Stajyer alımı yapan şirketler, genelde potansiyel olarak tam zamanlı bir çalışan olabilecek adaylara yönelirler. Staj ilanlarında fazlaca 3 veya 4. sınıf ibaresini görmeniz bu sebepledir.

Stajlar, öğrenciler için kendini geliştirme ve yeni bir iş deneyimi fırsatı olsa da şirketler için potansiyel çalışanlarını denemek için en iyi yoldur. Şirket kültürüne uygun mu? İyi bir ekip arkadaşı mı? gibi soruların yanıtlarını çok rahat görebilirler. Biz de bu içeriğimizde uzun dönem stajınızı nasıl iş fırsatına çevirirsiniz? bunun yanıtını vereceğiz.

1- Şirketi Araştır

Stajınıza başlamadan önce şirket hakkında araştırma yapın. Şirket kültürü, iş yapısı gibi kriterleri öğrenin. Staja başladığınızda sizin için avantaj olacaktır. Ayrıca, şirket staj sonrası tam zamanlı çalışan alıyor mu? Daha önce örnekleri var mı? gibi soruların yanıtını kesinlikle öğrenin.

2- Soru Sorun

Pek çok staj ilanında “öğrenmeye meraklı” cümlesini görmüşsünüzdür. İşverenler soru soran ve öğrenmeye hevesli stajyerler görmek isterler. Staj programlarının bir amacı da öğrencilere bir şeyler katmak olduğundan bu durum oldukça doğal. Ayrıca unutmayın ki öğrendikçe şirkette kalıcı olma ihtimalinizi artıracaksınız.

3- Çok Çalışın

Şirketiniz ve yöneticiniz şüphesiz çalışkan bir ekip arkadaşı ararlar. Size verilen işle yetinmeyin, işinizi bitirdikten sonra yenisini isteyin. İşinizi zamanında ve kaliteli yapmak, ek iş istemek bir iş ahlakınız olduğunu gösterir.

4- Profesyonel Olun

Her zaman şirketinizin kıyafet kültürüne göre giyinin. Giyiminizle ciddiye alının. Ayrıca giriş çıkış saatlerinize dikkat edin, işe geç kalmayın gerekirse erkenden gidin.

5- Herkesle Tanışın

Öncelikle yöneticinizle ve bulunduğunuz departmanla iyi ilişkiler kurun, arkadaş canlısı olun. Fakat kendinizi departmanınıza kapatmayın, şirketteki herkesle tanışmaya çalışın. Unutmayın, her çalışan sizin için iyi birer network olacaktır. Şirkette kalıcı olmanıza da katkı sağlayacaktır.

Keşfet: Network Nedir? Üniversitede Nasıl Network Yapılır?

6- Pozitif Olun

Her zaman güler yüzlü, pozitif olun. Sabahları “günaydın” demeyi ihmal etmeyin. Kimse mod düşüren biriyle ekip arkadaşı olmak istemez. Bunun yanı sıra toplantılara dahil olmaya çalışın, ekip arkadaşlarınızın yardıma ihtiyacı olduğunda yardım etmeye özen gösterin.

7- Herkesten Öğrenin

Sadece kendi departmanınızda sınırlı kalmamanızı söylemiştik. Size katkı verecek insanlarla tanışın, bol bol öğrenin. Tam zamanlı çalışmaya başlamasanız bile tanıştığınız kişiler iyi bir network öğrendiğiniz bilgiler ise sizi geliştirecektir.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap