Özellikle gönüllü yani -ne zaman biteceği belli olmayan- stajlarda çevremizden çok fazla “çok sıkıldım” “bir şey öğrenmiyorum” gibi sözler duyuyoruz. Bu sözler de “6 aya tamamlayayım” gibi özgeçmiş odaklı davranışlarla devam ediyor. Bu içeriğimizde stajından ayrılma zamanın geldi mi, hep birlikte bakalım.

Gitmekten Hoşlanmıyorum

Staja ilk başladığında bir de ilk stajın ise muhtemelen uyanmanız için alarma bile gerek kalmaz. Sevdiğimiz işlere hepimiz öncelik veririz, staj da onlardan biri olur. Büyük bir hevesle, hatta bazen derslerinden kırar ofisin yolunu tutarsın.

Fakat unutma, bu stajı ileride daha iyi bir kariyere sahip olmak için yapıyorsun. Bu staj kariyer yolculuğuna katkı vermeyecekse neden devam edesin ki? Bir de kuvvetle muhtemel ücretsiz, veya harçlık denecek kadar az para kazanıyorsun. Sevmediğin bir işi para kazanmadan yapmak. Kulağa hiç hoş gelmiyor.

İş Teklifi Gelmiyor

Son sınıf ya da yeni mezun isen tabii ki staj sonunda bir iş teklifi bekliyorsun. 6 ay veya daha fazla bir sürede iş teklifi almadıysan muhtelemen öyle bir iş teklifi yok, hiç olmadı. Üzülme, şirketin böyle bir çalışana ihtiyacı olmayabilir. Bu senin başarısız olduğun anlamına kesinlikle gelmiyor. Belki daha iyi bir şirket sizi bekliyor!

Keşfet: Stajınızı İş Teklifine Dönüştürmenin Yolları

Yeni Fırsatlar Arıyorum

Kariyer.net, Linkedin gibi platformlarda geçirdiğin süre artıyor, yeni staj ilanlarına artık daha fazla göz gezdiriyor musun? Bu fırsatlara başvurmaya daha ciddi bakıyor musun? Cevabın evet ise, bizce ayrılma zamanın gelmiş. Daha iyi fırsat bulduğunda kaçırma. Merak etme, kimse bunu garip bulmayacak.

Bir Şey Öğrenmiyorum

Daha önce de söylediğimiz gibi ne zaman biteceği belli olmayan gönüllü stajlarında bir süre sonra kendini çalışan gibi hissedebilirsin. Rutin işler yapmaya başlamış, artık yaptığın işten keyif almıyor olabilirsin. Muhtemelen bu durumda günün sonunda hiçbir şey öğrenmeden evine, yurduna geri döneceksin. Yapma!

Unutma staj yapma nedenin öğrenmek. Pozisyonun itibariyle öğrenecek pek fazla bir şeyin kalmadıysa yapılacak şey belli.

Yeni Networkler Yaratmak İstiyorum

Stajın size kazandırdığı en önemli şeylerden biri de networktür. İleride belki de size fırsatlar yaratacak insanlar tanırsınız. Haliyle yeni bir staj deneyimi de yeni networkler demektir. Yeni çevrelere yeni deneyimlere hazır mısın? Bizce pişman olmayacaksın!

Keşfet: Üniversitede Nasıl Network Yapılır?

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap