4 yıl lisans eğitimi ve sayısal alanından öğrenci alan uçak mühendisliği bölümü hakkında her soruya cevap bulmak adına kaydırmaya devam edin.

Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçak mühendisliği hava içerisinde hareket eden, havayla etkileşim halindeki hava araçlarının tasarlanmasını, geliştirilmesini, üretilmesini ve test edilip bakım planlarının yapılması dâhil olmak üzere tüm bu süreçleri kapsayan bir mühendisliktir.

Uçak Mühendisliği Dersleri

Uçak mühendisliği eğitiminin en temel iki dersi matematik ve fiziktir. Bunlarla birlikte kimya, termodinamik, aerodinamik, mukavemet, statik ve dinamik, akışkanlar mekaniği, temel elektrik elektronik, bilgisayar, yapılar ve malzemeler, hava araçları malzeme donanım bilgisi şeklinde ve benzeri dersleri alırlar.

Ayrıca Uçak ve Uzay Mühendisliğine bağlı bölümlerin eğitim programları 4 temel ana bilim dalına dayanır. Bunlar; Aerodinamik, Kontrol ve Aviyonik, Yapısal, İtki Sistemleri’dir.

Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

Zorlu geçen 4-5 yıllık lisans eğitiminin ardından artık uçak mühendisi unvanına sahip oldunuz. Peki şimdi ne iş yapabileceksiniz?

Öncelikle tüm havayolu şirketlerinde bakım onarım merkezlerinde, havacılık sanayi alanında hizmet gösteren firmalarda tasarım, üretim, geliştirme, üretim planlama projelerinde ve test alanlarında çalışabilirsiniz. Ülkemizde bu kurumlara TUSAŞ, TEI, HAVELSAN, ROKETSAN örnek verilebilir. Bunun yanı sıra aldıkları birçok eğitimin makine mühendisliği bölümüne uyası nedeniyle de makine mühendisliği sahalarında çalışabilirsiniz.

Uçak Mühendisinde Bulunması Gereken Özellikler

Bu bölümde okumak için hem mesleki yeteneklerin hem de duygusal yeteneklerin olması gerekir.

Bir uçak mühendisinde ve adayında olması gereken özellikler şunlardır:

  • Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
  • Matematik-fizik konularına ilgi duyan ve bu alanda başarılı,
  • Yaratıcı, tasarım gücü yüksek bireyler olmalılardır.

Bununla birlikte duygusal veya bilişsel olarak da

  • Sabırlı
  • Dikkatli
  • Sorumluluk sahibi
  • İnsanlarla iyi ilişki kurabilen
  • Analitik düşünebilen
  • Problem çözme yeteneği gelişmiş olması gerekir.

Tanımından da anlaşılacağı üzere uçak mühendisi bir kişi hava araçlarının tasarlanmasından, bakımından ve test edilmesi gibi görevlerden sorumludur. Bu işlerde mesleki kabiliyet ile birlikte dikkatin, sabrın çok güçlü olması gerekir. Uçakta veya hava aracında oluşan problemi hemen fark etmek güçlü bir dikkat becerisinin sonucudur. Ardından problemi analitiksel olarak düşünüp nedenlerini tahmin edip problem çözme yeteneği ile durumu hemen kontrol altına alması gerekir. Böylece olası bir kaza ya da kötü bir durum önlenmiş olur.

Uçak Mühendisliği Çalışma Alanları ve İş İmkanları

Havacılık-uzay/uçak mühendisi;

▪ Türk Hava Yollarında,

▪ T.C Silahlı Kuvvetlerinde (Kara ve Hava Kuvvetleri Ana Bakım Üslerinde),

▪ Türk Uçak Sanayi A.Ş.

▪ Makine Kimya Endüstrisi Kurumunda,

▪ TAI’de (Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayi),

▪ Özel hava yollarında çalışabilirler.

