Sunumlarımızı daha dikkat çekici, akılda kalıcı hale getirmek için kullandığımız etkili sunum teknikleri vardır. Bu yazımızda sizlere etkili sunumlar hazırlamanıza yardımcı olacak ücretsiz sunum programları önereceğiz. Harika sunumlar hazırlamak istiyorsanız hadi sayfayı kaydırın ve size uygun en kullanışlı programı seçerek sunumunuza başlayın!

Sunum programı bir slayt gösterisi şeklinde bilgi ve sunum görüntülemek için kullanılan bir yazılım paketidir. Üç ana işleve sahiptir:

 • Metin eklenip biçimlendirilebilen bir düzenleyici
 • Grafik görüntülerin eklenmesi ve değiştirilmesi için bir yöntem
 • İçeriği görüntülemek için bir slayt gösterisi sistemi

Microsoft PowerPoint

Hepimizin bildiği hatta şüphesiz küçük yaşlarda ödevlerimizi, sunumlarımızı yapmaya başladığımız bir program olan Microsoft PowerPoint… 😊 PowerPoint programı; belge, elektronik tablo, slayt oluşturma ve e-posta yönetme için farklı türden programların birleştirildiği Microsoft paketinin bir parçasıdır. Program sayesinde görsel, metin, animasyon ve tablolardan oluşan değişik slaytlar hazırlayabilirsiniz. PowerPoint bilindiği üzere sadece slayt yapma programı değil, aynı zamanda birçok farklı alanda büyük işler görmektedir. Bu programın başlıca sunduğu kolaylar; analiz sonuçları, raporlamalar, toplantı metinleri, tablolar, kreatif işler, afiş tasarımları, reklam sloganları ve yüzlerce dokümanı sunu olarak Microsoft PowerPoint sayesinde hazırlamanız mümkündür.

Seçtiğiniz ve anlatmaya karar verdiğiniz bir konu hakkında bilgi verirken sözlü anlatım her seferinde yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda bizim ihtiyacımız olan şey bilgisayarlardır. PC aracılığı ile anlatacak olduğumuz konulara görsellik katan bu programlara slayt ya da sunu yazılımı denir. Kullandığımız slayt programlarının en başında gelmektedir. Uygulama içinden, OneDrive, Dropbox, Google Drive gibi yedekleme yapabileceğiniz hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz ve belgelerinizi kolaylıkla, güvenli bir şekilde kayıt edebilirsiniz.

Prezi

Prezi, animasyon ve görsel açıdan zenginleştirilmiş bulut yani web tabanlı ve ücretsiz yeni nesil sunum hazırlama sitesidir. Prezinin sahip olduğu kolay ara yüz sayesinde kişisel ya da profesyonel gereksinimleriniz için fark yaratan etkileyici slayt sunumlarını kısa sürede hazırlayabilirsiniz.  Prezi dil seçenekleri arasında henüz Türkçe dil seçeneği bulunmuyor. Fakat Google Çeviri kullanarak yapacağınız Türkçeleştirme, Türkçe dil seçeneği eklenene kadar sizin için yeterli olacaktır. Bunun dışında Prezi; İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Japonca, Korece, Macarca, İtalyanca ve Portekizce olmak üzere toplam 9 dilde kullanıcılarına hizmet veriyor.

 • Ara yüzünde bulunan onlarca hazır Prezi sunum şablonlarını kullanabilirsiniz.
 • Sıfırdan kendinize ait sunum şablonları yani tasarımları oluşturabilirsiniz.
 • İnternete bağlı herhangi bir akıl cihaz üzerinden Prezi sunumlarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Prezi sunumlarınız siz silmediğiniz sürece kaybolmaz.
 • Prezi sunumlarınızı başkaları ile paylaşabilirsiniz.
 • Prezi masaüstü uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.
 • Prezi’nin Android veya iOS uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Keşfet: Sunum Nedir? Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

