Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümü EA puan türünde 4 yıllık eğitim veren lisans bölümüdür. PDR bölümü hakkında tüm sorulara cevap bulmak adına kaydırmaya devam edin. Cevap alamadığınız sorularınızı aşağıdaki “yorum kısmından” sorabilirsiniz.

Yeni öğrenciler için özel teklif! Udemy platformunu yeni keşfedenlere özel en iyi kurslar 33,99 TL'den başlayan fiyatlarla!

PDR Bölümü Nedir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümü öğrencilere çalışmaları boyunca teorik bilgi ve pratik eğitim sağlar. Programın amacı, bireylerin akademik, profesyonel, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır psikolojik danışmanlar üretmektir. Bu program, öğrencilerin problemleri öngörmek ve önlemek, potansiyellerini keşfetmek ve zenginleştirmek ve problemlerle başa çıkmak için gerekli becerileri geliştirebilmeleri için öğrencilerin danışmanlık ilişkilerinin doğası hakkındaki farkındalığını arttırmayı amaçlamaktadır.

Programın müfredatı, gelişim psikolojisi, fizyolojik psikoloji, öğrenme psikolojisi, sosyal psikoloji ve psikopatoloji gibi herhangi bir psikoloji dalının gerçek temeli olan dersleri kapsar. Öğrenciler ayrıca okul temelli rehberlik ve psikolojik danışma, akıl sağlığı danışmanlığı, kariyer danışmanlığı ve grupla psikolojik danışma liderliği konularında bilgi ve beceri sahibi olurlar. Buna ek olarak, bilgi ve becerilerini üniversiteler, araştırma merkezleri, akıl sağlığı merkezleri, okullar ve diğer ilgili kurumlar gibi ortamlarda uygulama fırsatı sağlamak için tasarlanmış nitelikli uygulama kurslarına katılırlar.

PDR Çalışma Alanları

Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık program mezunları için çok çeşitli kariyer olanakları bulunmaktadır. Devlet okullarında veya özel eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak çalışabilirler. Kariyer pozisyonları ayrıca farklı türdeki kuruluşların insan kaynakları departmanlarında veya psikolojik bakım sağlayan kurumlarda bulunabilir.

Kampüste yer alan Danışma Laboratuvarı ve program tarafından sunulan uygulama oturumları, öğrencilere öğrenimlerini sürdürürken uzmanlık alanlarında mesleki beceri ve yeterlilikler geliştirebilme olanağı sağlar.

PDR çalışma alanlarını sektör olarak incelemek gerekirse;

Kariyer.net verilerine göre PDR mezunlarının %63.9’u eğitim sektöründe çalışıyor. Ardından danışmanlık, sağlık, hizmet ve turizm sektörleri takip ediyor. Bu oranlara baktığımızda eğitim sektörünün oldukça domine ettiği göze çarpıyor.

PDR Mezunları Ne İş Yapar?

PDR Mezunları Ne İş Yapar?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programından (PDR) mezun olan öğrenciler okullarda okul danışmanı olarak görev yapabileceklerdir. Böylece, yönetimin, öğretmen-öğrenci-aile etkileşiminin, koordinasyonun ve iş birliğinin, herkesin mutlu ve memnun olacağı daha sağlıklı ve daha iyi işleyen bir okul ortamı için arabulucu olarak görev yapacaklardır.

PDR programı mezunları ayrıca aile danışmanlığı, kariyer danışmanlığı, stresle başa çıkma, olumlu ilişkiler kurma ve sürdürme gibi hizmetler verecekleri özel danışmanlık büroları başlatabileceklerdir. İnsan ilişkilerinin iyileştirilmesi, olumlu çalışma ortamlarının oluşturulması, böylece verimliliğin artırılması için küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere hizmet verme fırsatına da sahip olacaklar. Kendilerine danışanların hayatlarındaki sorunların kaynağını bulmalarına yardımcı olarak, hedeflerine ulaşmaları için ihtiyaçları olanları onlara göstererek bireylerin daha sağlam adımlar atmasını ve önlerine çıkan sorunları çözerek istediklerini daha kolay elde etmelerini sağlayacaklardır. Buna ek olarak cezaevlerinde de çalışarak suç işlemiş insanların bu davranışlarından vazgeçmelerine yardımcı olmaya çalışanlar PDR mezunları da bulunmaktadır.

