Birçok önemli eser romandan filme çevrilmiş ve hiç şüphesiz hepimiz şu tartışmanın ortasında hayatımızda bir kez de olsa bulunmuşuzdur. ”Kitabı mı yoksa filmi mi? ” diye. Bence kesinlikle kitap ama tabii ki beyaz perdenin gücü de göz ardı edilemez. Kitap okurken kendi zihninizde kurguladığınız karakterleri beyaz perdede daha farklı şekilde kurgulanmış görünce açıkçası biraz hayal kırıklığına uğruyorsunuz ama istisnada olsa kitaplarla paralel giden ve gerçekten size kitabı görsel şölene çeviren filmler de var. Gelin hep beraber bunlara bir göz atalım.

Buna da göz atabilirsin: 2020 Biterken İzlenmesi Gereken 12 Film

Kuzuların Sessizliği

Romandan Beyaz Perdeye

Kuzuların Sessizliği, yazar Thomas Harris’in aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılan 1991 yapımı psikolojik gerilim türünde bir filmdir. 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday olan film, yönetmenine ve başrol oyuncularına altın heykelciği getirirken; en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması dalında da ödüle layık görülmüştür. Filmde başrol oynayan Anthony Hopkins, bu filmdeki toplam 16 dakikalık performansı ile en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandı ki bu süre, bir oyuncunun bir filmde gözüktüğü en kısa süredir. En iyi film Oscar’ını alan tek gerilim-korku filmidir.

Guguk Kuşu

Guguk Kuşu - Film İnceleme | Rehberlik Servisi

Arkadaşlarınızdan film önerisi istediğinizde ilk önerilen filmlerden biri olan 1975 ABD yapımı olan Guguk Kuşu’nun da bir kitap uyarlaması olduğunu biliyor muydunuz? 1962’de Ken Kesey tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır. 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Rüzgar Gibi Geçti

HAKİKİ MUHABBET: GONE WITH THE WIND - RÜZGAR GİBİ GEÇTİ - 1.Bölüm: Filmden  Önce Bir Kitap Vardı

Rüzgâr Gibi Geçti (Orijinal ismi: Gone with the Wind), Amerikan yazar Margaret Mitchell’ın 1936 tarihinde ilk basımı yapılmış Batı edebiyatının dünyaca ünlü tarihi roman kitabıdır. Amerikan iç savaşı döneminde geçen kitap, savaşın zorluklarına göğüs geren karakterlerin aşk, gurur ve hayat şartları örgüsüyle yazılan romantik bir eserdir. Aynı isimle 1939 yılında kitaptan uyarlanan film Türkiye sinema tarihinde en çok bileti satan filmdir. Kitap “20. Yüzyılın En Popüler Romanı Pulitzer Ödülünü” kazanmıştır ve bence dönem şartlarına göre çekilmiş en iyi filmlerden. Film süresi yaklaşık 4 saat olmasına rağmen emin olun izlerken nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz bile.

Uğultulu Tepeler

Uğultulu Tepeler (2009) - Sinefil

Bana ”Hadi bir film öner ” deseniz aklıma ilk gelecek filmlerden birisi hiç şüphesiz Uğultulu Tepelerdir.

İngiliz edebiyatının önemli eserlerinden biri olan ve ihtiras dolu bir aşk hikâyesini konu alan Uğultulu Tepeler, 19. yüzyılın başlarında İngiltere’de yaşamış zengin Earnshaw ailesinin kızı Catherine ile ailenin evlatlığı Heathcliff arasındaki sancılı aşkı şiirsel bir dille anlatıyor. Aşkın hiç bitmeyecek bir nefrete dönüşmesine şahit olduğumuz bu roman, intikam duygusunun insanı kör ederek ne denli yıkıcı olabileceğini büyüleyici bir kurguyla gözler önüne seriyor. Emily Brontë’nin tek romanı olan ve dünya klasikleri arasında önemli bir yer edinen Uğultulu Tepeler, yazarın eşsiz anlatımı ve karakterlerin iç dünyalarını aktarmadaki ustalığıyla yıllardır severek okunan bir kitap olma özelliğini günümüzde de sürdürüyor. Filmi izlemenizdeki bir diğer etkende başrolde Tom Hardy’nin olması 🙂

Aşk ve Gurur

Gül'ün Kitaplığı: AŞK VE GURUR - YORUM

Jane Austen’in 1813’te yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanan ve 2005’te beyaz perdeye aktarılan filmde toprak sahibi seçkinlerinden olan bir İngiliz ailesindeki beş kız kardeşin evlilik, ahlak ve kavram yanılgılarının sorunları ile uğraşmasını ve gururun aşk üzerindeki etkisini konu alıyor. Mutlaka okuyup izlemeniz gerekenler arasında olması gereken başyapıtlardan.

Anna Karenina

Anna Karanina Film Eleştirisi ve Yorumlar - OrtaKoltuk

Lev Tolstoy’un kaleminden dökülen eser 1870’lerin Rusya’sında, toplumun üst sınıfına mensup kimseler arasında yaşanan birbirinden bağımsız iki aşk macerasını anlatır. Olaylar Moskova’da, Saınt-Petersburg’da ve asilzadelerin yazlık malikanelerinde geçer. Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin düş kırıklıkları karşılaştırılır; sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar işlenir; bir yandan da o dönemde Rusya’da kadınların durumu, eğitim reformu gibi konular dile getirilir.

İnci Küpeli Kız

Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız) - Art50.net

Dünyanın en sevilen portrelerinden biri olan ve ‘Hollanda’nın Mona Lisa’sı olarak tanımlanan, Felemenkli ressam Jan Vermeer’in ‘İnci Küpeli Kız’ adlı portresi, büyük bir gizem taşımaktadır. Portredeki model kimdi ve neden resmi yapıldı? Bize bakarken aklından neler geçiyor? O iri gözleri ve esrarlı gülümsemesi masum mu yoksa baştan çıkarıcı mı? Ve neden inci bir küpe takıyor? Yazar Tracy Chevalier portreden yola çıkarak yazdığı kitabı mutlaka okumalı üzerine bir de filmini izlemelisiniz.

Hepimizin bildiği gibi daha birçok eser hatta neredeyse her eser beyaz perdeye uyarlanmaya çalışılıyor. Yukarıda benim yazdıklarım benim en sevdiklerim ve kitabı okuyup filmini izledikten sonra ” aaa tam benim hayal ettiğim gibi kurgulanmış” dediklerim.

Okuyup izlediğiniz eserlerden sizi de böyle etkileyenler var ise aşağıda yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap