Staj alınan eğitim boyunca edinilen teorik bilgilerin pratiğe ya da uygulamaya dökme imkanı sağlayan bir hazırlık dönemidir. Staj temel olarak alınan eğitimle ilgili çalışması olan iş yerlerinde gerçekleştirilir. Staj ayrıca iş hayatına atılan ilk adım olarak da değerlendirilebilir.

Öğrenci ve kişilerin en önemli problemlerinden birisi de staj yeri bulmaktır. Staj yeri bulmak için üniversite ve kurumlardaki kariyer ve insan kaynakları birimleri yardımcı olabilmekle birlikte temel olarak staj yeri bulmak stajyerin sorumluluğundadır. Staj yeri kariyer sitelerinden, kurumsal ve büyük firmalarında duyurularından, meslek örgünlerinin duyurularından ya da sosyal çevre vasıtasıyla bulunabilir.

Yapabileceğiniz bazı basit stratejiler ile staj bulmakta şansınızı arttırabilir ve böylece iş bulma imkanına en kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Network oluşturmak, kariyer fuarlarına katılmak, online staj ilanlarını takip etmek de bunlardan bazılarıdır. Staj bulmak zaman ve planlama gerektirir, ancak sonuçlar kesinlikle çabaya değer. İşte sizin için bazı öneriler 😊

Staj Bulmanın 7 Yolu

İlgi Alanlarınızı Belirleyin

Neyi beğendiğinizi ve bunun bir kariyere nasıl katılabileceğini düşünün ve bu yolda ilerleyin. Ne yapmak istediğinize karar verirken korkmayın. Kendinize her konuda sorular sorun. Bu şekilde kafanızda kendi isteğiniz netleşebilir. Örneğin Finans ve yatırım ile ilgili programları izlemekten hoşlanıyor musunuz? Ev geliştirme? Tarihçe? Sosyal aktivizmle ve dünyada bir fark yaratma ile ilgileniyor musunuz? Gibi sorular sorabilirsiniz. Stajlar, size farklı fırsatlar sunar ve heyecan verici kariyer alanlarını örnekleme şansını verebilir.

Aramaya Erken Başlayın

Mezun olmadan önce, tatillerinizde staj arayışına başlamak sizin için çok faydalı olur. Ayrıca böylelikle şirketlerdeki yöneticilerle, çalışanlarla ve mezunlarla iletişim halinde olmanızı sağlar. Sonuçta daha fazla iletişim halinde olmak da iş bulmanız konusunda size yardımcı olur. Belli sektörlerin ve stajların erken son başvuru tarihlerine sahip olduğunu ve Kasım ayı kadar erken işe alındığını ve işe alındığını unutmayın. Yardım için üniversitenizin Kariyer Hizmetleri Ofisi’ne başvurabilir ve hangi stajların erken işe alındığını öğrenebilirsiniz.

Network

Network ağı oluşturmak çok önemlidir. Ailenle, arkadaşlarınla, üniversitendeki danışmanlarla ne tür bir staj yapmak istediğini, ne zaman ve nerede yapmak istediğini konuşabilirsin. Bu hem üniversite okurken hem sonrasında işinize yarayacak bir şeydir. Şirketlerin veya üniversitelerin düzenlediği kariyer etkinliklerine katılarak birçok şirket yöneticiyle bir araya gelebilir, onlarla tanışmanız staj ararken sizlere çok faydalı olacaktır. Buna ek olarak üniversitenizden mezunlarla iletişime geçmek ve bilgi görüşmeleri yapmak, size kariyer seçenekleri ve takip edebileceğiniz stajlar hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Ayrıca teşekkürlerinizi iletmeyi de unutmayın.

Staj Bulmanın 7 Yolu

Online Kaynakları Kontrol Edin ve Kariyer Fuarlarına Katılın

Staj ararken kullanabileceğin veya abone olabileceğin web sitesi kaynakları var. En iyi yetenekleri kazandırmak isteyen birçok şirket işe alımlar için genellikle kariyer sitelerini tercih ediyor. Bu sizin için hem kolay hem de etkilidir.

Kariyer fuarlarını takip edin ve tatillerinizde bu kariyer / staj fuarlarına katılmaya özen gösterin. En iyi işverenler yetenekli stajyerleri ve çalışanları işe almak, taramak ve işe almak için kariyer fuarlarına katılır. Bir işveren için nasıl değerli olabileceğinizi açıklayan bir tanıtım yapmaya hazır olun, kendinizi gösterin. Ayrıca tanıştığınız işverenleri takip ettiğinizden emin olun.

İşverenlerle ve Şirketlerle İletişim Kurun

Farklı ilgi alanları konusunda veya kendi belirlediğin ilgi alanları konusunda bilgi edinmek için sana en çok hitap eden şirketleri arayarak veya ziyaret ederek bilgi edinebilirsin ama yüz yüze görüşme yapmaya özen göstermelisin çünkü staj bulma konusunda daha fazla fırsat sunar. Ayrıca, yine beceri satan ve nasıl değerli olabileceğinizi açıklayan bir giriş yapmaya hazır olun.

Staj Bulmanın 7 Yolu

Girişimci Olun

Eğer özel yeteneklerin olduğunu düşünüyorsan veya bir şirkette ihtiyacı karşılayabileceğini düşünüyorsan bunları göstermekten veya hayata geçirmekten çekinmemelisin. Eğer korku ve endişenin sana engel olmasına izin verirsen birçok şey kaybedebilirsin. Bu yüzden fikirlerini dile getirmekten ve yeteneklerini göstermekten kaçınma.

Yeni Mezun veya Kariyer Değiştiren Birisi Olarak Deneyim Kazanın

Yeni mezunlar ve kariyer değişikliği olanlar, yeni kariyer alanlarına bakış açısı kazanmak ve yeni bilgi ve beceriler geliştirmek için staj yapabilirler. Stajlar tatmin edici olmayan bir kariyer ile yeni ve heyecan verici potansiyel bir girişim arasındaki köprü olabilir. Kriterlerinize uyan staj ve iş arama veri tabanlarını kullanabilirsiniz.

Staj Sürecinde Yaptıklarınızla İşe Alınmanızı Garantileyecek Şeyler

Göz atmakta fayda var: Türkiye’de ve Dünyada Staj İlanları Bulabileceğin Siteler! 

Yorum Yap