PDR Maaşları

Meslek tercihi yaparken ekonomik koşullarını da göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu biliyoruz. Bir psikolojik danışmanın maaşı orta okul ve lisede 3500-4500 arasında değişiyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde çalışanlar için bu rakam bir tık yukarıda olup 5.000-6000 arasında değişiyor.

Kariyer net verilerine göre ise maaş bilgileri bu şekilde. Tabii ki bu verilerin uzun süreli olduğunu düşünmekte fayda var.

PozisyonEn DüşükOrtalamaEn Yüksek
Rehberlik ve Psikolojik Danışman2.220 TL3.190 TL4.220 TL
Psikolojik Danışman2.020 TL2.840 TL3.750 TL
Rehber Öğretmen2.030 TL2.880 TL3.730 TL

PDR Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Rehberlik ve psikolojik danışmada temel kavramlar, tanımlar ve amaçlar.
 • Rehberlik ve psikolojik danışma ilkeleri, rehberlik ve psikolojik danışma ile ilgili yanlış anlaşılmalar.
 • Rehberlik ve psikolojik danışmanın temelleri,
 • Rehberlik ve danışmanlık modelleri,
 • Rehberlik ve danışmanlık çeşitleri,
 • Eğitim rehberliği: tanım, kavram, okul öncesi rehberlik,
 • Profesyonel rehberlik: tanım, kavram, okul öncesi rehberlik,
 • İnsanları tanıma teknikleri,
 • Eğitim rehberlik hizmetlerinin yeri ve önemi,
 • Rehberlik ve danışmanlıkta organizasyon ve personel,

Bölüme ait bazı dersler olarak sıralanabilir. Dersler üniversite programlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

İyi Bir Psikolojik Danışman Nasıl Olmalı?

İyi Bir Psikolojik Danışman Nasıl Olmalı?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlıkta en çok hangi özelliklerin önemli olduğunu bilmek paha biçilmez olabilir- ister terapi isteyin, ister psikolojide bir kariyer araştırın, ya da her ikisini birden. Kişisel özellikler doğuştan veya edinilmiş olabilir. Buna ek olarak, danışmanlık yapmak için uygun eğitim ve kimlik bilgilerine ihtiyaç duyarlar.

 • Öğrenme Tutkusu: Yaşam boyu öğrenmeye bağlılık, yetkin bir psikoloğu karakterize eder. Danışmanlar, daha fazla eğitime ihtiyaç duydukları alanları tanımak için öz farkındalığa sahip olmalıdır.
 • Empati: Aktif dinleme ve yansıtma gibi beceriler müşterileri bastırılmış düşünceleri, duyguları ve inançları paylaşmaya teşvik eder.
 • Problem Çözme Yeteneği: Cazip olsa da, danışmanlar tavsiye verme isteğine direnir. Bunun yerine, müşterinin hayatın koşullarından memnun kalmaması için sabırla beklemesini, problemleri tanımlamasını ve nedenlerini açıklamasını beklerler.
 • Uygun Sınırlar: Danışmanlar sınırlara bağlı kalırlar ve asla profesyonel, terapötik ilişkinin çizgisini aşmazlar.
 • Güvenilirlik: Danışmanlar düşüncelerini ve duygularını yargılamadan paylaşmaya serbest olan müşterilere güven verir. Müşterilere geri bildirim yapıcı ve destekleyicidir.
 • Sabır: Danışmanlar, uzun süredir devam eden uyumsuz davranışların hızlı bir şekilde öğrenilemeyeceğini kabul eden realistlerdir.
 • Kültürlerarası Hassasiyet: Öz farkındalık ve çeşitliliğe bağlılık etkili bir danışmanı örneklendirir.

PDR Bölümü Okumanın Avantajları Nelerdir?

