Ülkemizde birçok özel üniversitede ve devlet üniversitesinde psikoloji eğitimi var. Son dönemde psikoloji bölümünün popülerleşmesiyle bölümün sıralaması da doğru orantılı olarak arttı. Kimi üniversiteler binin altında sıralamalı öğrencilerle kontenjanlarını kapattılar. 4 yıllık lisans eğitimi olan ve TM alanından tercih edilebilen psikoloji bölümü hakkında her soruya cevap bulmak için kaydırmaya devam edin.

Psikoloji Nedir?

Psikoloji, diğer adıyla ruh bilimi insan davranışlarını ve bu davranışların altındaki nedenleri inceleyen bilim dalıdır. Bu bilim dalında uzmanlaşmış bilim insanlarına ise psikolog denir.

Psikoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Psikoloji bölümünden mezun olan kişiler hem devlette hem de özel sektörde çok geniş iş olanakları bulabilmektedirler. 

Devlet Kurumlarında Çalışma Alanlarına Örnekler

 • Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri
 • Yaşlı Bakım Merkezleri
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Adalet Bakanlığı
 • Aile Mahkemeleri
 • Cezaevleri
 • Yükseköğretim Kredi ve Yurtları vb.

Özel Sektörde Çalışma Alanlarına Örnekler

 • Dershaneler
 • Özel okullar
 • Reklamcılık Sektörü
 • Spor Kulüpleri
 • Halkla İlişkiler Departmanı
 • Özel Klinikler vb.

Bu bölümün mezunları psikolojinin ilgilendikleri alt dalına göre çalışmak istedikleri alanı seçmektedirler. Örneğin Adli Psikoloji ile ilgilenen bir kişi cezaevi, adli tıp enstitüleri, mahkeme gibi yerlerde gerektiğinde yasal konulara ve sorunlara psikolojinin ilkeleri kapsamında yaklaşarak kişilerin duygu ve davranışlarını değerlendirmek üzere çalışmaktadırlar. Yine başka bir daldan örnek vermek gerekirse Gelişim Psikolojisi üzerine çalışmak isteyen kişiler kreş ve gündüz bakımevleri, huzurevleri gibi yerlerde çalışarak doğumdan ölüme kadar ki yaşam süresinde insan gelişimi üzerinde incelemeler gerçekleştirerek yaşa bağlı hareket ve davranışların tanımlamalarını yapmaktadırlar ve buna bağlı olarak çalıştıkları kurumdaki kişiler üzerinde gerekli değerlendirmeleri sağlamaktadırlar. 

Ayrıca isteyen psikoloji mezunları formasyon alarak psikolojik danışman ve rehber öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda da çalışabilmektedirler.

Psikoloji Bölümü İş İmkanları

Psikologların nerelerde çalışabileceklerinden bahsettik, şimdi de iş imkanlarından bahsedeceğiz. Öncelikle bilmeniz gerekir ki psikoloji mezunlarının büyük bir çoğunluğu iş bulma konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar. Ancak her meslek grubunda olduğu gibi psikoloji alanında da bazı sorunları var. Sonraki paragraflarda iş imkanınızı etkileyen bazı faktörleri ele aldık.

Yüksek Lisans

Psikoloji alanında iş bulup bulamamanız konusunda yüksek lisans ve alınan sertifikalı eğitimler büyük rol oynar. Ne yazık ki lisans mezunu psikologlar iş bulmak konusunda henüz sorun yaşamasalar da yüksek lisans eğitimlerini tamamlamadan klinik açamıyor ve umdukları maaşları bulamayabiliyorlar. Bu da psikoloji mezunlarını yüksek lisans yapmaya itiyor. Ancak yüksek lisans yaparsanız eğitim hayatınız en iyi ihtimalle 6 yıl sürüyor ve dışarıdan herhangi bir maddi desteğiniz yoksa bu süre içinde eğitiminizi sürdürebilmeniz için hem çalışıp hem okumanız gerekebiliyor.

Yüksek lisans ile ilgili bir başka sorun ise devlet üniversitelerinde yüksek lisans kontenjanlarının az olması. Özellikle klinik psikolojiye olan yoğun ilgiden dolayı, klinik psikolojide devlet üniversitesinde yüksek lisans yapmak daha da zorlaşıyor. Özel üniversitelerde de yüksek lisans yapmak bazı adaylara pahalı gelebiliyor.

