İş hayatına geçmeden önce deneyim kazanmak için stajlar arıyoruz. Bu stajları arama ve başvurma kısmında ise istediklerimizi belirlememiz ve bunlara uygun başvurular yapmamız önemli. Seçeneklerimiz arasında kurumsal şirketler ve start-up firmalar olacaktır. Bu yazımızda da kurumsal şirketler ve start-up stajlarının avantajları ve dezavantajlarını konuşacağız.

Keşfet: Staj Nasıl Bulunur? Staj Bulmanın 5 Yolu

Kurumsal Şirkette Staj Yapmak

Kurumsal Şirkette Staj Yapmak

Büyük bir şirkette staj yapmanın belki de en büyük artısı özgeçmişimizde şirketin adının yer alacak olması. Özgeçmişimizin incelenmesi sırasında göze batacak büyük bir şirket adı daha ilk aşamada güzel bir avantaj kazanmamız konusunda önemli.

Büyük şirketlerin bir diğer avantajı da sahip olduğu kaynaklar. Bu da başarılı olmak için ihtiyacımız olan unsurların tamamına erişebilecek olmamız anlamına geliyor. Ayrıca bu ölçekteki şirketlerde çalışma ve staj programları hali hazırda belirli bir düzende olduğundan sürecin işleyişinde bir sıkıntı yaşama ihtimali de küçük ölçekli firmalara kıyasla düşük. Ek olarak şirket bünyesinde deneyimli ve bilgisinden faydalanabileceğimiz birçok insan olması, bire bir iletişim kurarak bizlere bilgi aktarabilecek insanlara rastlama şansımızın yüksek olması demek oluyor.

Büyük şirketlerin dezavantajları da bulunmuyor değil. Bu şirketlerde kurulu düzen ve kurallar sebebiyle esneklik çok daha az olmakta. Dolayısıyla çalışma boyunca inisiyatif alma şansımız oldukça az. Şirket içerisinde üst kademelerdeki kişilere ulaşmak da pek kolay değil. Size verilen görevler de bir miktar sıkıcı ve tekdüze işler olabilir. Yani işinizi kendimize göre yapmak için önümüzde daha katı ve büyük engeller var.

Start-Up’ta Staj Yapmak

Start-Up'ta Staj Yapmak

Start-up firmalarında ise kazanacağınız deneyim fırsatları öne çıkıyor. Daha fazla işin içinde bulunma ve sorumluluk alma şansımız olduğundan edindiğiniz tecrübe sizi pratikte daha çok geliştirebilir. Aynı zamanda şirket içerisindeki üst kademelere ulaşmanız çok daha kolay olacağından sözlü olarak kazanacağınız şeyler daha fazla olacaktır.

Çalışan sayısı az olacağından iş arkadaşlarınızla ilişkileriniz de çok daha güçlü olacaktır. Stajyer olarak yapacağınız işler az çok belli olsa da farklı şeyler deneme şansına da sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla adı çok bilinmeyen bir şirkette staj yapacak olursak bunu düşünmek yerine ağınızı genişletmek, mümkün olduğunca farklı görevler yapmak ve kalıcı bir izlenim bırakmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Keşfet: Staj Yapmak için 5 Neden

Sonuç:

Toparlayacak olursak her iki seçenek de bizlere farklı avantajlar sunuyor. Kurumsal şirketlerde elimizde çok daha fazla imkanı ve birlikte çalıştığımız daha fazla deneyimli kişi olması ile birlikte firmanın adı da bize büyük katkı sağlayabilir. Start-up firmalarında ise işlerin daha çok içinde olacak olma ve projeler içinde yer alarak pratik tecrübelerinizi artırma fırsatı sizi karşılıyor. Büyük bir şirkette alt ve üst ilişkisini net bir şekilde hissedecek ve belirli kurallar içinde olacakken küçük ölçekli bir şirkette daha sıcak bir ortam ve bir nebze de olsa esnek koşullar içinde çalışabilirsiniz.

Son olarak imkanlarınızı zorlayarak büyük ve küçük ölçekli şirketlerde stajlarımızı gerçekleştirmek bize farklı deneyimler katacağı gibi farklı çalışma ortamlarını da görme şansı sunacağından ileriye dönük planlarımızda fikir edinmemize yardımcı olacaktır.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap