Üniversiteden mezun oldunuz, iş başvurusunda bulunduğunuzda boş bir özgeçmiş göstermek istemezsiniz değil mi? Şüphesiz, üniversitede CV doldurmanın en etkili yolu da staj yapmak. Sizi diğer adaylardan bir adım öne taşıyacaktır. Bu kadar mı? Tabii ki değil.

Öğrencilik Sırasında İş Deneyimi Edinirsiniz

Üniversite süresince pek çok ders görüldüğü doğru fakat iş deneyimi adına maalesef hiçbir katkı vermiyor. Yalnızca okula giderek iş hayatına hazırlanamazsınız, staj yapmak bu noktada öğrenciyken iş deneyimi edinmek adına kaçınılmaz.

Sektör ve Meslekler Hakkında Bilgi Alırsınız

Çoğu öğrenci üniversiteye başladığı sırada tıp, öğretmenlik, diş hekimliği gibi bölümlerde değilse bir meslek kararına varamıyor. Bir şirkette çalışmaya karar verse bile yine onlarca departmanla karşı karşıya kalabiliyor.

Bu nedenle öğrencilik sırasında farklı sektörlerde, farklı departmanlarda staj yaparak nerede çalışmaktan mutlu veya mutsuz olduğunuzu görebilir. İlerideki meslek tercihinizi biraz da olsa kafanızda şekillendirebilirsiniz.

Özgeçmişinizi Güçlendirebilirsiniz

Girişte de belirttiğimiz gibi, mezun olduğunuzda rahat iş bulmak istiyorsanız staj yapmak kaçınılmaz. Tabii bunu yanı sıra, staj sırasına pek çok yetkinlik ve işiniz hakkında teknik bilgi edineceksiniz. Bunlar da özgeçmişinizi güçlendirecek harika durumlar.

Keşfet: 6 Adımda Etkili CV Hazırlama

Network Edinebilirsiniz

Üniversite sırasında en çok dikkat etmeniz gereken şey network edinmektir. Mezun olduğunuzda çalışmak istediğiniz alandan bir networkünüz yoksa iş bulmakta zorlanabilirsiniz. Staj yaptığınız takdirde her bir yöneticiniz hatta beraber çalıştığınız bir stajyer dahi sizin için network yaratacaktır. İhtiyaç duyduğunuzda iş arkadaşlarınızın hepsi size birer mentor olabilirler.

İş Teklifi Alabilirsiniz

Şirketlerin genel olarak staj ilanlarında “3. ve 4. Sınıf öğrencisi” aradıklarına pek çok kez şahit olmuşsunuzdur. Bunun nedeni de son sınıf stajyer olarak gelen bir öğrenciyi potansiyel çalışan olarak görmeleridir. Yani aslında siz bir staj başvurusu yaparken fark etmeden yeni bir iş hayatının kapılarını açıyorsunuz.

Keşfet: Stajınızı İş Teklifine Dönüştürmenin Yolları

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap