Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümü EA puan türünde 4 yıllık eğitim veren lisans bölümüdür. Öğrencilere çalışmaları boyunca teorik bilgi ve pratik eğitim sağlar. Programın amacı, bireylerin akademik, profesyonel, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır psikolojik danışmanlar üretmektir. Bu program, öğrencilerin problemleri öngörmek ve önlemek, potansiyellerini keşfetmek ve zenginleştirmek ve problemlerle başa çıkmak için gerekli becerileri geliştirebilmeleri için öğrencilerin danışmanlık ilişkilerinin doğası hakkındaki farkındalığını arttırmayı amaçlamaktadır.

Programın müfredatı, gelişim psikolojisi, fizyolojik psikoloji, öğrenme psikolojisi, sosyal psikoloji ve psikopatoloji gibi herhangi bir psikoloji dalının gerçek temeli olan dersleri kapsar. Öğrenciler ayrıca okul temelli rehberlik ve psikolojik danışma, akıl sağlığı danışmanlığı, kariyer danışmanlığı ve grupla psikolojik danışma liderliği konularında bilgi ve beceri sahibi olurlar. Buna ek olarak, bilgi ve becerilerini üniversiteler, araştırma merkezleri, akıl sağlığı merkezleri, okullar ve diğer ilgili kurumlar gibi ortamlarda uygulama fırsatı sağlamak için tasarlanmış nitelikli uygulama kurslarına katılırlar.

PDR Çalışma Alanları

Program mezunları için çok çeşitli kariyer olanakları bulunmaktadır. Devlet okullarında veya özel eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak çalışabilirler. Kariyer pozisyonları ayrıca farklı türdeki kuruluşların insan kaynakları departmanlarında veya psikolojik bakım sağlayan kurumlarda bulunabilir.

Kampüste yer alan Danışma Laboratuvarı ve program tarafından sunulan uygulama oturumları, öğrencilere öğrenimlerini sürdürürken uzmanlık alanlarında mesleki beceri ve yeterlilikler geliştirebilme olanağı sağlar.

PDR Mezunları Ne İş Yapar?

PDR Mezunları Ne iş yapar?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programından (PDR) mezun olan öğrenciler okullarda okul danışmanı olarak görev yapabileceklerdir. Böylece, yönetimin, öğretmen-öğrenci-aile etkileşiminin, koordinasyonun ve işbirliğinin, herkesin mutlu ve memnun olacağı daha sağlıklı ve daha iyi işleyen bir okul ortamı için arabulucu olarak görev yapacaklardır. PDR programı mezunları ayrıca aile danışmanlığı, kariyer danışmanlığı, stresle başa çıkma, olumlu ilişkiler kurma ve sürdürme gibi hizmetler verecekleri özel danışmanlık büroları başlatabileceklerdir. İnsan ilişkilerinin iyileştirilmesi, olumlu çalışma ortamlarının oluşturulması, böylece verimliliğin artırılması için küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere hizmet verme fırsatına da sahip olacaklar.

PDR Maaşları

Meslek tercihi yaparken ekonomik koşullarını da göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu biliyoruz. Bir psikolojik danışmanın maaşı orta okul ve lisede 3500-4500 arasında değişiyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde çalışanlar için bu rakam bir tık yukarıda olup 5.000-6000 arasında değişiyor.

Kariyer net verilerine göre ise maaş bilgileri bu şekilde. Tabii ki bu verilerin uzun süreli olduğunu düşünmekte fayda var.

PozisyonEn DüşükOrtalamaEn Yüksek
Rehberlik ve Psikolojik Danışman2.220 TL3.190 TL4.220 TL
Psikolojik Danışman2.020 TL2.840 TL3.750 TL
Rehber Öğretmen2.030 TL2.880 TL3.730 TL

PDR Dersleri Nelerdir?

 • Rehberlik ve psikolojik danışmada temel kavramlar, tanımlar ve amaçlar.
 • Rehberlik ve psikolojik danışma ilkeleri, rehberlik ve psikolojik danışma ile ilgili yanlış anlaşılmalar.
 • Rehberlik ve psikolojik danışmanın temelleri,
 • Rehberlik ve danışmanlık modelleri,
 • Rehberlik ve danışmanlık çeşitleri,
 • Eğitim rehberliği: tanım, kavram, okul öncesi rehberlik,
 • Profesyonel rehberlik: tanım, kavram, okul öncesi rehberlik,
 • İnsanları tanıma teknikleri,
 • Eğitim rehberlik hizmetlerinin yeri ve önemi,
 • Rehberlik ve danışmanlıkta organizasyon ve personel,

Bölüme ait bazı dersler olarak sıralanabilir. Dersler üniversite programlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

PDR Nitelikleri Nelerdir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlıkta en çok hangi özelliklerin önemli olduğunu bilmek paha biçilmez olabilir- ister terapi isteyin, ister psikolojide bir kariyer araştırın, ya da her ikisini birden. Kişisel özellikler doğuştan veya edinilmiş olabilir. Buna ek olarak, danışmanlık yapmak için uygun eğitim ve kimlik bilgilerine ihtiyaç duyarlar.

 • Öğrenme Tutkusu: Yaşam boyu öğrenmeye bağlılık, yetkin bir psikoloğu karakterize eder. Danışmanlar, daha fazla eğitime ihtiyaç duydukları alanları tanımak için öz farkındalığa sahip olmalıdır.
 • Empati: Aktif dinleme ve yansıtma gibi beceriler müşterileri bastırılmış düşünceleri, duyguları ve inançları paylaşmaya teşvik eder.
 • Problem Çözme Yeteneği: Cazip olsa da, danışmanlar tavsiye verme isteğine direnir. Bunun yerine, müşterinin hayatın koşullarından memnun kalmaması için sabırla beklemesini, problemleri tanımlamasını ve nedenlerini açıklamasını beklerler.
 • Uygun Sınırlar: Danışmanlar sınırlara bağlı kalırlar ve asla profesyonel, terapötik ilişkinin çizgisini aşmazlar.
 • Güvenilirlik: Danışmanlar düşüncelerini ve duygularını yargılamadan paylaşmaya serbest olan müşterilere güven verir. Müşterilere geri bildirim yapıcı ve destekleyicidir.
 • Sabır: Danışmanlar, uzun süredir devam eden uyumsuz davranışların hızlı bir şekilde öğrenilemeyeceğini kabul eden realistlerdir.
 • Kültürlerarası Hassasiyet: Öz farkındalık ve çeşitliliğe bağlılık etkili bir danışmanı örneklendirir.

PDR Okumanın Avantajları Nelerdir?

Modern toplum insan refahı için birçok risk oluşturmaktadır. Ayrıca, bireyler kendilerini geliştirmek, potansiyellerini keşfetmek ve bunları sonuna kadar kullanmak, etkili alışkanlıklar oluşturmak için çok çeşitli alanlarda uzman tavsiyesine ve desteğine ihtiyaç duyarlar. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık zaman içinde daha fazla önem kazanmış ve psikoloji için bir uygulama alanı olarak kapsamını genişletmiştir. Kendini geliştirme ve öğrenme yaşam boyu süreçler olduğundan, bu çalışma alanının mezunları sadece okullarda psikolojik danışman olarak değil, aynı zamanda çok çeşitli çalışma ortamlarında çeşitli akıl sağlığı kurumları tarafından da istihdam edilmektedir. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, kendilerini daha iyi tanımak ve farklı alanlarda başkalarına bilimsel yöntemler kullanarak yardım etmek isteyenler için doğru seçenektir.

Keşfet: İktisat Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

PDR okumak zor mu?

Sözel tarafınız kuvvetliyse kolay bir şekilde okuyabilirsiniz. Derslerin birçoğu sözel ağrlıklı.

PDR mezunları psikolog olabiliyor mu?

PDR mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapıldığı takdirde klinik psikolog olabiliyorlar.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Write A Comment