BİLGİ GÜÇTÜR
Dijital etkinlikler ve üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak yazılardan haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.
* gerekli alanlar

Modern toplum insan refahı için birçok risk oluşturmaktadır. Ayrıca, bireyler kendilerini geliştirmek, potansiyellerini keşfetmek ve bunları sonuna kadar kullanmak, etkili alışkanlıklar oluşturmak için çok çeşitli alanlarda uzman tavsiyesine ve desteğine ihtiyaç duyarlar. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık zaman içinde daha fazla önem kazanmış ve psikoloji için bir uygulama alanı olarak kapsamını genişletmiştir. Kendini geliştirme ve öğrenme yaşam boyu süreçler olduğundan, bu çalışma alanının mezunları sadece okullarda psikolojik danışman olarak değil, aynı zamanda çok çeşitli çalışma ortamlarında çeşitli akıl sağlığı kurumları tarafından da istihdam edilmektedir. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, kendilerini daha iyi tanımak ve farklı alanlarda başkalarına bilimsel yöntemler kullanarak yardım etmek isteyenler için doğru seçenektir.

PDR ve Psikoloji Arasındaki Fark Nedir?

1-Eğitim

Psikoloji eğitimi alanlar çok yüksek oranda kuramsal eğitimler alırken PDR eğitimi alanlar daha yüzeysel temel derslerin ardından büyük oranda uygulamalı eğitimler alarak eğitim hayatlarını bitirirler. 

2-Yapılan İş

Yapılan iş kısmına gelindiğinde ise psikoloji insan yaşamlarındaki sorunlarla ve hastalıklarla ilgilenirken PDR kişilerin daha başarılı olmasına, yaşadığı sorunların kaynaklarını bulmalarına yardım eder. Yani PDR sorun çözme değil yol göstermeye odaklıdır. Her ne kadar farklı olsa da ikisi de çözüm odaklı çalışmaktadır. 

3-Çalışma Yerleri

Psikoloji mezunları çoğunlukla hastanelerde ve kendi ofislerinde çalışırken PDR mezunu olan kişiler genelde eğitim kurumlarında yer almaktadır. Psikolojide ilgilenilen kişilere hasta denilirken PDR’de danışan denilmektedir.

PDR Bölümü Okumak Zor Mu?

Bölüm dersleri çoğunlukla sözel. Dolayısıyla eğitim hayatında özellikle sınav dönemlerinde bolca ezber yapmanız gerekiyor. Ezberiniz kuvvetli ise bu bölüme daha yatkınsınız diyebiliriz. Bunun yanında istatistik gibi dersleri de barındırdığından yine bir sayısal bilgiye de sahip olmak gerekli. Genele bakıldığında göz korkutacak kadar zor bir bölüm olmadığını söylemek gerek. Tabi kişinin isteği ne kadar fazla olursa zorluklar da o kadar kolay aşılacaktır.

Keşfet: İktisat Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

PDR Bölümü Okumak İçin En İyi Üniversiteler:

 • Boğaziçi Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Yeditepe Üniversitesi
 • Bahçeşehir Üniversitesi 

PDR İçin Kaç Net Gerekir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bir eşit ağırlık bölümü. 2019 yılında üniversitelerin PDR bölümlerine yerleşen son kişilerin puanlarına baktığımızda bölüm için gereken ortalama puana 440 diyebiliriz. AYT bazında eşit ağırlık puan türünde en çok etkiyi %30 ile Matematik, %18 ile Türk Dili ve Edebiyatı ve %7 ile Tarih yapmakta. Bunları göz önüne aldığımızda yaklaşık 55 net TYT ve 40 net AYT ile üniversitelerin PDR bölümlerine yerleşme şansınız oldukça yüksek.

Keşfet: İktisat Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Keşfet: Makine Mühendisliği Nedir? Makine Mühendisi Ne İş Yapar?

PDR okumak zor mu?

Sözel tarafınız kuvvetliyse kolay bir şekilde okuyabilirsiniz. Derslerin birçoğu sözel ağırlıklı.

PDR kaç yıl okunuyor?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümü EA puan türünde 4 yıllık eğitim veren lisans bölümüdür.

PDR ne kadar maaş alıyor?

Bir psikolojik danışmanın maaşı orta okul ve lisede 3500-4500 arasında değişiyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde çalışanlar için bu rakam bir tık yukarıda olup 5.000-6000 arasında değişiyor.

PDR Ne Demek?

PDR, Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık demektir.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

3 Yorumlar

Yorum Yap