Herkese merhabalaarr!! Bugün sizler ile kimilerinin kabusu, kimilerinin ise dört gözle beklediği bir konuda konuşuyor olacağız. Emektar sınıflarımızdan çıkıp hayata atıldığımız bir nokta burası. Sizlerin de anlamış olacağı üzere stajyerlik üzerine derin bir yolculuğa çıkıyoruz. Nedir bu staj? Neden önemli? Olunur mu? Doğulur mu? 😉 Hepsiiii ve çok daha fazlası için sayfayı yavaşça aşağı doğru kaydırmaya devam edebilirsiniz. Keyifli okumalar😊😊😊

İçerik Rehberi

Staj Nedir?
Bölüm 1:

Staj Nedir?

Neden Staj Yapmalıyız?
Bölüm 2:

Neden Staj Yapmalıyız?

Staj Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bölüm 3:

Staj Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bölüm 4:

Staj Nasıl Bulunur?

Bölüm 5:

İyi Bir Stajyer Olmanın Yolları Nelerdir?

Staj Bulmanın 7 Yolu
Bölüm 6:

Stajınızı İş Teklifine Çevirmenin Yolları

Staj Nedir?

Staj Nedir?

Staj sözlük tanımıyla; bir kişinin meslek bilgisini artırmak, becerilerini geliştirmek amacıyla geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemidir. Staj döneminde öğrenciler; eğitim - öğretim hayatlarında öğrendikleri teorik bilgileri, laboratuvarda edindikleri pratik tecrübeleri sınama ve genişletme fırsatı bulurlar.

Üniversitelerde edinilen bilgilerin büyük oranda teorik olması sebebi ile staj, dünya çapında öğrenciler için oldukça önemli bir tecrübedir ve mezun olduklarında işe alım süreçlerinde de fark yaratabilecek bir etkendir. Bununla beraber staj; öğrencilere çalışmalara aktif olarak katılabilme, mesleğe ilk adımlarını atma, teorik bilgilerin hayatta nasıl ve nerede kullanıldığını anlama fırsatları verir. Bu sebeplerle, aslında Türkiye’de ve dünyada da birçok üniversite öğrencilerine stajı zorunlu kılmış ve staj bulmalarında yardımcı olacak birçok program başlatmıştır.

Neden Staj Yapmalıyız?

Neden Staj Yapmalıyız?

Stajın tanımından da anladığımız üzere staj öğrenciler ve iş verenler için oldukça önemlidir. Bu yüzden stajın gerekliliğinin birden fazla sebebi vardır. Bu sebepler genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sayılabilir.

1) Departmanları Tanımak

Birçok öğrenci staj yapmadan önce hangi departmanın hangi pozisyonunda çalışmak istediğiyle ilgili kesin bir fikre sahip değildir. Eğer bir fikri varsa bile, staj yaptıktan sonra o departman beklentilerini karşılamayabilir veya kendisine uygun olmadığını fark edebilir. Staj, departmanlarla ilgili teorik bilgilerin dışında öğrencilere o departmanları deneyimleme fırsatı verir ve bu sayede de öğrenciler departmanları daha iyi tanıyabilir.

2) İstenilen Kariyer ile İlgili Deneyim Kazanmak

Staj sayesinde, istediğimiz kariyer ile bağlantılı tecrübe edinebiliriz. Bu tecrübeler de mezuniyet sonrası işe alım süreçlerinde işimizi kolaylaştıracak ve kariyerimizde bizi öne çıkaracak önemli etkenlerdendir. İş verenler genel olarak kısa da olsa deneyim sahibi olan mezunları işe alma konusunda öncelikli davranırlar.

3) Referanslar ve Potansiyel İş Arkadaşları Edinmek

Mezun olduktan sonra; özgeçmişe staj yapılan yerdeki yöneticilerden, çalışanlardan alınan referansları eklemek bir kişiyi öne çıkaracak diğer bir etkendir. Bununla beraber birçok şirket işe alımlarında; yeni bir adayı sıfırdan tanımaktansa, geçmişte o şirkette staj yapmış ve çalışma biçimini görmüş oldukları kişileri işe alma konusunda daha istekli davranırlar.

4) Kişisel Gelişim

Kariyer konusunda stajın sağladığı faydalar göz ardı edilemez ama bunun yanında stajlar, bir de kişisel gelişim konusunda önemli birikimler edinmemizi sağlar. Öğrencilerin kendilerini tanımaları, ne isteyip ne istemedikleri konusunda fikir edinmeleri gibi birçok konuda gelişmelerine yardımcı olur. Özgüvenlerini arttırarak dolaylı olarak da kariyerlerinde gelişmelerini sağlamış olur.

5) Şirket Atmosferlerini Tanımak

Daha mezun olmadan şirketlerle ilgili bilgi edinmek, şirket ortamlarını tanımak bir öğrencinin gelecekteki çalışma ortamını seçmesinde kolaylık sağlayacaktır. Şirket gezileri, tanıtımları vb. şirketlerde işlerin nasıl yürütüldüğü, çalışma ortamlarının atmosferleri hakkında fikir oluşturmamızda yardımcı olsa da; bunun gibi konular staj yapmadan tam olarak öğrenilebilecek şeyler değildir. Bu açıdan da staj yapmak bir öğrenciyi, rakiplerinden öne geçirecektir.

Aynı zamanda insan her daim öğrenmeye, gelişmeye ve geliştirmeye açık bir beyin. Bizler mesleki eğitim yaşantımız boyunca öğretmenlerimizden, işin ehli insanlardan sürekli bir teorik bilgi edinimi gerçekleştiriyoruz. Bu bilgi deryasının bir başı ya da sonu olmadığını bilerek her gün hayata dair, mesleğe dair yeni bir bilgiyi bilinçaltımıza depoluyoruz. Peki ne kadarını yetkinlik olarak alıyoruz?  Ya da öğrendiklerimizin ne kadarı kalıcı hale geliyor? Bu noktada Edgar Dale’ninin hazırlamış olduğu öğrenme piramitini sizler ile paylaşmak isterim.

Bu piramit üzerinde gördüğümüz gibi, kişi duyduklarını, öğrendiği sandıklarını pratiğe döktükçe yetkinlik olarak kazanma, yani aktif bir şekilde öğrenmiş olma yüzdesini arttırmaktadır. Elbette ki kıymetli öğreticilerimizin bilgi birikimleri, deneyimleri bizler için oldukça yol gösterici fakat unutulmamalı ki teoride alınan her şey staj vb. yöntemler ile muhakkak pratiğe dökülmeli. Bu öğrenmenin kalıcılığını artırırken bizlere hata yapma şansı tanıyarak ilerisi için yol, su, elektrik ve deneyim olarak dönüyor 🙂

Staj Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Staj Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Öncelikler:  

Staj başvurumuzu gerçekleştirmeden önce sizler için kritik olan noktaların belirlenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Merak etmiş olduğunuz firma ve sektörleri iyi analiz edip önceliklerinizi aklınızda net bir şekilde oturmuş olmanız staj araştırmaları noktasında sizler için büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

2) İlanı Seçme

Bir ilana başvururken yapacağınız stajdan kazanmanız gerekenlerin ne olduğunu bilerek bu doğrultuda faaliyet gösteren şirketlerin ilanlarını incelemeniz sizin için daha doğru olacaktır. İlanlardaki şartları sağlayıp sağlamadığınızı doğru bir şekilde değerlendirmelisiniz. Bir ilanda başvuran kişilerden istenen not ortalaması, yabancı dil, bilgisayar yetkinlikleri gibi şartları sağlamamanız durumunda ilana başvursanız bile beklediğiniz dönüşü almanız pek de mümkün değildir. Dolayısıyla ilanların içeriği üstünkörü değil detaylıca incelenmelidir.

3) Şirket değer ve istekleri:

Öncelikle bu noktada kesinle şunu belirtmek isterim ki; her şirketin kurum kültürü bambaşkadır. Kimi şirket yapıları daha sevecen ve aile gibiyken kimi şirket yapıları tamamı ile ciddiyet üzerine bir politika izlemeyi tercih eder. Bu noktada sizler ne gibi bir şirket yapısında çalışmak istersiniz ya da hangi kurum kültürü sizin çalışma etiğinize en uygun, bunların iyi belirlenmesi her açıdan büyük bir önem taşımaktadır. 

Çünkü yapmış olduğunuz stajlar sizlerin mesleğe dair ilgisinden tutun da gelecek planlamaları açısından çok kritik bir değere sahiptir. Bu noktada diğer önemli bir husus ise şirket kriterleri. Her şirket işe alım ya da staj alımlarında belirli kriterler koyarak adayları değerlendirmeye alır, bu noktada sizler şirketin beklentilerinin ne kadarına sahipsiniz ya da da gerekli yetkinlikler sizde bulunuyor mu? Bu gibi noktaların iyi değerlendirilmesi başvuru sürecinde daha mantıklı ve hızlı adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

4) Koşullar:

Her eğitim kuruluşunun staj yönergesi farklılık göstermektedir. Bu noktada okulların bazı bölümler için koymuş olduğu zorunlu stajlar olurken bazı bölümler için staj zorunlu tutulmaz. Bununla birlikte bazı koşulları okul karşılarken bazılarını şirketlerin karşılaması beklenir. Sonuç olarak baktığımızda okulların staj yönergesi iyi okunup anlaşılmalı ki son aşamaya gelindiğinde teknik bir sebepten kaynaklı firma değişikliği gibi istenmeyen olaylar ile karşılaşılmasın.

5) Ön Yazı

Bazı başvurularda istenmese de yaptığınız başvurularda ön yazılar istenebilmekte. İstendiği durumlarda doğru bir ön yazı yazmak büyük bir öneme sahip. Ön yazınız sizinle ilgili özet bir bilgi içermeli. Sahip olduğunuz CV’nin aynısını ön yazı olarak kullanmaktan kaçınarak daha kısa ve gerekli bilgileri içeren, yazım kurallarına dikkat edilmiş ve kendi cümlelerinizle yazılmış bir öz yazı sizin için daha doğru olacaktır. Örnek olarak şöyle yazılmış bir yazıyı gösterebiliriz.

Sayın  …,

Firmanıza ….. pozisyonu için başvurmuş bulunmaktayım.

Eğitim hayatım, açtığınız pozisyonun gerektirdiği altyapıyı bana sağladı. Eğitim sürecim içerisinde araştırma, öz motivasyon, girişimcilik ve farklı yetenekler edinme noktasında kendimi geliştirdim. Özgeçmişimde de görebileceğiniz gibi farklı eğitimlerle ve yaptığım bireysel araştırmalarla kendimi iş hayatına hazırladım.

İş yaşamında efektif ve hızlı olmak konusunda son derece özverili ve hevesli olduğumu, pozisyonun gerektirdiği sorumluluğu merak ve istekle üzerime almak istediğimi belirtmek isterim. İstekli, özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyim. Bu nedenle size yeteneklerim ve çalışma disiplinim ile katkı sağlayabileceğim noktasında şüphem yok.

Ön yazımı okumaya ve CV’mi incelemeye vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Yakın zamanda sizden olumlu haberler almayı diliyorum.

Saygılarımla,

 

6) Cv-Mülakat:

Şirketlerin var olan staj yönergelerinde her işlem adım adım ilerlemektedir. Ve elbette ki kişiler belli aşamaları geçtikten sonra stajyer olarak firmaya dahil olabilir. Peki bunlar neler? Baktığımız zaman genellikle firmalar özelinde belirli tarihler arasında adayların başvuru süreçleri açılır, bu süreçlerin ardından cv gönderen adaylar arasında gerekli yetkinlikleri bulunduran, parametrelere uygunluk gösteren adaylar mülakat sürecine tabi tutulur. Bu ve bunun gibi adımlar her şirket bünyesinde farklılık göstererek devam eder. Bu noktada iyi hazırlanmış bir cv ve araştırılmış, gerekli hazırları yapılmış bir mülakat süreci adayları ileri taşımada büyük bir öneme sahiptir. Sizler de bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız bu konudaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Staj Nasıl Bulunur?

1- Network

Mesleki kazanım dönemlerimizde, kariyer yolculuğumuzda bizi yalnız bırakmayacak, desteğini esirgemeyecek çok fazla insanla yollarımız kesişir. Bu noktada aslında vurgulamak istediğimiz en önemli madde networking (Çalışma/akademik yaşantımızda tanışmış, iletişim kurmuş olduğumuz insanlar). Arkadaşlarımız, eğitimimiz sürecinde bize destek olan hocalarımız/ akademik yol göstericilerimiz, herhangi bir etkinlikte ya da kulüpte tanışmış olduğumuz insanlar… 

Bu seçenek oldukça zenginleştirilebilir. Özellikle üniversitelerdeki zengin kulüp yapıları sayesinde kazanabilecek olduğunuz çevre, edinebileceğiniz dostlular ya da dönem içinde başarınızı gözlemleyen birlikte çalışmış olduğunuz insanların staj döneminde sizler için birer bağlantı olabileceğini unutmayın. Buna ek olarak katılmış olduğunuz etkinliklerde, söyleşilerde insanlarla tanışmaktan, konuşmaktan ve gelecek üzerine planlarınızı belirli ölçülerde paylaşmaktan kaçınmayın. Unutmayın ki iletişim her daim istediklerinizi size getirebilecek en kuvvetli yöntemdir.

2-Sosyal Medya Kanalları ve Çeşitli Platformlar

Firmalar staj duyurularını belirli platformlardan faydalanarak gerçekleştirmekle birlikte kendi akademik sosyal medya hesaplarından staj duyurularını gerçekleştirebilir. Bu duyuruları takip etmenizde, aşamalara özen göstermenizde fayda var. 

Bahsetmiş olduğumuz platformlara örnek vermemiz gerekirse; kariyer.net, Toptalent bunlara yalnızca iki örnek. Son olarak yakın zamanda gelişme gösteren, öğrenciler için oldukça büyük bir önem taşıyan bir staj birlik projesini de sizlerle mutlaka paylaşmak isterim. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin staj seferliği kapsamında gerçekleştirmiş olduğu “Kariyer Kapısı” projesi ile de staj başvurularını gerçekleştirebilir, firmalardan teklifler alabilirsiniz.

3-Kariyer Söyleşileri / Kariyer Fuarları

Online ya da yüz yüze dönemde birçok firma ya da kuruluşun sanal kariyer fuarlarını başarılı bir şekilde organize ettiğini hep birlikte deneyimleme şansı yakaladık. Sizler de firmaları incelemek ya da staj kapsamında aklınıza takılan tüm detayları kariyer fuarları ya da firma özelinde gerçekleştirilen söyleşilerde sorabilir, oturum aralarında birebir işe alım uzmanları ya da yöneticiler ile minik sohbetler kurarak tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.

4-Başarılı Bir Linkedin Hesabı

Hatırlayanlarınız mutlaka vardır; eskiden gazeteler alınır ve iş ilanları tek tek belirlenirdi. Firmalar aranır, süreç başlatılırdı fakat artık dijital bir dönemde olmanın avantajlarını kullanmanın tam zamanı! Aktif iş ya da staj arayışında olan herkesin mutlaka bir Linkedin hesabı olmalı desek çok da yanlış sayılmaz diye düşünüyorum. 

