Öğrenciler için gerek zorunlu gerek gönüllü olmak üzere stajlar büyük önem taşıyor. Ancak staj bulmak göründüğü kadar kolay olmuyor. Öğrenciler tüm yıl staj aramak zorunda kalabiliyor. Biz de bu yazımızda “Staj bulamıyorum.” diyenlere ipuçları ile yardımcı olacağız.

Keşfet: Staj Bulma Rehberi | Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Bir duyurumuz var!

Yeni öğrenciler için özel teklif! Udemy platformunu yeni keşfedenlere özel en iyi kurslar 33,99 TL’den başlayan fiyatlarla!

1-  Etkili Ön yazı ve Etkili Özgeçmiş

Öncelikle bir staj ilanına sizinle beraber birçok öğrencinin daha başvuru yaptığını unutmayın. İlk etapta sizi öne çıkaracak, staj başvurusunu değerlendirilebilir kılacak şey özgeçmişiniz ve bununla beraber gönderdiğiniz ön yazınız olacak. Özgeçmişinizi profesyonel bir şekilde hazırladıktan sonra bu stajı neden istediğinizi ve stajın size neler katacağından bahsettiğiniz bir ön yazı oluşturun. Bu sizi diğerlerinden ayıracak ikinci bir fırsat.

Okuma Önerisi: 6 Adımda Etkili CV Hazırlama

2- İlgi Alanlarını Keşfet

Üniversitede ilgi alanlarınızı erken keşfetmeniz üniversite süresince kendinizi daha fazla geliştirmenize olanak sağlar. Özellikle gönüllü staj başvurunuzda bu sektörle bu departmanla ne kadar ilgilendiğinizi göstermek sizi şüphesiz bir adım öne geçirecektir. Ne istediğini bilmeyen bir öğrenci, staj bulmakta biraz zorlanabilir.

3-  Üniversite Kulüplerinde Bulun

Üniversite süresince network edinebileceğin en güzel fırsat üniversite kulüplerinde aktif olarak görev almaktan geçiyor. Düzenleyeceğiniz veya katıldığınız etkinliklerde oldukça network oluşturmaya çalışın. Orada tanıştığınız birisi daha sonra size yeni staj fırsatları sunabilir. 

Onun dışında, üniversite kulüplerinde bulunman ilk fırsatta özgeçmişini doldurmana faydalı olabilir. Öğrencilik sırasında daha önce hiç staj yapmayan birisi genelde “Özgeçmişime ne yazabilirim?” diye korkuya düşüyor. Bu durumda üniversite kulüplerinde alınan görevlerin ve sorumlulukların önemi artıyor.

4- Kariyer Sitelerinde Özgeçmişini Bulundur

Şirketlere staj başvurusu yapmanın yollarından biri de kariyer siteleridir. Çoğu şirket staj ilanlarını kariyer.net , youthall, toptalent gibi yerlerde verir. Bu yüzden bu sitelerde cv’mizi bulundurmak çok önemlidir.

Bazen bu tarz sitelerde özgeçmişimizin bulunması staj ilanı verilmeden dahi fark edilmenizi sağlar. Hızlı sonuç almak isteyen şirketler özgeçmişinize göre size ulaşabilir. Bu bağlamda güncel özgeçmişlerimizi bulundurmak faydalı olacaktır.

5- Linkedin’i Etkili Kullan

Keşfet: Öğrenciler için Etkili Linkedin Kullanımı

Linkedin doğru kullanıldığında bir öğrencinin oldukça verim alabileceği bir platform olabiliyor. Öncelikle daha önce bahsettiğimiz ilgi alanlarınıza göre Linkedin bağlantılarınızı şekillendirmelisiniz. Aksi takdirde istediğiniz sektörün nabzını tutamayabilir, staj ilanlarını kaçırabilirsiniz.

Ayrıca Linkedin profilinizi uygun bir şekilde güncellemek, bu platformdan ilan paylaşan şirketler tarafından fark edilmenizi sağlayabilir. Ek olarak siz de bu platformdan başvuruda bulunabilirsiniz. Profilinizi ve bağlantılarınızı güzelce şekillendirirseniz Linkedin sizin için büyük bir fırsat!

Staj yeri nasıl bulunur?

Kariyer sitelerindeki staj ilanlarına başvurarak bulabileceğiniz gibi Linkedin’i etkili kullanarak da staj bulabilirsiniz. Buna ek olarak üniversite kulüplerinde aktif rol alarak da staj bulma şansına sahipsiniz.

En iyi staj nasıl bulunur?

Önceliklerinizi belirlemeli ve ne yapıp ne yapmak istemediklerinize karar vermelisiniz. Sonrasında sizin için en uygun şirketleri listeleyip bu şirketlerle görüşmelere başlayabilirsiniz. Unutmamak gerekiyor ki listenizde birden fazla şirket olmalı çünkü her şirket başvurulara olumlu dönüş yapmayacaktır.

Linkedin'i nasıl etkili kullanabilirim?

Öncelikle profilinizdeki bilgileri eksiksiz doldurduktan sonrasında neler yapmak istediğinize bağlı olarak bağlantılarınızı hedeflerinize göre kurarak daha etkili bir kullanım elde edebilirsiniz. Daha detaylı ve etkili bilgiler almak için sitemizdeki etkili Linkedin kullanımı yazımıza bakabilirsiniz.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap