Ülkemizde birçok özel üniversitede ve devlet üniversitesinde psikoloji eğitimi var. Son dönemde psikoloji bölümünün popülerleşmesiyle bölümün sıralaması da doğru orantılı olarak arttı. Kimi üniversiteler binin altında sıralamalı öğrencilerle kontenjanlarını kapattılar. 4 yıllık lisans eğitimi olan ve TM alanından tercih edilebilen psikoloji bölümü hakkında her soruya cevap bulmak için kaydırmaya devam edin.

Psikoloji Nedir?

Psikoloji, diğer adıyla ruh bilimi insan davranışlarını ve bu davranışların altındaki nedenleri inceleyen bilim dalıdır. Bu bilim dalında uzmanlaşmış bilim insanlarına ise psikolog denir.

Psikoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Ne iş yaptığınız yani iş tanımınız çalıştığınız yere göre küçük değişiklikler gösterebilir. Ancak psikoloji için bu fark diğer bazı mesleklere nazaran daha azdır diyebiliriz. Psikologların iş hayatı genel olarak kliniklerde ya da eğitim kurumlarında geçer. Psikologlar, buralarda danışanlarını dinler ve danışanların hayatlarını etkileyen ruhsal, zihinsel sorunlarını aşmalarına yardımcı olur.

Yukarıda psikoloji mezunlarının büyük çoğunluğunun çalışma hayatına yer verdik. Ancak elbette bütün psikologlar aynı çalışma hayatına sahip değiller. Psikologlar reklam firmalarında proje bazlı çalışabilir ya da akademik ve bilimsel araştırmalarda rol alıp insan davranışları ve beyni hakkında çalışabilirler.

Psikoloji Bölümü İş İmkanları

Psikologların nerelerde çalışabileceklerinden bahsettik, şimdi de iş imkanlarından bahsedeceğiz. Öncelikle bilmeniz gerekir ki psikoloji mezunlarının büyük bir çoğunluğu iş bulma konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar. Ancak her meslek grubunda olduğu gibi psikoloji alanında da bazı sorunları var. Sonraki paragraflarda iş imkanınızı etkileyen bazı faktörleri ele aldık.

Yüksek Lisans

Psikoloji alanında iş bulup bulamamanız konusunda yüksek lisans ve alınan sertifikalı eğitimler büyük rol oynar. Ne yazık ki lisans mezunu psikologlar iş bulmak konusunda henüz sorun yaşamasalar da yüksek lisans eğitimlerini tamamlamadan klinik açamıyor ve umdukları maaşları bulamayabiliyorlar. Bu da psikoloji mezunlarını yüksek lisans yapmaya itiyor. Ancak yüksek lisans yaparsanız eğitim hayatınız en iyi ihtimalle 6 yıl sürüyor ve dışarıdan herhangi bir maddi desteğiniz yoksa bu süre içinde eğitiminizi sürdürebilmeniz için hem çalışıp hem okumanız gerekebiliyor.

Yüksek lisans ile ilgili bir başka sorun ise devlet üniversitelerinde yüksek lisans kontenjanlarının az olması. Özellikle klinik psikolojiye olan yoğun ilgiden dolayı, klinik psikolojide devlet üniversitesinde yüksek lisans yapmak daha da zorlaşıyor. Özel üniversitelerde de yüksek lisans yapmak bazı adaylara pahalı gelebiliyor.

Eğitimler

Psikolojinin kendinizi geliştirmeniz gereken bir alan olduğunu söylemiştik. Kendinizi geliştirmenin bir yolu da okulunuz dışında bazı eğitimler almak. Ne kadar çok eğitim alırsanız iş bulma şansınızı o kadar arttırırsınız. Üstelik aldığınız eğitimler size bilgi katmakla kalmaz çevrenizin de genişlemesine yardımcı olur. Bu eğitimlerin bazıları pahalı olabilir ama kendinizi geliştirmek mesleğiniz için çok önemli.

Mezun Sayısı

Psikoloji bölümünün popülerleşmesiyle her yıl psikoloji mezunu artıyor. Aynı zamanda PDR mezunları da psikoloji alanına yönelim içinde. Bu da gittikçe artan bir rekabet anlamına geliyor. Rekabet arttıkça da piyasada ücretler düşmeye, işsiz kalma ihtimali artmaya başlıyor. Kendinizi rakiplerinizin arasından sıyırmak daha da önemli bir hal alıyor.

Kişisel Gelişim

Önceki paragrafta rekabetin arttığından bahsetik. Rakiplerin arasından sıyrılmak için sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Staj yapmak, alanınızla ilgili bilimsel gelişmeleri takip etmek, Eğitimlere ve seminerlere katılmak, yüksek lisans yapmak kendinizi geliştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler.

Burada ingilizceden bahsetmezsek olmaz. Alanınızla ilgili gelişmeleri takip derken bu gelişmelerin neredeyse hepsinin ingilizce yayımlandığını düşünecek olursak, ingilizcenin önemini daha iyi kavrarız. Neden bütün gelişmeleri takip edebilmek varken sadece kendi dilinizdekileri okuyasınız ki.

Psikolojinin Alt Dalları :

Psikoloji, iş imkanları bakımından hangi alanda yoğunlaştığınızla yakından ilgilidir. Bu yüzden aşağıda psikolojinin alt dallarını sizlerle paylaştık.

 • Klinik Psikoloji
 • Sosyal Psikoloji
 • Deneysel Psikoloji
 • Gelişim psikolojisi
 • Örgüt Psikolojisi

Psikoloji Mezunları Maaşları

Psikolog maaşları kurumdan kuruma ufak değişiklikler gösterebilir, ya da kendi işinizi kurduğunuz takdirde daha fazla kazanabilirsiniz. Bunu akılda tutmakta fayda var.

Kariyer.net‘in verilerine göre ortalama maaş bilgisi aşağıdaki gibidir.

 • psikolog : 2,920 tl
 • uzman psikolog : 4,040 tl
 • klinik psikolog : 3,510 tl
 • dil ve konuşma terapisti : 3,650 tl
 • psikolojik danışman : 2,870 tl
 • uzman klinik psikolog : 4,230 tl

Psikoloji Bölümü Kimlere Göredir?

Psikoloji, hem eğitim hem de çalışma hayatında çok fazla okumayı, insanları iyi anlayıp analiz etmeyi, kendinizi doğru anlatmayı, sürekli olararak öğrenip kendinizi geliştirmeyi gerektiren bir alan. Dolayısıyla psikoloji bölümünü okuyacak olan kişinin: Okumayı seven, iletişim becerisi güçlü, empati kurabilen, kendini geliştirmekten keyif alan, sabırlı ve anlayışlı biri olması onun bu alana daha yatkın olduğunu gösterir.

Tabi ki yukarıdaki özelliklerin birkaçına ya da hiçbirine sahip olmamanız sizin bir psikolog olamayacağınız anlamına gelmez.

Psikoloji Bölümü Dersleri ve Bölüm İçeriği

Dersler gideceğiniz üniversiteye ve seçeceğiniz derslere göre değişmektedir. Psikoloji bölümünün içeriği çoğunlukla sözeldir diyebiliriz. Genelde üniversitelerde psikolojinin beslendiği diğer sosyal bilimler ve doğa bilimleri, psikolojinin alt dalları ve psikolojinin kuramlarını görürsünüz. Fikir olması açısından görülen başlıca dersler şu şekildedir: matematik, istatistik, psikolojiye giriş, sosyolojiye giriş, felsefeye giriş, genel biyoloji, genel fizyoloji, kişilik, gelişim psikolojisi, psikopatoloji, bilişsel psikoloji, beyin ve davranış…

PDR ve Psikoloji Bölümünün farkı

Psikoloji ve PDR mezunlarının arasındaki ilk fark, psikoloji mezunlarının “Psikolog”, pdr mezunlarının ise “Psikolojik danışman” ünvanı almasıdır. Yaptıkları iş açısından çok fark yok. Psikolojik danışmanlar daha çok yol gösterici, danışman konumundayken; psikologlar tedaviye yönelik uzmanlaşırlar. Her ikisi de gerekli eğitimi alarak terapi yapabilir.

Keşfet: PDR Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: İşletme Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Psikoloji Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

Author

Write A Comment