Eğitimler

Psikolojinin kendinizi geliştirmeniz gereken bir alan olduğunu söylemiştik. Kendinizi geliştirmenin bir yolu da okulunuz dışında bazı eğitimler almak. Ne kadar çok eğitim alırsanız iş bulma şansınızı o kadar arttırırsınız. Üstelik aldığınız eğitimler size bilgi katmakla kalmaz çevrenizin de genişlemesine yardımcı olur. Bu eğitimlerin bazıları pahalı olabilir ama kendinizi geliştirmek mesleğiniz için çok önemli.

Mezun Sayısı

Psikoloji bölümünün popülerleşmesiyle her yıl psikoloji mezunu artıyor. Aynı zamanda PDR mezunları da psikoloji alanına yönelim içinde. Bu da gittikçe artan bir rekabet anlamına geliyor. Rekabet arttıkça da piyasada ücretler düşmeye, işsiz kalma ihtimali artmaya başlıyor. Kendinizi rakiplerinizin arasından sıyırmak daha da önemli bir hal alıyor.

Kişisel Gelişim

Önceki paragrafta rekabetin arttığından bahsetik. Rakiplerin arasından sıyrılmak için sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Staj yapmak, alanınızla ilgili bilimsel gelişmeleri takip etmek, Eğitimlere ve seminerlere katılmak, yüksek lisans yapmak kendinizi geliştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler.

Burada ingilizceden bahsetmezsek olmaz. Alanınızla ilgili gelişmeleri takip derken bu gelişmelerin neredeyse hepsinin ingilizce yayımlandığını düşünecek olursak, ingilizcenin önemini daha iyi kavrarız. Neden bütün gelişmeleri takip edebilmek varken sadece kendi dilinizdekileri okuyasınız ki.

Psikolojinin Alt Dalları :

Psikoloji, iş imkanları bakımından hangi alanda yoğunlaştığınızla yakından ilgilidir. Bu yüzden aşağıda psikolojinin alt dallarını sizlerle paylaştık.

 • Klinik Psikoloji
 • Sosyal Psikoloji
 • Deneysel Psikoloji
 • Gelişim psikolojisi
 • Örgüt Psikolojisi

Psikoloji Mezunları Maaşları

Psikolog maaşları kurumdan kuruma ufak değişiklikler gösterebilir, ya da kendi işinizi kurduğunuz takdirde daha fazla kazanabilirsiniz. Bunu akılda tutmakta fayda var.

Kariyer.net‘in verilerine göre ortalama maaş bilgisi aşağıdaki gibidir.

 • psikolog : 2,920 tl
 • uzman psikolog : 4,040 tl
 • klinik psikolog : 3,510 tl
 • dil ve konuşma terapisti : 3,650 tl
 • psikolojik danışman : 2,870 tl
 • uzman klinik psikolog : 4,230 tl

Psikoloji Bölümü Kimlere Göredir?

Psikoloji, hem eğitim hem de çalışma hayatında çok fazla okumayı, insanları iyi anlayıp analiz etmeyi, kendinizi doğru anlatmayı, sürekli olararak öğrenip kendinizi geliştirmeyi gerektiren bir alan. Dolayısıyla psikoloji bölümünü okuyacak olan kişinin: Okumayı seven, iletişim becerisi güçlü, empati kurabilen, kendini geliştirmekten keyif alan, sabırlı ve anlayışlı biri olması onun bu alana daha yatkın olduğunu gösterir.

Tabi ki yukarıdaki özelliklerin birkaçına ya da hiçbirine sahip olmamanız sizin bir psikolog olamayacağınız anlamına gelmez.

