Bazılarımız için eğlenceli, öğretici, keyifli olan; bazılarımız için ise korkutucu, isteksiz olarak yapılan staj hayatımızın bir parçasıdır ve kariyerimiz için çok önemlidir. Ne kadar korksak da aslında genel olarak staj yapılan firmalardan staj bitirildikten sonra iş teklifi alınıyor. Bu teklifler ise daha çok heveslenmemize, kendi kariyerimize ve yaptığımız işe odaklanmamızı sağlıyor. Yani aslında korkmadan bazı bilmemiz gerekenleri uygulayarak staj sürecinde işe alınmamızı garantileyebiliriz. Bu staj sürecinde işe alınmamızı garantileyecek şeyler şu şekildedir:

İnsanlarla İletişim Kurmak ve Tanışmak

Staj yapılan firmalarda birçok insan vardır ve sizden önce çoğu kişi o firmada çalışmaya devam ettiği için herkes birbirini tanıyabilir, bu durumda biz daha çok korkabiliriz. Ayrıca bu dezavantajın yanında profesyonel hayattan birileriyle tanışmak da bir avantajdır. Bu şekilde kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz ve geleceğiniz sizin için daha garanti olabilir. Öğrenmek istediğiniz ve merak ettiğiniz konuları profesyonel hayattan olan tanıştığınız kişilere kibar bir şekilde iyi iletişim kurarak sormaktan çekinmemelisiniz, yani seçmiş olduğunuz kelimelere ve cümlelere dikkat etmeli, laf kalabalığından olabildiğince kaçınmalı, kısa ve öz cümleler kurarak anlatmak istediğiniz konuları açıklamalısınız.

Staj Sürecinde Yaptıklarınızla İşe Alınmanızı Garantileyecek Şeyler

Sorumluluk Sahibi Olmak

Staj yapılan süre içerisinde yapılan işler profesyonel bir şekilde çalışan kişilerin yaptıkları işler kadar zor olmayacaktır ve bazı sorumluluklar alarak bu işleri kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Sizden yapmanızı istenilen işler düzgün bir şekilde araştırılıp en doğru şekilde yapılmalıdır. Bu sayede işinizi garantileyebilirsiniz. Örneğin sizden bir iş istenildiğinde baştan savma yapmamalı, en az iki veya üç kez kontrol etmeli ve karşınızdaki insanı kandırmaya çalışmamalısınız. Staj süresi içerisinde bu şekilde hem daha fazla sorumluluk sahibi olmayı hem de verilen işi dosdoğru yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Böylece gelecekteki işinizde size kolaylık olacaktır.

Verilen Her Türlü İşi Yapmaya Çalışmak

Stajyer olarak çalışılan yerlerden beklentimiz genelde büyük olabilir. Staj süresi sonrasında ‘’Bu firmada çalışacağım!’’ düşüncemiz ve ‘’Hayal ettiğim işleri yapacağım!’’ şeklinde diğer bir düşüncemiz gibi… Aslında staj sürecinde sizden ne kadar basit olduğunu tahmin bile edemeyeceğiniz hatta bunların staj ile ne alakası var bile diyebileceğiniz işler istenilebilir. Bazen sizden dosya getirip götürmeniz istenilebilir veya bazen fotokopi çekmeniz gibi küçük işler istenilebilir. Bu yüzden büyük beklenti ile staj yapmamalı ve elinizden geldiğince size verilen her türlü işi yapmaya çabalamalısınız. Tabii size verilen bu işleri asla küçümsememeli, özenerek ve istekli görünerek en iyi şekilde yapmaya çaba sarf etmelisiniz. Yani somurtmamaya dikkat etmelisiniz. 😊

Staj Sürecinde Yaptıklarınızla İşe Alınmanızı Garantileyecek Şeyler

İş Yerine Vakitli Gitmek

Kim sürekli geç kalan ve acele bir şekilde zar zor yetişmiş bir insanın kendi firmasında çalışmasını ister ki? İşte bu yüzden vakitli bir şekilde işe gitmek hatta olabildiğince erken gitmek sizin için çok daha iyi olacaktır. Ayrıca bu zamanında işlerimizi bitirmek hayatımızın her alanında önemlidir ve çoğu firma bu konuda dikkatlidir. Eğer bu şekilde siz de dikkat ederseniz ve gideceğiniz yere vaktinde ulaşırsanız işvereninizin gözünde daha değerli olabilirsiniz ve bu işi önemsediğinizi gösterebilmeniz için iyi bir fırsat olabilir. Bu yüzden olabildiğince vaktinizi buna göre ayarlamanız işinizi garantilemenize yardımcı olacaktır. Özetle günlük yaşantımızda dakik olmak ne kadar önemli ise iş hayatımızda da aynı hassasiyeti ve özeni göstermeliyiz.

Staj Yapılan Yerde Davranışlarımıza Dikkat Etmek

Size verilen işi doğru bir şekilde yapıyor olabilirsiniz fakat sadece bunu yapmanız işe alınmanızı garantilemeyebilir. Mutlaka işimizin olmadığı yani boş kaldığımız zamanlar olacaktır. Böyle boş kalınan zamanları olabildiğince iyi ve verimli değerlendirmeliyiz. Örneğin günlük yaşantımızda ne kadar çok cep telefonu ile vakit geçiriyor olsak bile staj dolayısıyla bir iş yerinde olunduğu gerçeği atlanmamalıdır. Cep telefonu ile vakit harcamak yerine staj süreci ile ilgili detaylı bilgi edinilebilir veya staj yapılan firmadaki konumumuzu iş hayatında kalıcı hale getirebilmek adına, yani iyi bir izlenim verebilmek için firmadaki çalışan kişiler ile iyi bir iletişim kurulmalı ve kendimizi diğer çalışanlardan soyutlamamalıyız. İş hayatına hazır olduğumuzu, kendimize güvendiğimizi beden dilimiz ile ve cümlelerimizle göstermeliyiz.  Ayrıca bir iş yerinde bulunulduğu ve ciddiyet ortamı olduğu unutulmamalıdır.

Keşfet: Mülakata Gitmeden Önce Şirketle İlgili Araştırmanız Gerekenler

Keşfet: Stajı İş Fırsatına Çevirmek İçin 8 İpucu

Yorum Yap