelçi olacağını düşünür. Bu mesleklerin yanı sıra uluslararası ilişkiler bölümünün iş imkânları oldukça geniştir. En büyük dezavantajı ise, mezun olduğunuzda meslek tanımının tam olarak yapılamamasıdır. Gelin birkaçına göz atalım.

Dış İşleri Bakanlığında Çalışmak:

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra KPSS sınavını kazanırlar. Daha sonra 35 yaş altında olmak şartıyla yazılı ve sözlü olmak üzere 2 aşamalı zor bir sınava tabi olurlar. Bu bölümün mezunu Daha sonra Dış İşleri Uzmanı, Danışman, Dış İşleri Merkez Memuru, Meslek Memurları, Konsolosluk ve İhtisas Memuru olarak iş yapabilirler.

Şirketlerin Dış Ticaret Departmanı:

Eğer iş ilanlarına bakarsanız Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olarak en fazla dış ticaret uzmanı alımı olduğunu görürsünüz. Bu alanda uluslararası ticaret ve lojistik mezunları ile yarışmak durumundasınız.

Bakanlıklarda Kariyer Meslek:

Uzman, müfettiş, denetmen, kontrolör gibi kadrolar kariyer meslek olarak adlandırılır.
Bu mesleklere girebilmek için yine KPSS A grubu puanlara sahip olmak gerekir.

Bankalarda:

Uluslararası İlişkiler mezunları ağırlıklı olarak bankalarda iş imkanı buluyorlar. Uluslararası İlişkiler mezunlarının en fazla çalıştığı yerlerin bankalar olması bankacılık sektöründe bir kariyer düşünenler için oldukça büyük bir avantaj.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Maaşları:

Günümüz şartlarında iş seçiminde maaş en etkili faktör olarak önümüze çıkıyor. Gelin Uluslararası İlişkiler mezununun çalışabileceği işlerden bazılarının maaşlarına bakalım. Uluslararası ilişkiler bölümü denildiğinde akla direkt “diplomat” olmak gelebilir. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu bölümün iş skalası çok büyük.

Bu nedenle net bir sayı vermek mümkün değil. Fakat ortalama olarak baktığımızda; uluslararası ilişkiler bölümü mezunu özel sektörde pozisyona göre 3.000 TL ile 10.000 TL ile arasında maaş kazanıyor. Bakanlıklarda çalışan mezunlar ise 10.000 TL üstüne çıkabilir.

PozisyonEn DüşükOrtalamaEn Yüksek
Dış Ticaret Uzmanı2570 TL4100 TL5630 TL
Bakanlıklarda Kariyer4410 TL4935 TL5460 TL
Banka Müfettişi5000 TL8810 TL12920 TL

Uluslararası İlişkiler Okumak İçin Gereken Özellikler:

• Dillere hakimiyetin önemli göz önünde bulundurulursa dil öğrenme kabiliyetine sahip olmalı
• Durumları yorumlayacak analitik beceriye sahip olmalı
• Siyasete, siyasi tarihe, iktisada, ülkelerin iç ve dış politikalarına, hukuk mevzularına hem meraklı hem de bu konular için gerekli beceriler taşıyan bireyler olmalıdır
• Etkili iletişim gücüne sahip olmalı ve insan ilişkilerinde başarılı olmalı
• Hukuk kurallarını ve tarihi zihninde tutabilecek kuvvetli bir hafızaya sahip olmalı
• Kendini sürekli geliştiren ve bilgiyi yenileme isteğine sahip olmalı

Keşfet: PDR Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: İşletme Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Uluslararası İlişkiler Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

Uluslararası ilişkiler bölümünün iş imkanları geniş mi?

Kamuda ve özel sektörde birçok pozisyonda çalışabilirler. Yani geniş diyebiliriz.

Uluslararası ilişkiler maaşları nasıl?

Her meslekte olduğu gibi uluslararası ilişkiler maaşları geniş bir skalada. 3.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Kamuda yükseldiğiniz takdirde (bakanlık gibi) bu maaşların üstüne çıkılabiliyor.

Uluslararası ilişkiler bölümü nedir?

Üniversitelerin Siyasi Bilimler Fakültesi’nde yer almaktadır. Uluslararası ilişkiler bölümü siyaset bilimi içinden doğmuş ve farklı disiplinler ile birleşerek oluşturulmuştur.

2 Yorumlar

  1. Bu yazı için ne kadar teşekkür etsem az. Bölümümü, uluslararası ilişkileri, çok seviyorum. Yinede bazen umutsuzluğa düşüyorum ve bu tür yazıları okumaya ihtiyacım oluyor ve bu denli ayrıntılı bir yazı malesef yok 🙂

    • Merhaba nerede okuyorsun? Ve nasıl ilerleyeceksin bu alanda?

Yorum Yap