Sağlık yönetimi bölümünü seçmeli miyim diyorsanız doğru yerdesiniz bu yazıda aslında sağlık yönetiminin ne olduğunu ve ne olmadığını anlayacağız hep birlikte. 57 yıllık bir geçmişe sahip olan sağlık yönetimi bölümü bir sağlık hizmeti yönetim dalıdır. İçeriğinde hem yönetimi hem de sağlık alanını barındıran sağlık yönetimi bölümü son yıllarda çok fazla tercih edildiğinden dolayı bölümü yeni duyuyor olabilirsiniz. Anlatılanların aksine sadece bir sağlık dalı olmayıp eğitim içeriğinde sağlık temel derslerinin de yer aldığı sağlık yönetimi bölümümüzü tanımak isterseniz yazımızın devamını okumaya bekliyoruz sizleri ?

Sağlık Yönetimi Nedir?

Sağlık yönetimi bölümü, sağlık hizmeti veren kuruluşlarının işletimi, yönetimi ve faaliyetlerinin planlaması için ihtiyaç duyulan bilgi ve yetki sahibi kişilerinin yetiştirilmesini amaçlayan meslek dalıdır. Hastane hizmetleri dışında bölüm eğitimi sırasında aldığınız derslerle birçok işletme yönetimi konularına hakim olup, kariyerinizde hedeflediğiniz alanın işletme kısmında da ilerleme gösterebilirsiniz bu bölüm ile. Sağlık yönetimi bölümü okuyanların sahip olması gereken yetkinlikler ile doğru orantılı olarak içeriğinde ekonomi bilimini barındıran bir bölümdür. Eğitimi alırken hem yönetimin her alanını görüp hem de klinik sağlığın ilgili olduğu eğitimleri almanız sağlanmaktadır.

Bölüm ile ilgili bilinen çok net yanlış bilgi olan, bölüm mezunlarının sadece sağlık hizmetleri sektörlerinde görev aldığı olup sadece hastane çalışanı olabilecekleri kanısıdır. İçerisinde yönetim ve sağlığın entegre edildiği bu bölümden mezun olduğunuzda kariyeriniz doğrultusunda kazandığınız yetkinliklerle birçok yönetim alında çalışmalar göstereceğiniz bölümdür sağlık yönetimi.

Sağlık Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Sağlık yönetimi bölümü işletme, yönetim ve sağlık derslerinin hepsini lisans okurken harmanlanmış şekilde özümseyeceğiniz yönetim bölümüdür.

Lisans süreciniz boyunca alacağınız eğitimlerden bazı dersler şu şekildedir;
• Sağlık Hukuku,
• İşletmeye Giriş,
• Tıbbi Dökümantasyon,
• Genel Muhasebe,
• Sağlık Hizmetlerinde Bilgi Sistemleri,
• Sağlık Kurumları Mevzuatı,
• Müşteri İlişkileri Yönetimi,
• Sağlık Kurumlarında Örgüt Geliştirme,
• Sağlık Kurumlarında Finans Yönetimi,
• Sosyal Psikoloji,
• Sağlık Sosyolojisi,
• Sağlık Kurumlarında Örgütsel Davranış,
• Sağlık Turizmi,
• Sağlık Sistemleri,
• Sağlık Kurumlarında işletme,
• Tıbbi Terminoloji,
• Halk Sağlığı,
• Sağlık Hizmetlerinde Kalite Yönetimi,
• Karşılaştırmalı Sağlık Hizmetleri,
• Makroekonomi,
• Mikroekonomi,
• İstatistik Bilimine Giriş…

Sağlık Yönetimi

Sağlık Yönetimi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Sağlık Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar, İş İmkanları Nelerdir?

Sağlık yönetimi mezunları, tüm sağlık hizmeti verilen kuruluşların yönetim kısmında yer alabilirken bununla beraber o kurumların işletme ve iktisat ile ilgili departmanlarında yer alabilme şansınız var. Sağlık yönetimi lisansan sürecinde aldığınız tüm dersler işletme fakültelerinde verilen derslerin birçoğuyla ortak olup bunların sağlık ile harmanlanmış halidir.

Sağlık yönetimi mezunları ile ilgili bilenen yanlış bir görüş vardır, mezunların sadece hastane yönetiminde yer alabildiği ve sadece hastane hizmetlerinde çalışabildikleridir. Bu söylem bölüm hakkında bilgiye sahip olmayanların ve dışarıdan bölümün içeriğini bilmeyen görüşlerin yaptığı yorumdur.

Sağlık yönetimi mezunu olarak, hastane içerisinde hasta kabul dışında birçok alanda aktif olabilirsiniz insan kaynakları, pazarlama, lojistik, proje ve iş geliştirme, müşteri hizmetleri vb. hatta sadece hastane odaklı değil sigorta şirketlerinde, ilaç firmalarında bile faaliyet gösterebilirsiniz. Bunların hepsini yapabilmeniz sizin kendinize kattığınız yetkiliklerle ilgili olacaktır.

Sağlık yönetimi bölümü öğrencilerinden sürekli olarak yeni bilgiler edinmesi, esnek olması, öğrenmeye açık olması, sağlık sistemleri içerisinde her gün yenilenen tüm güncel bilgilere hâkim olunması beklenmektedir.