İş bulma imkânı konusunda neredeyse hiç zorlanmayacağınızı söyleyebilirim. Havacılık ve uzay endüstrisinde çalışan kimselerin büyük bir kısmı bilim adamlarından, mühendislerden ve üst düzeyde teknik elemanlardan oluşmaktadır. Bu yüzden ülkemizde yeni yeni gelişmeye, ilerlemeye başlayan havacılık sektörü nitelikli elemanlar aramaktadır. Ülkemizde sayılı üniversite bulunan ve yüksek derecelerle kazanabileceğiniz bu bölüm sayılı mezun vermektedir. Bunun en büyük sebebi de eğitim sürecinin zor ve uzun olduğu söylenebilir. Bu yüzden mezun olduktan sonra işsiz kalma gibi bir probleminiz neredeyse hiç olmayacaktır.

Uçak Mühendisliği Maaşları

Uçak Mühendisliği Maaşları

Her bölümde olduğu gibi uçak mühendisliğinde de çalıştığınız şirket, ülke, pozisyon, tecrübe, alan parametreleri içerisinde maaşınız bir değişim gösterecektir. Ama yeni mezun bir uçak mühendisi olarak dahi ekonomik olarak ileri seviye sayılabilecek kazanç elde edebilirsiniz. Yıllar geçtikçe eklenen tecrübe de bu seviye çıtasını oldukça yükseltecektir. 

Kariyer.net verilerine göre ise uçak mühendisliği maaşları 3.340 TL ile 10.740 TL arasında değişiyor.

Uçak Mühendisliği Bölümü Avantajları Nelerdir?

Uçak mühendisliğinin avantajlarını saymak gerekirse. En büyük avantajı işsiz kalma gibi bir durumunuz neredeyse hiç olmaması. Ülkemiz gelişen dünyaya ayak uydurmak adına havacılık ve uçak sektöründe kendini geliştirmeye çalışıyor. Bu amaç doğrultusunda da nitelikli uçak mühendislerini gereksinimi var. Bugün her ne kadar kısıtlı iş ve çalışma alanı olsa da teknolojinin gelişmesine bağlı olarak da iş alanlarının artması beklenmekte

Bir başka avantajı da uçak mühendisliğinin bilimin içinde bir meslek olması. Sürekli fizikle matematikle iç içe olacaksınız.  Teknolojiyi yakından takip edip işlerinizde uygulamanız gerekecek. Belki de havacılık sektöründeki bilgileriniz ile bilim ve teknoloji alanında büyük gelişmelere vesile olacaksınız. Kim bilir?

Buna ek olarak dil alanında da iyice yetkinleşmiş olacaksınız. Bilim dili olarak görülen İngilizcede profesyonel düzeyde olmanız gerekecek ki bu hem eğitim alanınız için hem de iş alanınızda işe yarayacak. İngilizceyle birlikte ikinci bir dile de yetkin olmak sizi bir adım daha öne taşıyacaktır.

Uçak Mühendisliği Bölümü Dezavantajları Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi bu bölümün de dezavantajları vardır. Bu bölüme okuması zor olan bir bölüm demek çok da yanlış olmaz. 4 Yıllık lisans eğitimi gerek teorik dersler gerekse uygulamalı dersler olarak devam etmekte ve bu süreç zorlayıcı ve yorucu olabilmekte.

Bir başka negatif yanı ise şu: yapacağınız işin önemini çok iyi kavramanız gerekir. Çünkü eğer gereken önemi, dikkati veya özeni işinize göstermezseniz bu büyük, tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Ufak bir hata hava aracınızda arızaya sebep olup hem maddi hem de manevi zarara yol açabilir. Bunun büyük bir sorumluluk olduğunun da farkında olmak gerekir.

İşin aslı ne yapmak istediğimize karar vermek. Sonuçta seçeceğiniz bölüm sizin hayatınızın her açıdan bir parçası olacak. Artıları ve eksileri düşünüp, bunları tartarak en doğru kararı bulmak en önemlisi.

Keşfet: Makine Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Uçak Mühendisliği Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap