Hepimizin artan iş temposu, özel ve profesyonel hayat dengesi ve zaman yönetiminde yaşanılan aksaklıklar sebebiyle yoğun baskı altında ve kaygılı hissettiği dönemler olur. Stresin yan etkisi olan bu hisler, hem sağlığımızı tehdit eder hem de mantıklı düşünmemizi engeller. Bu nedenle stres yönetimi, sandığımızdan çok daha önemlidir.

7 Stres Yönetimi Teknikleri

Vücuda birçok kritik zarar verip, iş hayatımızdaki üretkenliğimizi tehdit eden stres, kontrol altında tutulduğu sürece zararlı değildir. Belli seviyede stres insanı zinde tutar ve yapılan işte hız kazandırır. Bu nedenle önemli olan stresi kontrol edip doğru dozda sabitlemektir. Stres yönetimi yapabilmektir.

”Bütün maddeler zehirdir, zehirle ilacın tek farkı dozdur. “

Paracelsus

Peki nedir bu stres yönetimi teknikleri? Hemen bakalım..

1) Stresin Kaynağını Belirlemek

Herhangi bir sorunun çözümü için atılacak ilk adım problemi belirlemektir. Hislerinizin farkında olmak ve bunların tetikleyicisini bulmak için stres günlüğü tutabilirsiniz. Geçici bir yoğunluktan mı kaynaklanıyor, sizi etkileyen olaylar ya da birileri mi var, yoksa işler hep mi kontrolden çıkıyor? Bunları belirleyecek tek kişi sizsiniz. Stres günlüğünüze; hangi durumların sizi gerdiğini, o sırada neler hissettiğinizi, nasıl tepki verdiğinizi ve size iyi gelen şeyleri yazabilirsiniz. Kendinizi tanıma konusunda yazmak size oldukça iyi gelecektir. Bu sayede değiştiremeyeceğiniz durumlarda tepkilerinizi değiştirebilirsiniz. Stres yönetiminde en önemli adımlardan biridir.

1) Stresin Kaynağını Belirlemek

2) Harekete Geçmek

Kaygılı, gergin ve bunalmış hissettiğinizde harekete geçmek içinizden gelen son şey olabilir. Kendinizi miskin ve her şeyi ertelerken bulduğunuzda vücudunuzun hareketlenmesi zihninize de oldukça yardımcı olacaktır. Oldukça karmaşık yaratıklarız, duygularımız ve hormonlarımız çok sıkı bir ilişki içerisinde. Sevdiğiniz bir müzik eşliğinde dans etmek ya da kısa bir yürüyüşe çıkmak endorfin salgılamanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Spor insanı olmanıza gerek yok, nefesinize odaklanıp meditasyon yapmak ve bedeninize karşı daha duyarlı olmak da ciddi faydalı gelecektir. Kısa bir an da olsa bizi mutsuz eden tetikleyicilerden uzaklaşmak gerekir.

2) Harekete Geçmek

3) İletişim Kurmak

Bildiğiniz gibi sosyal varlıklarız ve bulunduğumuz ortamın enerjisinden de oldukça etkileniyoruz. Etrafımızda hayata bakış açısını ve pozitifliğini sevdiğimiz, bize iyi gelen insanlarla bir bardak kahve içmek ve biraz sohbet etmek ruh halimizi çok değiştirebilir. İletişim sözlü olmak zorunda değil, bazen bir kediyi sevmek tam da aradığınız şey olabilir. Ayrıca kedi mırıltısının stresi azalttığı, kan basıncını düşürdüğüne dair birçok görüş var.

3) İletişim Kurmak

4) Zaman Yönetimi

Bizi strese iten çoğu sorunun başında zamanı doğru kullanamamak yatar. Sürekli çok iş ,az zaman sıkıntısı yaşıyorsanız planlamanızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Önceliklerinizi belirlemeli ve her işi bir güne sıkıştırmamalısınız. Planlamanıza göre en önemli görevi önce yapmakta fayda var ayrıca sizi geren ve sürekli aklınızda olan vazifelerden de bir an önce kurtulmalısınız. Günün geri kalanı daha huzurlu ve sakin geçecektir.

4) Zaman Yönetimi

Plana sadık kalmak için dikkat dağıtıcı etkenlerin tümünden uzaklaşmalısınız. Eğer gözünüzde büyüttüğünüz ve düşündükçe içinden çıkamadığınız görevler varsa onları küçük parçalara bölebilirsiniz. Saatlerce masa başında çalışmaktansa pomodoro tekniği de size yardımcı olabilir. Pomodoro, 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık mola periyotları ile daha odaklanmış ve efektif olmanızı sağlayabilir. Çoğumuz gibi erteleme hastalığından muzdaripseniz bu videoyu izlemenizi öneriyorum. Zaman yöneterek stres yönetimi de yapabilirsiniz!

Ayrıca Pomodoro Tekniği hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

5) Sağlıklı Yaşam Biçimi

Hayatımızı belirli bir rutinde yaşamak, kalktığımız gibi yapacağımız çoğu şeyi bilmek bizi dinginleştirir. Kaliteli ve düzenli bir uyku, sağlıklı beslenme ve düzenli spor gibi etmenler hormonal dengemizi sağlar ve kendimize daha çok vakit ayırmamıza yardımcı olur. Uyku sırasında yenilenen beyin mantıklı düşünmemizi kolaylaştırır ve stresi azaltır.

5) Sağlıklı Yaşam Biçimi

Düzenli ve dengeli bir beslenme programı ise psikolojimize oldukça fayda sağlar. Alkol, sigara ve ilaçlar gibi kısa süreli rahatlama sağlayıcı yolların yarardan çok zararı dokunabilir. Kafein ve şeker gibi geçici yükselticiler anlık iş gördükten sonra enerji düşürüp daha gerginleşmeye neden olabilir. Sağlık beden, ruh ve zihnin uyumudur. Stres yönetimi için hepsine dikkat etmeli ve uyumu bozmamalıyız.

6) Hobi Edinmek

Kendimizi işlere boğmak yerine yeni bir hobi edinip verdiğimiz kısa molalarda onunla ilgilenmek zihnimize çok iyi gelecektir. Neye ilginiz ve yeteneğinizin olduğuna bağlı yeni aktiviteler deneyebilirsiniz. Resim çizmek, şarkı söylemek, enstrüman çalmak, çeşitli boya türleri ile renklendirmeler yapmak gibi size uyan ve rahatlatan etkinlikleri deneyerek bulabilirsiniz. Ayrıca beynin farklı bölgelerini çalıştırmak sizi daha üretken yapar ve farklı bakış açısı kazandırır. Bu sayede daha rahat stres yönetimi yapabilirsiniz.

6) Hobi Edinmek

7) Masaj Terapisi

7) Masaj Terapisi

Stres bedeninizi düşündüğünüzden daha somut etkiler. Beyninizin vücudunuzdaki kontrolü sonucunda kas ağrıları dayanılmaz oluyorsa masaj teknikleri ile onları gevşetebilirsiniz. Masaj terapisi ile EEG aktivitesinin değiştiği, parasempatik sinir sistemi aktivitesinin arttığı ve kortizol seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir. Stres anında sizi sakinleştirip hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelen bu yöntem yüzyıllardır birçok kültürde kronik stres ve anksiyete ile mücadelede kullanılıyor. Profesyonel bir masaj terapisi almasanız da öğrenebileceğiniz birkaç yöntem ile kendi terapistiniz olabilirsiniz. Kendiniz veya bir uzmanla rahatça stres yönetimi yapabilirsiniz.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Yazıyor...

Yorum Yap