Lisans sürecinizde elde edeceğiniz staj deneyimlerinizle kendinize kattığınız her bir yetkinlik sizi bölümde bir adım ileriye taşıyacak olup sağlığın sürekli olarak değişim içinde yer aldığını ve hep güncel, taze bilgilere sahip olmanız gerektiğini gösterecektir. Bundan dolayı sağlık yönetimi lisans öğrencisi ya da mezunu iseniz bilmeniz gereken ilk şey bölümü bitirdiğinizde sahip olduğunuz ömrü kısa diplomalar sizleri direkt olarak bir sağlık kurumu yöneticisi yapmayacak oluşu ve farkındalığı çok yüksek, öğrenmeye açık ve güncel bilgileri takip etmek için araştırmacı bir kişiliğe sahip olmanız gerektiğidir. Bu yetkinliklerin hepsine sahip olduğunuz sürece sağlık adı geçen bütün firmalar da ve departmanlarda çalışabilirsiniz. Merak etmeyin siz geliştikçe gelişecek bölümümüz ?

Sağlık Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadardır?

Hangi bölümden mezun olursanız olun çalıştığınız işte alacağınız maaş her zaman sizin sahip olduğunuz yetkinliklere bağlı olarak değişecektir. Bölümden yeni mezun olan ve sağlık yönetiminin hastane alanında kendini geliştirmek isteyen ve hastanede çalışmaya başlayan birinin çalışacağı ilk pozisyonda alacağı maaş tutarı ortalama 3500-4000 lira olmaktadır. Daha sonrasında kariyer hedefleriniz doğrultusunda hastane içinde yükselmek istediğiniz pozisyonlar ile alacağınız maaş artacaktır.

57 yıllık köklü bir bölüm olan ve 112 üniversite de eğitimi verilen ‘Sağlık Yönetimi’ bölümüne çok üzülerek söylüyorum, devlet kadrosu verilmemiştir. Yukarı da yazılan maaşı özel sektörde çalışmaya başladığınız kariyerinizde alabilirsiniz.

Sağlık Yönetimi Bölümü Kaç Yıllık Bir Bölümdür?

Sağlık yönetimi bir lisans bölümü olup eğitim süresi 4 yıldır. Bazı üniversitelerde Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alırken bazı üniversitelerde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapsamında eğitimi verilir.

Sağlık Yönetimi Bölümünü Okumalı Mıyım?

Üniversite tercih dönemi, birçok duyguyu bir arada yaşadığınız ve bir gün o dönemin sonuna hiç gelemeyecekmiş gibi hissettiğiniz dönem. Hayal ettiğim ve gelecekte sevdiğim işi yaparak para kazanmak istiyorum diyenlerdensiniz eğer üzerine uzun uzun düşüneceğiniz bir dönemdir bu tercih dönem.

Sağlık yönetimi yukarda anlattığımız içeriklerin tümünü kapsayan aynı zamanda çalışma alanı çok geniş olan bir yönetim lisans dalıdır. Bölümün tercihi eşit ağırlıktan yapılmaktadır. Hem sağlık sektörünün içinde yer almak istiyorum hem de bir işletme nasıl yönetilir onu öğrenmek istiyorum diyorsanız eğer tam size göre hazırlanmış bir eğitim dalı sağlık yönetimi.

Gelişen sağlık teknolojileri ile bu alanda hastane hizmetlerinin yönetimindeki açık her geçen gün daha da artmakta olup bölüme olan ihtiyaçta bununla doğru orantılı olarak artış göstermektedir diyebiliriz. Henüz yeni duyulmaya başlanan sağlık yönetimi çok köklü bir bölüm olmakla beraber alacağınız akademik eğitimi sağlığın farklı alanlarındaki lisans üstü eğitimleriyle tamamlayıp akademik kariyer yapmayı düşüneceğiniz bir bölümde olabilir.

Türkiye’nin değişmekte olan sağlık sistemi; bu alanda eğitim almış, donanımlı ve sağlık sektörünün iç dinamiklerini bilen sağlık yöneticilerine olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu nedenle son yıllarda da ülkemizde Sağlık Yönetimi bölümü sayısı giderek artıyor. Sayısı artan bölümümüzün mezunları da artmış olmakta olup alanda kendinizi gerçekten gösterebileceğiniz yetkinliklere sahip olmanızı da zorunlu hale getirmektedir. Hem sağlığın tüm iç sistemini anlayabilirim hem de bunu liderlik yetkinliğimle birleştirip iyi bir sağlık yöneticisi olabilirim diyorsanız ve sürekli öğrenmeye hazırım diyorsanız hiç düşünmeden seçim yapabilirsiniz.

Sağlık Yönetimi Hangi Üniversitelerde Bulunuyor? Sıralama ve Puanları Nasıl?

ÜniversiteTürüPuanSıralama
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi (Burslu)Vakıf356,07609118.320
İstanbul Medipol Üniversitesi (İngilizce/Burslu)Vakıf335,24104170.783
Hacettepe ÜniversitesiDevlet321,36894212.672
İstanbul Üniversitesi-CerrahpaşaDevlet313,97326237.806
Marmara ÜniversitesiDevlet309,34811254.686
İstinye Üniversitesi (Burslu)Vakıf305,62534268.919
Sağlık Bilimleri ÜniversitesiDevlet299,91238292.155

Listenin tamamını görüntülemek için: Sağlık Yönetimi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yorum Yap