Bilmeyenler için kısaca bahsetmemiz gerekirse Linkedin, kariyer alanında aktif iş arayışlarının, iş ya da staj ilanlarının bolca yer aldığı, kişisel gelişim ve donanım açısından çeşitli kurs ve verilerin yer aldığı bir platform olarak tanımlamak mümkün. Bu sosyal medya kanalında farklı sektörlerde çalışanları bağlantı olarak ekleyebilir çeşitli staj dönemlerinde birebir iletişim kurup sorularınızı ve çözümlerinizi birinci ağızdan aktarabilirsiniz. Ayrıca online bir şekilde cv ve profilinizi hazırlayabilir, etkileşim ve network açısından kendinizi geliştirebilirsiniz.

İyi Bir Stajyer Olmanın Yolları Nelerdir?

1- Genel Kurallara Uymak

Bazı stajyerler yaptıkları işi ciddiye almayabilir ama bazıları ise stajı gerçekten ciddiye alıp gereken kurallara dikkat eder. Örneğin staj yerine zamanında gelmek oldukça önemli bir unsurdur ve çalışma saatlerinizi de kafanıza göre belirlememeniz gerekir. Bu sizin için iyi bir izlenim oluşturmayacak ve insanların size bakış açısı da negatif olacaktır. Dolayısıyla staj saatinde çalıştığınız kurumda olmanıza önem göstermelisiniz.
Başka bir dikkat etmeniz gereken şey ise bütün gün bir şey yapmadan oturmamanız ve telefonunuzla vakit geçirmemeniz gerektiğidir. Her zaman sizin için yapılacak bir iş ya da sizden beklenen bir şeyler olmayabilir ancak bu bir şey yapmamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Telefonunuzla ilgilenmek yerine staj yerinizde çalışan kişilerin neler yaptığını öğrenmek, onlarla konuşmak ve tavsiye almak size fayda sağlayacaktır. Mümkün olduğunca kendinizi geliştirmeye çalışmak için zaman yaratabilirsiniz. Bölümünüzle ilgili olan ve işinize yarayacak programları staj süreniz boyunca öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

2- Kılık Kıyafet

Staj yaptığınız bir kurumda, organizasyonda ya da firmada çok resmi şekilde giyinmeniz gerekmez ve sizin sadece bazı basit detaylara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Kot pantolon, topuklu ayakkabılar ve çok resmi sayılabilecek ceketler giymesenizde bir gömlek ve bir kumaş pantolon giymeniz, orada bulunan insanlara sizinle ilgili olumlu izlenimler verecektir. Bu sayede işinizi ciddiye aldığınız da görülebilir.

3- Maddi Beklentiler

Hepimiz öğrenciyken ailemizden bağımsız olmak ve kendi paramızı kazanmayı istiyoruz. Nitekim bazı durumlar var ki zorunlu staj yapsak dahi birçoğumuz ücret alamıyoruz. Bu gibi durumlarda maddi beklentilerden çok o stajdan neler öğrenebileceğimize odaklanırsak bu bize yeni fırsatlar sunabilir. Özellikle büyük ve kurumsal bir firmada staj yapıyorsak bir çok kisiyle etkilesim içinde olabilir, iş ağımızı genişletebiliriz. Ayrıca bir öğrenci zorunlu stajın yanı sıra gönüllü staj yaparak da tecrübesini artırabilir ve iş dünyasından yeni insanlarla tanışabilir ve bu da gelecekte iş ararken bize yardımcı olabilir. Kısaca özetlemek gerekirse, iş dünyasından insanlarla tanışmanın öneminin oldukça büyük olduğunu ve tecrübe kazanmanın bize çok şey katacağının farkında olmamızın gerektiğini aynı zamanda her zaman maddi beklenti içinde olmamamız gerektiğini söyleyebiliriz.

4- Farklı Birimlerde ve Alanlarda Çalış

Eğer kurumsal ve büyük denecek bir firmada staj yapıyorsan pazarlama, insan kaynakları, iletişim, reklamcılık gibi birbirinden farklı alanlarda staj yapabilir ve daha fazla tecrübe sahibi olabilirsin. Üstelik bu sayede bir sürü çalışanla iletişim halinde olabilir, iş hayatına başladığında da onlardan senin için referans olmalarını isteyebilirsin.

5- Mentor Desteği

Bir staja başladığınızda bir sorununuz olduğu taktirde yardıma ya da bir kişiye danışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz bu oldukça normaldir. Bu noktada mentorunuz size bilgi verebilir ayrıca kendi yaşadığı tecrübeleri anlatarak size tavsiye verebilir.

Stajınızı İş Teklifine Dönüştürmenin Yolları

Stajyer alımı yapan şirketler, genelde potansiyel olarak tam zamanlı bir çalışan olabilecek adaylara yönelirler. Staj ilanlarında fazlaca 3 veya 4. sınıf ibaresini görmeniz bu sebepledir. Stajlar, öğrenciler için kendini geliştirme ve yeni bir iş deneyimi fırsatı olsa da şirketler için potansiyel çalışanlarını denemek için en iyi yoldur. Şirket kültürüne uygun mu? İyi bir ekip arkadaşı mı? gibi soruların yanıtlarını çok rahat görebilirler. Biz de bu içeriğimizde uzun dönem stajınızı nasıl iş fırsatına çevirirsiniz? bunun yanıtını vereceğiz.

1- Şirketi Araştır

Stajınıza başlamadan önce şirket hakkında araştırma yapın. Şirket kültürü, iş yapısı gibi kriterleri öğrenin. Staja başladığınızda sizin için avantaj olacaktır. Ayrıca, şirket staj sonrası tam zamanlı çalışan alıyor mu? Daha önce örnekleri var mı? gibi soruların yanıtını kesinlikle öğrenin.

2- Soru Sor

Pek çok staj ilanında “öğrenmeye meraklı” cümlesini görmüşsünüzdür. İşverenler soru soran ve öğrenmeye hevesli stajyerler görmek isterler. Staj programlarının bir amacı da öğrencilere bir şeyler katmak olduğundan bu durum oldukça doğal. Ayrıca unutmayın ki öğrendikçe şirkette kalıcı olma ihtimalinizi artıracaksınız.

3- Çok Çalışın

Şirketiniz ve yöneticiniz şüphesiz çalışkan bir ekip arkadaşı ararlar. Size verilen işle yetinmeyin, işinizi bitirdikten sonra yenisini isteyin. İşinizi zamanında ve kaliteli yapmak, ek iş istemek bir iş ahlakınız olduğunu gösterir.

4- Profesyonel Olun

Her zaman şirketinizin kıyafet kültürüne göre giyinin. Giyiminizle ciddiye alının. Ayrıca giriş çıkış saatlerinize dikkat edin, işe geç kalmayın gerekirse erkenden gidin.

5- Herkesle Tanışın

Öncelikle yöneticinizle ve bulunduğunuz departmanla iyi ilişkiler kurun, arkadaş canlısı olun. Fakat kendinizi departmanınıza kapatmayın, şirketteki herkesle tanışmaya çalışın. Unutmayın, her çalışan sizin için iyi birer network olacaktır. Şirkette kalıcı olmanıza da katkı sağlayacaktır.

6- Pozitif Olun

Her zaman güler yüzlü, pozitif olun. Sabahları “günaydın” demeyi ihmal etmeyin. Kimse mod düşüren biriyle ekip arkadaşı olmak istemez. Bunun yanı sıra toplantılara dahil olmaya çalışın, ekip arkadaşlarınızın yardıma ihtiyacı olduğunda yardım etmeye özen gösterin.

7- Herkesten Öğrenin

Sadece kendi departmanınızda sınırlı kalmamanızı söylemiştik. Size katkı verecek insanlarla tanışın, bol bol öğrenin. Tam zamanlı çalışmaya başlamasanız bile tanıştığınız kişiler iyi bir network öğrendiğiniz bilgiler ise sizi geliştirecektir.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap