Zamanın ne kadar değerli olduğunu anlamamızla beraber kendimize sorduğumuz sorulardan birisi de “Nasıl verimli çalışabilirim?” sorusudur. Ağır projeleri, önemli sunumları ve görevleri saatlerce aralıksız çalışarak bitirdiğimiz oluyor. Doğru çalışma tekniği ile aynı işi daha kısa sürede ve daha az yorularak yapabilmeniz mümkün. 

Keşfet: Öğrenciler için Zaman Yönetimi Teknikleri

Pomodoro Tekniği Nedir? 

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği zamana karşı değil, zamanla birlikte çalışmaya teşvik eden bir çalışma sistemidir. İtalyan Francesco Cirillo tarafından bulunmuş bir tekniktir. Pomodoro kelimesi İtalyanca domates anlamına gelmektedir. Adının Pomodoro Tekniği olmasının sebebi, domates şeklindeki bir zamanlayıcının çalışma süresince kullanılmış olmasıdır. 

 Bu teknikte çalışma sürenizi 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola olmak üzere parçalara ayırırsınız. Bir çalışma periyodu ve moladan oluşan 30 dakikalık bölüm bir Pomodoro olarak adlandırılır. 4 Pomodoro’yu tamamladıktan sonra daha uzun bir ara verebilirsiniz. Bu aranın 20-30 dakika civarında olması öneriliyor.  

Yetişkin bir insanda odaklanma süresinin en fazla 20 dakika olduğu düşünüldüğünde, saatlerce yapılan aralıksız çalışmaların aslında ne kadar zaman kaybına yol açtığını söylemek yanlış olmaz. Bu teknik sayesinde 25 dakikalık periyotlar boyunca dikkati tamamiyle işe vererek daha kısa sürede daha çok iş yapılabiliyor ve 5 dakikalık molalarda yeteri kadar dinlenme şansı veriliyor. Günlük önerilen Pomodoro sayısı ise 8-16, yani 4-8 saate denk geliyor. 

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır? 

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Öncelikle bir hedef belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında görevinizi periyotlar haline bölünüz. Bu sayede görev takibiniz kolaylaşır ve küçük hedefleri tamamladığınızda motivasyonunuz artar. 

Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın ve işinize odaklanın. Dikkatinizi tamamiyle işe vermeye çalışın. Eğer dikkatiniz bir sebepten dağıldıysa o periyodun yanına küçük bir işaret koyun. Sonrasında dikkatinizin dağıldığı periyodu tekrarlayabilir ve sorunun kaynağını ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz. Zamanlayıcı için telefonunuza Focus Keeper gibi uygulamaları indirebilirsiniz. Aynı zamanda çalışmanızı takip etmenizde de yardımcı olur. 

Çalışma süreniz dolduktan sonra o periyottaki hedefinize ulaşamasanız bile mola verin. 5 dakikalık mola sürecinde de yaptığınız işten kendinizi uzaklaştırmanız ve kafanızı boşaltmanız gerekiyor. Mola boyunca kendinizi dinlendirecek aktivitelerde bulunabilirsiniz (müzik dinlemek, meditasyon yapmak, temiz hava almak vb.).   

Bu döngüyü tekrarlayın. Ulaştığınız hedeflerinizin yanına tik koyun, tamamladığınız Pomodoro sayısını not alın. Yapamadığınız ya da bölünen periyotlarınızı işaretleyin. Bu döngüye devam ettikçe dikkatinizi arttıracaksınız ve çalışmanızdan aldığınız verim artmaya başlayacak. 

4 Pomodoro’yu tamamladıktan sonra uzun bir mola verebilirsiniz. 20-30 dakikalık bu molanızda da kendinizi dinlendirecek, zihninizi açacak aktivitelerde bulunabilirsiniz. 

Hedefleriniz ve tamamladığınız Pomodoro sayısının yazdığı kağıdınıza bir göz atın. Eğer bölünen Pomodoro’nuz varsa bunları düzeltmek ve geliştirmek için neler yapabilirsiniz düşünün.  

Keşfet: 5 Adımda Zaman Yönetimi İpuçları

Pomodoro Tekniğinin Yararları

” Bir gün hepimiz daha yaratıcı, daha üretken ve daha rahat olacağız. “
-Francesco Cirillo

İşinizi küçük parçalara böldüğünüz için tamamladığınız her Pomodoro’da zafer hissiyatı yaşayacaksınız ve bu sayede motivasyonunuz artmış bir şekilde çalışmaya devam edeceksiniz. Zamanı etkin kullanmaya başladığınız için kendinize gün içinde ayırabileceğiniz vaktiniz kalacak. Kısa periyotlar sayesinde gün içinde 8 saat çalışsanız bile çok yorgun hissetmeyecek ve kalan enerjinizi başka alanlara yönlendirebileceksiniz. Bu tekniği uygulamaya başladığınızda kendiniz de verimliliğinizi arttırdığınızı zamanla fark edeceksiniz.  

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap