Staj, kariyer hayatına başlangıcın ilk basamağıdır. İyi değerlendirildiğinde bilgi ve yetenek açısından iş görüşmelerinde kişinin elini güçlendiren ve işe başvuran birçok aday arasında 1-0 öne çıkmanızı sağlayan avantajlı bir süreçtir. İyi veya kötü deneyimlerinizi fırsata çevirmek tamamen sizin elinizdedir. Sadece ders geçmek için ilgisiz ve özensiz yapılan stajlar boşa geçen zamandan başka bir işe yaramayacaktır. Günümüz iş piyasası yapılan iş için değer katan, azimli, istikrarlı, çalışkan ve yeniliklere açık personellere ihtiyaç duymaktadır. Sizi tercih etmeleri için diğerlerinden farklı neler yapabileceğinizi görmek istemektedirler. Bu yazımızda stajyer arkadaşlarımız için stajınızı nasıl tam zamanlı bir işe dönüştürebileceğiniz konusunda birkaç taktik vereceğiz.

Tercih edeceğiniz kariyeriniz için plan yaparken yetenekleriniz ve ilgi alanlarınızın neler olduğunu sorgulamalısınız. Keyif alarak yaptığınız her iş sizi başarıya ulaştıracaktır. Neler yapabileceğinizin ve neleri yapamayacağınızın farkında olmalısınız. Öz farkındalık sizi vakit kaybından kurtaracaktır ve sizi seveceğiniz işe yönlendirecektir.

Hayata karşı değer yargılarınızın ne olduğunu belirleyin ve doğruluğundan emin olduklarınız için asla ödün vermeyin. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin ve zayıf yönlerinizi olumlu yönde geliştirmek için uğraş verin.

Staj bir formalite, yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olarak görüldüğü durumda kariyerinizin ilk adımında elde edilen şans kaçırılmış olmaktadır. Bulunduğunuz yere değer katmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Staj yaptığınız ofiste yer alan tüm çalışanlarla tanışın. İşinizle ilgili size verilen tüm işleri itiraz etmeden doğru ve zamanında yerine getirmeye çalışın. Yapamadığınız veya anlamadığınız işler için sorumluluğunuzdan yardım istemekten çekinmeyin. Boş kaldığınız durumlarda yapabileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını sorumlunuza sorunuz.

Stajı başkalarına çay, kahve getirmek veya fotokopi çekmek için yapmadığınızın farkında olun. Hiçbir iş yapmayıp sadece bu konular için sizden yardım istemekte ısrar eden firmada zaman kaybetmemelisiniz. Staj esnasında işe başlangıç ve çıkış saatlerine dikkat edilmelidir. İşe geç kalınmamalı, vaktinden önce çıkış yapılmamalıdır. İşinizi önemsediğinizi amirlerinize hissettirmeli, çalışma arkadaşlarınızla iyi geçinmeye özen gösterilmelidir. Doğacak yeni pozisyonlar takip edilmeli size uygun olduğunu düşündüğünüz ilanlara başvuru yapılmalıdır. Sizden sorunlu olan amirlerinizle işinizden çok memnun olduğunuzu sizi yaptığınız iş ile ilgili değerlendirilmeyi çok istediğiniz konusunda görüşme talebinde bulunulmalıdır.

Hayal Etmekten Korkma

staj hayali

Hayal edin… Kendinizi, görmek ve olmak istediğiniz yere koyun. İlk iş gününüzde ne giyeceğinizi, oturacağınız masayı, firma için çok önemli bir projede sağladığınız başarı adına aldığınız ödülü görün, aldığınız alkışı duyun. Bu sizin en kötü gününüzde dahi motivasyon kaynağınız olacak ve göreceksiniz ki hayallerinizi gerçekleştirdiğinizde ”ben bu anı daha önce yaşamıştım” diyeceksiniz.

Kariyeriniz için neler yapabileceğinizi kafanızda tasarlayınız. Kariyer yolculuğuna nereden başlamanız gerektiği, hangi konularda kendinizi eksik gördüğünüz, bunu tamamlayabilmek için neler yapmanız gerektiği konularına odaklanın. Bu yolculukta karşılaşacağınız zorlukların olacağına kendinizi hazırlayın ve bu zorlukların üstesinden gelebileceğiniz gücün de sizde olduğuna kayıtsız olarak inanın.

İnsanın hayatı, insanın hayalidir.

Andre Gide

Kendinize uygun iş seçimine karar verin ve bu işe yönelik uygulama yapmak için staj olanaklarını düşünün. Hangi bölümlerde staj yapmanız gerektiğini, bu konuda da size destek sağlayacak kurum ve kişilere danışmaktan, bilgi edinmekten kaçınmayın. Staj yaparken yetenek ve bilgilerinizi geliştirmeye yönelik hedeflerinizi belirleyin.

Tabii bu hayalleri kurarken de lütfen olabilir gerçekleri baz alın 😊

İyi Bir İzlenim Yarat

Bir stajyer olarak, amirinize ve organizasyon içindeki diğer çalışanlara, hem kişisel hem de profesyonel olarak kurumsal kültüre uymak için gerekenlere sahip olduğunuzu göstermek sizin yapmanız gereken adımdır. Kuruluşun misyonunu ve çalışanlarında neye değer verdiğini öğrenmek için zaman ayırmak, şirketin başarıyı nasıl belirlediği ve tanımladığı konusunda önemli bilgiler sağlayabilir.

Çalışanlarla Güçlü Bir İlişki Geliştir

İş sorumluluklarınızı belirledikten ve amirinizin beklentilerini anladıktan sonra, kişisel inisiyatifinizi ve hem bağımsız hem de bir ekibin parçası olarak çalışma yeteneğinizi göstermek için çok çalışın. Bir stajyer olarak profesyonel bağlantılar geliştirmek, profesyonel bir ağ geliştirmede size bir başlangıç ​​sağlayacaktır.

Profesyonel Hedefler Geliştir

Mesleki hedeflerinizi belirlemek ve beklentilerinizi karşılayan ödüllendirici bir staj bulmak, mevcut herhangi bir stajı kabul etmekten çok beceri gelişiminiz ve gelecekteki kariyer hedefleriniz için daha faydalı olacaktır. Stajlar, adayları gelecekteki iş ve kariyerler için hazırlamak için tasarlanmıştır ve mesleki hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir staj bulmak, gelecekteki iş arayışınızda daha rekabetçi bir aday olmanıza da yardımcı olacaktır.

staj yapan stajyer

Daima Şirket Kurallarına ve Yerleşik Yönergelere Uy

Kurumsal kültürün bir parçası olmak, kurumun yerleşik kıyafet yönetmeliğini öğrenmeyi içerir. Aynı zamanda ayrılan öğrenme süresi ve belirlenen öğle yemeği dönemleri ve molalar için ne beklendiği anlamına gelir. Başlamadan ve ciddi hatalar yapmadan önce kuruluşun beklediği kuralları ve yönergeleri öğrenmek için zaman ayırın. Ayrıca, tuhaf ve utanç verici durumlardan kaçınmak için kişisel e-postalar, telefon görüşmeleri ve internet kullanımıyla ilgili şirket politikasını inceleyin.

Güçlü Bir İş Etiği Geliştir

Pozitif bir tavır oluştururken aynı zamanda disiplinli bir iş etiği de kurmalısınız. İşi her ne pahasına olursa olsun yaptırmaya istekli olmak, işverene bir çalışan olarak işe alınırsa ekibin değerli bir üyesi olacağınıza dair güven verir.