Canva

Favorimden bahsedeyim… Rengarenk şablonları ve her işe uygun farklı tasarımlarıyla yıllardır kullanmayı en sevdiğim uygulama diyebilirim. Canva, ücretsiz bir web tabanlı tasarım uygulamasıdır. İnfografik, poster, sunum, davetiye, kart, reklam ya da sosyal medya gönderileri gibi birçok görseli profesyonel bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Tasarım bildiğiniz üzere göreceli bir kavramdır. Elbette bazı kuralları var ama temelinde hayal gücüne bağlı. Bazen istediklerinizi söylemenize rağmen “içime sindi” demek vakit alır. Canva’yı kullanabilmek için mucize tasarım bilgilerine sahip olmanıza gerek yok. Program zaten Türkçe ve içine girdiğiniz anda kullanım kolaylığı sağlıyor. Sizin yapmanız gereken hayal gücünüzü çalıştırmak ve tüm bunları zahmetsizce tasarıma dökmek.

Canva, geniş bir kütüphaneye sahip. Bazı görseller ücretsiz, bazıları ücretli.

 • Hazır bir şablon kullanmak isterseniz “Düzenle” sekmesinden pek çok şablona erişebilirsiniz.
 • “Bileşenler” sekmesi sizi tasarımınıza görsel, şekil, satır, grafik, çerçeve vb. gibi eklentiler ilave edilmesi için yönlendirecektir.
 • “Metin” sekmesinden metin ekleyebilir ve çeşitli yazılar ve farklı stiller ile metin kutularına ulaşabilirsiniz.
 • “Arka plan” sekmesi, tasarımınıza şık bir plan katmanız için size seçenekler sunacaktır.
 • Son sekme ise “yüklemeler” sekmesidir. Kendi görsellerinizi yüklemenize olanak tanır.
 • “Paylaş” butonu ile tasarımınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.
 • Yanı sıra görselinizi PDF ya da PNG olarak kaydedip, mail ortamında da paylaşımını gerçekleştirebilirsiniz.

LibreOffice

LibreOffice, güçlü bir ofis takımıdır. Temiz ara yüzü ve güçlü araçları, yaratıcılığınızı en üst seviyeye çıkaracak ve üretkenliğinizi arttıracaktır. İçerisinde çeşitli yazılımları barındıran LibreOffice ile OpenOffice biçiminde dosyaları kaydederken ayrıca Microsoft Office uzantılarında da kaydetme şansına sahipsinizdir. Böylece oluşturduğunuz dosyalar hem MS Office hem de diğer ofis yazılımları içerisinde bozulma olmaksızın veya format dönüştürme işlemiyle uğraşılmaya gerek kalmaksızın görüntülenebilir olmaktadır.

 • Writer: Yazı tabanlı tüm dokümanları meydana getirebileceğiniz bir kelime işlemcisi ve metin düzenleyicisidir. Writer ile MS Office içerisinde yer alan World ile yapabileceğiniz her şeyi eksiksiz halledebilirsiniz.
 • Calc: Calc, MS Office’in Excel’ine denk düşen ve hem tasarım hem de işlev olarak benzerlik gösteren ofis yazılımı üyesidir. Calc ile sütunlar oluşturabilir ve bir Excel dosyasında yaptığınız tüm raporlamaları yapabilirsiniz.
 • Impress: Impress, kolayca ve çok kısa süre içerisinde sunumlar hazırlamanıza yardımcı olan yazılımdır. MS Office’deki Power Point ile benzerlik gösteren bu yazılım ile sunumlarınızı hazırlamak sandığınızdan çok daha kolaydır.
 • Draw: Draw, özellikle çizim bazlı çalışmalar gerçekleştirmeniz için özgürce bir ortam olarak sunulmuş LibreOffice yazılımıdır. Tüm çizim ve karalama işlemlerinizi Draw ile yapabilirsiniz.
 • Math: Bilgisayarınızda matematik işlemlerini kolayca yapabilmeniz ve matematik işlemlerinden sunumlar hazırlayabilmeniz için geliştirilmiş olan LibreOffice yazılımıdır.
 • Base: Veritabanı oluşturma ve yönetimi için hazırlanmış olan LibreOffice yazılımıdır.
 • Charts: Bilgisayarınızla kolayca çizelge tabloları oluşturmanız için oluşturulmuş bir LibreOffice yazılımıdır. Charts sayesinde grafik yazılımlarıyla hiç uğraşmanıza gerek kalmaksızın birbirinden renkli ve detaylı çizelgeleri dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz.

