Başarılı bir kariyer hedefleyen gençler için artık staj yapmak, tecrübe etmek kaçınılmaz. Daha önce sizlerle staj yapmanın önemini anlatan yazımızı paylaşmıştık. Staj bulmak bazen çok zor olabiliyor. Bu noktada mülakatlar oldukça önem kazanıyor. Peki bir staj mülakatında ne gibi sorularla karşılaşacağız ve cevap verirken stratejimiz ne olmalı? İşte 9 staj mülakat soruları.

Keşfet: Staj Nasıl Bulunur? Staj Bulmanın 5 Yolu

Bir duyurumuz var!

Yeni öğrenciler için özel teklif! Udemy platformunu yeni keşfedenlere özel en iyi kurslar 33,99 TL’den başlayan fiyatlarla!

Staj Mülakat Soruları

Staj Mülakat Soruları
Panel of interviewers interviewing a man

1- Bize kendinden bahseder misin?

Bu soru genellikle mülakatların ilk sorusudur. Bu soruda gerçekte senden öğrenilmek istenen hobilerin,genel yaşantın değil başvurduğun stajla aldığın eğitimin ve karakterinin ne ölçüde uyuştuğudur. Bu noktada mülakattan önce pozisyonun görev tanımını iyi okuyup anlamak, soruyu ona göre cevaplamak gerekiyor.

2- Güçlü ve zayıf yönlerin nelerdir?

Bu soru sizin özfarkındalığınızı ölçmek için yöneltilir. Siz kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz, kendinizi iyi analiz edebildiniz mi bu önemlidir. Bu soruya gerçekçi ve dürüst cevap verilmelidir.

Staj İlanları, stajyer ilanları arıyorum diyorsan doğru yerdesin; çünkü aradığın staj ilanları toptalent.co‘da! Staj başvurusu yapabileceğin onlarca şirketin güncel staj ilanlarını inceleyebilirsin. Yakın zamanda ülkemizde staj seferberliği başladı. Şirketler artık çok daha fazla staj imkanı sunuyor. Staj programları sayısı da her geçen gün artıyor. Staj yeri nereden bulunur? Staj başvurusu nasıl yapılır? Uzun dönem staj yapabilir miyim? Stajyer maaşları ne kadar? gibi sorular sorabilirsin. Stajyer olmak ve hayalini kurduğun iş hayatına sağlam bir adım atmak için toplalent.co staj ilanları her zaman bir tık uzağında! https://toptalent.co/is-ilanlari/staj-ilanlari

3- Okul dışında neler yapıyorsun?

İşte genel yaşantınızdan ve hobilerinizden bahsedebileceğiniz soru. Okul zamanı dışında yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler, üyesi olduğunuz zaman ayırdığınız kulüpler, üzerinde çalıştığınız projeler varsa bundan bahsetmeniz gerekir.

4- Senin liderliğini üstlendiğin bir projeye örnek verir misin?

Bu soru aslında bir önceki sorunun devamı gibidir. Burada sizin okul dışında iş hayatını deneyimleyebileceğiniz herhangi bir şey yaptınız mı bunun cevabı aranır. Bu bir kulüp ya da toplulukta olabilir, okuldaki herhangi bir dersle ilgili bir proje olabilir.

5- Daha önce bir staj deneyimin oldu mu?

Her ne kadar stajyer pozisyonunda çalışacak olsanız bile şirketler daha önce staj deneyimi olan adayları ön planda tutabiliyor. Bu noktada eğer ilk stajınız değilse bir önceki deneyiminizi iyi bir şekilde aktarmak çok önemli.

Keşfet: Karar Veriyoruz! Kurumsal Staj mı? Start-Up mı?

6- Kariyer hedefin nedir? 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

Bu sorunun aslında ilk amacı geleceğe yönelik planlarınız, aklınızda olan bir sektör ve departman var mı bunu öğrenmektir. Cevap verirken başvurduğun pozisyon ve senin kariyer planın ile ilgili ortak noktaları ve kariyerine katabileceği artıları anlat. Staj mülakat soruları arasında en yaygın olanlardan biri bu sorudur.

7- Şirketimiz hakkında neler biliyorsun?

Çok önemli ve detaylı araştırma gerektiren bir sorudur. İşe alacak kişiler o şirket hakkında ne biliyorsunuz, şirkete olan ilginiz ne ölçüde ve bu şirkette staj yapmayı gerçekten istiyor musun gibi soruların cevabını ararlar. Bu yüzden mülakata gitmeden önce şirketin websitesini ve şirketle ilgili haberleri araştırmak, okumak çok önemli. Bu sizin o şirkette staj yapmayı gerçekten istediğinizi ve ilgili olduğunuzu gösterir.

8- Bize nasıl katkı yapmayı planlıyorsun?

Her ne kadar stajın amacı kariyeriniz için kendinize bir şeyler katmak olsa da şirkettekiler sizin de onlara katkı yapmanızı sorumluluk almanızı isterler. Bu soruya cevap verirken şirketin yakın zamanda yaşadığı bir sorun varsa bunun için bir fikir üretebilir ya da o pozisyonda siz şirkete neler katabilirsiniz bunu düşünmelisiniz.

9- Yabancı dilin nasıl?

Artık yabancı dil birçok şirket için kaçınılmaz bir gereklilik. Mutlaka mülakat esnasında yabancı dil seviyeniz sorulacak. Burada dürüst cevap vermek çok önemli. Ayrıca sadece dil değil bilgisayar kullanma becerisi gibi birçok teknik soru sorulabilir. Yine dürüst bir şekilde cevap vermeli yetkin olmadığınız konularda uzman gibi davranmamalısınız. Staj mülakat soruları arasında yine en yaygın sorulardan biridir.

Keşfet: Staj Bulma Rehberi | Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Staj mülakat soruları nelerdir?

Birçok soru vardır ama örnek vermek gerekirse; bize kendinden bahsedebilir misin, okul dışında neler yaparsın, yabancı dilin nasıl gibi sorular temel sorular olup her mülakatta karşınıza muhakkak gelecektir.

Staj mülakatında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Size söylenen süreden biraz daha erken gitmeniz işe istekli ve zaman bilinci olan sorumlu biri olduğunuzu gösterir. Buna ek olarak güler yüzlü olursanız pozitif enerji sizin için olumlu bir davranış olacaktır.

Staj mülakatında en önemli konu nedir?

En önemli konu karşı tarafa kendinizi geliştirmeye aç olduğunuzu, istekli, enerjik ve çabalayan biri olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bu sizi bilgi olarak yeterli seviyede olmasanız da stajı elde etmenizi sağlayabilir.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Keep Calm and Keep Reading, I am Industrial Engineer.

Yorum Yap