Verilen Görevleri Zamanında Tamamla

Üzerinde çalıştığınız bir proje için son teslim tarihi olan bir meydan okuma öngörürseniz, amirinize bildirdiğinizden ve sağlayabileceği herhangi bir girdi veya projenin tamamlanması için bir uzatma talep ettiğinizden emin olun. Belirli bir projeyi zamanında tamamlamadan önce ele alınması gereken diğer öngörülemeyen sorunlar veya diğer iş öncelikleri gibi proje gecikmesi için geçerli bir neden sunduğunuzdan emin olun.

Takımın Bir Parçası Ol

staj ve ekip

İşverenler, bir ekip ortamında iyi çalışabilen ve grubun genel başarılarına katkıda bulunacak belirli güçlü yanları olan bireyler ararlar. Sonuçta onlar sizin aynı dili konuşabildiğiniz insanlar.

Staj deneyiminiz sırasında geliştirdiğiniz profesyonel ilişkiler, aynı zamanda bilginizi ve iyi bir iş yapma becerinizi kanıtlayabilecek profesyonel insan ağınızın bir parçası olacaktır. Stajınız bittikten sonra ağınızı canlı ve iyi tutmak için ağınızla gelecekteki ilişkileriniz beslenmeli ve sürdürülmelidir.

Girişimci Ruhunu Göster

Pozisyonla ilgili yeni bilgi ve beceriler geliştirmeye olan ilginizi göstermek, işverenin iyi bir iş yapma isteğinize ve inisiyatifinize olan güvenini artıracaktır. Coşku göstermek ve atölyelere veya seminerlere katılmayı teklif etmek, işi anlamanızı artıracak ve amiriniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakacaktır.

Keşfet: Staj Yapmanın İş Hayatındaki Önemi

Profesyonel Bir Derneğe Katıl

İlgi alanlarınızla ilgili mesleki derneklere katılmak, öğrencilere şu anda alanda çalışan insanlarla tanışmak için mükemmel bir fırsat sağlar. Mesleki dernekler aracılığıyla, öğrenciler aynı zamanda alandaki kişilerin hangi profesyonel dergileri okuduğunu ve şu anda diğer kuruluşlarda mevcut olabilecek giriş seviyesi iş ilanlarını öğrenirler.

staj yapmak

Şirkette Çalışmaya İlgini Göster

Şirketle ilgilendiğinizi ifade ederek, şirkete, kuruluşu çalışmak istediğiniz bir yer olarak gördüğünüzü bildirmiş olursunuz. Mevcut herhangi bir pozisyon olmasa bile, amirinize şirkette çalışmakla ilgileneceğinizi bildirerek, bir pozisyon açıldığında sizinle temasa geçme olasılığınız daha yüksek olacaktır.

Ağ kurma, ilişki kurma ile ilgilidir. Güçlü bir ağ oluşturma grubu oluşturduğunuzda, başarılı olmak için neyin gerekli olduğuna dair daha iyi bir fikir geliştirecek ve kariyer hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir ağı nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

Keşfet: İşverenlerin İyi Bir Stajyerde Aradığı 7 Önemli Yetkinlik

Takdirini Belirt

Stajınızı tamamladıktan sonra, kısa bir teşekkür her zaman takdir edilir ve işveren üzerinde olumlu bir izlenim bırakacaktır. Üniversiteye dönüyorsanız, amiriniz ve meslektaşlarınızla iletişimde kaldığınızdan ve gelecekte bekledikleri potansiyel iş fırsatları hakkında bilgi almak için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Author

uyuryazar kişilik

10 Yorumlar

 1. Yol gösterici, akıcı, güzel yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Teşekkürler

 2. Emine dündar Reply

  Bravo cansel yine bilgilendiren çok güzel bir yazı olmuş

  • B. Bihin GÜZELBEY Reply

   Özellikle içinden geçtiğimiz şu pandemi sürecinde, üniversite öğrencilerine ışık tutan, derli toplu bir çalışma olmuş.
   Teşekkürler.

 3. Çok güzel bilgilendirici yazılar yazıyorsunuz Cansel Hanım. Elinize sağlık.

Yorum Yap