Google Slides / Google Slaytlar

Google slaytlar mobil uygulama veya tarayıcı üzerinden Power point tarzında sunumlar hazırlamak için sunulan ücretsiz Google uygulamasıdır. Google slaytlar göz kamaştırıcı sunumlar hazırlayabilir aynı zamanda basit derecede sunumlarınızıda hazırlayabilirsiniz.

Google slaytlar iş yeri sunumlarından tutun da kitaplara kadar herşeyi oluşturmanıza izin vermektedir. Ayrıca Google sunumlarınızın daha profesyonel ve gösterişli olması açısından size özel renklerle destekler vermektedir.

Oluşturmuş olduğunuz slaytları online ortamlarda paylaşabilir isterseniz indirebilir hatta e mail olarak gönderebilirsiniz. Google slaytların kullanımı oldukça sade ve kolaydır. Oluşturmak istediğiniz sunumları resim, video veya tablo ile destekleyebilirsiniz.

Kullanıcılar Google Slaytlar da MS PowerPoint uygulamasında yapabildikleri tüm içerikleri hazırlayabilirler.

 • Kullanıcılar birbirleri arasında mesajlaşabilir.
 • Paylaşılan sunumları görmek için Gmail hesabı olmasına gerek duyulmaz.
 • Sunumlar online ortamda herkesle paylaşım sağlanabilir.
 • İnternetin olduğu her yerde sunum hazırlanabilir ve 3.parti uygulamalara gerek duymadan indirilebilir.
 • Mobil Google Slaytlar uygulaması Android ve iOS cihazlardan kullanabilir.
 • Tüm çalışmalar otomatik olarak taslak olarak kaydedilir bu sebeple veri kaybı yaşamazsınız.

Zoho Show

Zoho online olarak sunum hazırlayabileceğiniz bir araç. İşletim sisteminiz ne olursa olsun, birden fazla cihaz üzerinden tasarım yapmanıza izin veriyor. Sunumlarınızı düzenlemek veya nerede olurlarsa olsunlar içeriğinizi gözden geçirmelerini istediğiniz arkadaşlarınız için bu platforma bağlanabiliyorsunuz. Gerçek zamanlı geri bildirimlerden faydalanmak isteyenler için güzel bir seçenek. Google Slides gibi bulut tabanlı bir slayt hazırlama programıdır. Bu program, kullanıcılarına etkileyici görseller sunuyor. Web tabanlı formatı ile çeşitli şablonlar arasından seçim yapma imkanı veren Zoho Show, hazırlanan sunumların başkalarıyla paylaşılmasına ve farklı web site ve bloglara gömülmesine de izin veriyor.

Keşfet: Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir?

Powtoon

ücretsiz sunum programı logo

Konuşma balonları, şekiller, resimler, karakterler ve daha aklınıza gelebilecek birçok materyal kullanarak bir animasyon oluşturmanıza imkân sağlayan bir araçtır. Powtoon hem ücretli hem de ücretsiz seçeneklere sahiptir. Ücretsiz olarak oluşturabileceğiniz ürünler de dersleriniz için yeter ve artar bile. Bu animasyonları oluşturmak tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. İyi planlayarak ve yaratıcılığınızı kullanarak Powtoon ile çok güzel, ilgi çekici animasyonlar oluşturabilirsiniz. Böylece hem dersleriniz daha eğlenceli geçer hem de derslerinize çeşitlilik kazandırmış olursunuz. Powtoon’un kullanımı ilk görünüşte biraz karışık gibi görünse de biraz uğraştıkça çok basit olduğunu göreceksiniz. Dezavantajlarından birisi menülerinin İngilizce olmasıdır. Oluşturduğunuz animasyonları ücretsiz sürümde YouTube ve diğer video paylaşım sitelerinde paylaşabilirsiniz. Bu video paylaşım siteleri aracılığıyla da derslerinizde animasyonlarınızı kullanabilirsiniz.

Keynote

ücretsiz keynote uygulaması logo

Apple tarafından geliştirilen yazılım sayesinde, hızlı ve etkili bir şekilde sunum hazırlamak oldukça kolaydır. Microsoft tarafından geliştirilen PowerPoint tarzında bir uygulama olduğu için sunum adına pek çok özellik sağlamaktadır. Uygulamada farklı sunum tarzlarına uygun ara yüzlerde sunumlar hazırlanabilmektedir. Uygulama ilk açıldığında tema seçilerek sunuma başlanmaktadır. New Document bölümünden yeni bir belge açarak sunum dosyası hazırlanmaktadır. Keynote Sunum hazırlama işleminin ilk adımı, yeni bir belge açmakla gerçekleşmektedir.

Keynote Windows’ta çalışır mı sorusuna olumlu bir yanıt vermek mümkündür. Uygulamadaki sunumları PDF ya da Microsoft PowerPoint dosya türüne çevirerek kullanabilirsiniz. PowerPoint’in ürettiği sunum dosyaları, Keynote uygulamasında da açılabilmektedir. Apple cihazı olmayanlar ise iCloud kullanarak sunum dosyalarını sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilmektedir. Uygulamayı kullanırken mevcut belgeyi PowerPoint’te çalıştırabilmek için Dosya sekmesinden PowerPoint’e aktar seçeneği seçilmelidir. Dışarı aktarma seçenekleri kullanılarak yapılan sunum kayıtları diğer cihazlara uygun olarak aktarılmalıdır. PowerPoint’e aktarma işlemi yapılmazsa sunum dosyasının uzantısı .key olacaktır.

Microsoft Sway

Sunumlar, doğası gereği insanlara görsel olarak bir şeyler anlatmak için amaçlanmıştır ve pek çok insan, topluluğa konuşmaktan korkuyor, bu nedenle bir PowerPoint sunumu insanlara istediğini anlatmak için iyi bir araçtır.

Microsoft’un bulut ve mobil uygulamalara yönelmesinin bir parçası olarak, aşina olduğunuz eski Office uygulamalarına yeni bulut desteği araçları eklemektedir. Bunlardan biri PowerPoint’e dostça bir alternatif Sway’dir. Microsoft hesabı olan herkes ücretsiz olarak Sway’i kullanabilir. Ücretsiz sürüm ile Office 365 sürümü arasında bazı farklılıklar var, ancak bunlar genellikle yönetici tarafında ve şifre gibi bir Sway’i koruyacak veya altbilgiyi kaldırma gibi şeyler yapmanıza izin veriyor. Tek bir Sway’e ne kadar içerik sığabileceği konusunda da bazı farklılıklar var, ancak ücretsiz sürüm ortalama bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli.

Çoğu insan tasarım ve düzen konusunda uzman değildir, bu nedenle Microsoft, ortak sunumlar için tasarlamaya başlamanıza yardımcı olacak bir dizi şablon sunmuştur. Bu şablonlar iş sunumları, portföyler, öz geçmişler ve bültenler gibi konuları içerir. Ayrıca size Sway’in yapabileceği şeyler hakkında bir fikir vermek için çeşitli “ilham alın” sunumları sunar.