Psikoloji Bölümü Dersleri ve Bölüm İçeriği

Üniversiteden üniversiteye ders adları ve dönemleri değişiklik gösterse de birinci sınıfta genellikle temel dersler verilmektedir. Bu dersler; Psikolojiye Giriş, Felsefe, Sosyoloji, Matematik, Seçmeli Dersler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil ve Türkçedir.
İkinci, üçüncü ve dördüncü sınıfa gelindiğinde öğrencinin kendini psikoloji alanında geliştirmesi için staj, tez hazırlama, grup çalışmaları gibi faaliyetlerde yer alması beklenir. Alınan dersler ise Gelişim Psikolojisi, Psikolojide İstatistik Yöntemleri, Veri Analizi, Psikopatoloji, Fizyolojik Psikoloji, Psikoloji Tarihi, Kültürel Psikoloji, Sağlık Psikolojisi, Sinema ve Psikoloji, Eğitim Psikolojisi, Tüketici Psikolojisi gibi derslerdir.

PDR ve Psikoloji Bölümünün farkı

Psikoloji ve PDR mezunlarının arasındaki ilk fark, psikoloji mezunlarının “Psikolog”, pdr mezunlarının ise “Psikolojik danışman” ünvanı almasıdır. Yaptıkları iş açısından çok fark yok. Psikolojik danışmanlar daha çok yol gösterici, danışman konumundayken; psikologlar tedaviye yönelik uzmanlaşırlar. Her ikisi de gerekli eğitimi alarak terapi yapabilir.

Psikoloji Bölümü Puanları ve Netleri

Öğrenciler son yıllarda bölümün iş imkanlarının da artmasının nedeniyle bu bölüme yönelmişlerdir ve bunun sonucu olarak da psikoloji taban puanları artmıştır. Peki bu bölümü seçmek isteyen bir aday YKS sınavında kaç net yapmalı?

Örnek:

Eğer öğrenci Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ nü kazanmak istiyorsa ve Ortaöğretim Başarı Puanının YKS eşit ağırlık puanına etkisi 55 ise, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanması için 425 puan alması gerekmektedir.

Bu öğrenci, TYT yani Temel Yetenek sınavında 78 net yapmalıdır. Bu netler şu şekilde örnek gösterilebilir.
33.75 net Türkçe
31.5 net Temel Matematik
12.75 net Sosyal Bilimler
0 net Fen Bilimleri

AYT yani Alan Yeterlilik Sınavında ise öğrencinin 67.75 net yapması gerekmektedir. Bu netler şu şekilde olabilir.
34 net Matematik – Geometri
20.25 net Türk Dili ve Edebiyatı
8.75 net Tarih – 1
4.75 net Coğrafya – 1

Psikoloji Bölümü En İyi Üniversiteler

Psikoloji bölümünü tercih etmek isteyen adayın seçeneği oldukça fazladır. Devlet okulunda okuyabileceği gibi vakıf üniversitelerinde de eğitim almayı tercih edebilir. Aday isterse eğitim dilini İngilizce veya Türkçe olarak seçebilir.
Aday, köklü devlet üniversitelerde kaliteli bir eğitim alabilir. Bu üniversitelerde akademik kadroda yer alan kişiler genellikle profesör veya doktor öğretim görevlisi olmaktadır. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde 3 profesör, 3 doçent, 7 doktor öğretim görevlisi bulundurmaktadır.
Günümüzde ünüyle nam salan vakıf üniversitelerinin psikoloji bölümleri de tercih edilmektedir. Örneğin Koç Üniversitesi son yıllarda oldukça eğitim kalitesini artırmıştır. Alanında uzman kişileri akademik kadrosuna kazandırmıştır.
Kişi eğer köklü bir eğitime sahip ve oldukça tanınan bir üniversite olan Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih ederse oldukça başarılı olacak, mezun olduğunda da iyi bir iş imkanına sahip olacaktır.

Keşfet: PDR Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: İşletme Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Psikoloji Programlarına Taban Puanına Göre Yerleşen Son Kişinin Netleri

Psikoloji bölümü nedir?

Psikoloji, diğer adıyla ruh bilimi insan davranışlarını ve bu davranışların altındaki nedenleri inceleyen bilim dalıdır. 4 yıllık lisans eğitimi olan ve TM alanından tercih edilebilen psikoloji bölümü mezun olduktan sonra birçok fırsat sunar.

Psikoloji mezunları ne iş yapar?

Psikoloji mezunları, psikolog olarak kamuda ve özelde birçok kurumda çalışabilirler. Bunun yanı sıra akademik araştırmalar yapabilir veya şirketlerin bazı departmanlarını tercih edebilirler.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Yorum Yap