 • Sway, soldan sağa veya aşağıya doğru akan bir anlatı yapısı için tasarlanmıştır ve sunum yapan kişi veya okuyucu, tıklama yerine hareket etmek için fare tekerleğini kullanabilir. Sway’in slaytları yoktur; sağa veya aşağıya doğru hikaye gibi akan bir sunumu vardır.
 • Metin, video, ızgara veya başlık gibi seçilebilecek çok sayıda farklı kart vardır. Sway’inizi tamamladığınızda veya şimdiye kadar nasıl göründüğünü görmek istediğinizde, bitmiş üründe size yardımcı olacak bir Tasarım seçeneği vardır.
 • Değişikliklerinizi yapmak ve gözden geçirmek için Sway’inizde gezinebilir ve Ön izleme ile Tasarım arasında geçiş yapabilirsiniz. Sway ayrıca, içeriği istediğiniz şekilde almaya başladığınızda tasarım unsurlarında size yardımcı olacaktır. Tasarım sayfasının sağ üst kısmında, düzen seçeneklerine ve tasarımınızı özelliğine erişmenizi sağlayan bir Stiller seçeneği bulunur.
 • Sway’inizin yatay mı dikey mi kaydırılacağını, renk temasını, arka planı ve diğer bazı özellikleri seçebilirsiniz. Elbette, seçtikleriniz başkaları tarafından beğenilip beğenilmeyeceği düşüncesi tasarım seçme konusunda her zaman insanı zorlar. Ama bu platformda seçebileceğiniz birçok seçenek vardır. Bu yüzden Sway size Sway’inize rastgele bir tasarım uygulayacak bir Remix düğmesi verir. Remix’i istediğiniz kadar tıklayabilirsiniz.
 • Sway’inizi istediğiniz şekilde elde ettiğinizde, yayınlanabilir ve paylaşılabilir. Unutmayın, bu sadece bir çevrim içi bulut uygulamasıdır, bu nedenle indirilecek dosya yoktur, ancak kişilerin belirli bir paylaşım bağlantısına gitmeden görüntülemesini istiyorsanız, bir Sway’i bir web sayfasında yayımlayabilirsiniz.

Visme

Visme, çok sayıda projeyi özelleştirmek için düzenleyebileceğiniz, sürükleyip bırakabileceğiniz grafikler ve çizelgeler içeren şablonlar ile “hazır bloklar” sunarak süreci basitleştiren bir bilgi aracı. Ayrıca sunumlar, çevrimiçi görüntüler ve daha fazlasını oluşturmanıza da olanak sağlıyor. Visme, tasarımınızı görüntüleyenlerin konumu ve cihazı ile etkileşim istatistikleri dahil olmak üzere, oluşturduğunuz her bir bilgi grafiğine ilişkin analizler de sunuyor.

Canva gibi çalışan bir sisteme sahip olan Visme’ye üye olmak için isterseniz Facebook hesabınızı uygulamaya bağlayabiliyorsunuz, isterseniz e-posta adresinizi kullanarak sisteme dahil olabiliyorsunuz. Daha sonra yapmak istediğiniz kategoriyi seçerek dilediğiniz örnek tasarım üzerinden ilerleyebiliyorsunuz. Örneğin; infografik bir çalışma yapmak için “İnfografik” kısmına tıklıyor, arama butonuna nasıl örnekler istediğinize dair kelimeler yazıyorsunuz. Akabinde karşınıza o kategorideki örnekler çıkıyor.

Sadece online olarak kullanılabilen Visme’de biri ücretsiz olmak üzere 3 farklı kategoride, toplam 9 üyelik sistemi bulunuyor. Üç tasarım yapabildiğiniz ücretsiz üyeliğin yanında, aylık 10 dolar ödeyerek 15 tasarım, 20 dolar ödeyerek sınırsız tasarım yapabiliyorsunuz.  Ayrıca  ve eğitim için de farklı planlardan ve çeşitli özelliklerden yararlanabiliyorsunuz. 

Author

uyuryazar kişilik

6 Yorumlar

 1. Çok güzel, yararlı bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim.

Yorum Yap