Kendini pazarlama ve reklamcılık alanında geliştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken 7 kitabı derledik.Listede alana dair kitapların yanı sıra, kişisel olarak yaratıcı ve üretkenliğinizi arttıracak farklı disiplinlerden kitaplar da bulunuyor.Bu listeyi oluştururken amacım, tek bir alana bağlı kalmadan birçok alandan ilham verecek önerilerimi sunmaktı.

Algoritmalardan sosyal psikolojiye, oradan insanın yaratım sürecine uzanan bir yolculuk olacak. Keyifli okumalar!

PAZARLAMA 4.0 – PHILP KOTLER

Pazarlama ve reklamcılık denince listenin başına bu kitabı koymasak olmaz. Gelenekselden dijitale geçişin kapsamlı bir dersi niteliğinde olan bu kitapta; dijital dönüşümü, yaşanan gelişmeleri ve bundan sonra bizi nelerin beklediği anlatılıyor. Markanızı dijitalde büyütmek ve pazarlamanın geleceği hakkında fikir sahibi olmak için mutlaka okumanız gereken bir başucu kitabı Pazarlama 4.0.

YARATICI TÜR – DAVID EAGLEMAN, ANTHONY BRANDT

“Fikirler Dünyayı Nasıl Yeniden Yaratıyor?”

Bu kitapta nörobilimci David Eagleman ve besteci Anthony Brandt ile “İnsan neden yenilik üretir?” sorusunun cevabını aradığımız bir yolculuğa çıkıyoruz. Kitapta zor durumlarda hızlı ve yaratıcı çözümler sunan insanların ortak özellikleri inceleniyor.Buna NASA’dan üst düzey bir yönetici ve ünlü bir ressam da dahil.

”Gerçekleri öğrenir, kurguyu üretiriz. Olanı kavrar, olabilecekleri düşleriz.” Yazarlar, değişim rüzgarının beynimiz için bir fırsat mı yoksa panik hali mi oluşturduğunu başarılı insanların aldığı kararlar üstünden tartışıyor.

Toplum tarafından hayranlık uyandıran icatlardan sonra söylenen “ Bu son nokta! Artık daha ne olabilir ki?” sözüne karşılık “Acaba?” diyerek insanın yaratım sürecinin aşamaları ve sonsuzluğu detaylarıyla açıklanıyor. Son olarak kitapta bizim kendi yaratım sürecimizde uygulayabileceğimiz yöntemleri ve düşünce biçimlerini anlatan bir bölüm de bulunuyor. Daha üretken ve yaratıcı olmak için bu kitabı okuyabilirsiniz. Kariyerinize  ya da hayatınıza ilham vereceğine eminim.

ÖNGÖRÜLEMEYENLER – AKAN ABDULA

“Şimdilik algoritmaların kimin kontrolünde olduğunu biliyoruz, çok yakında bilemeyeceğiz.”

Öngörülemeyenler; hayatın içinden kesitlerle geçmişi, bugünü ve geleceği harmanlayan retrospektif bir teknoloji kitabı. Bana göre ise sadece bir teknoloji kitabından fazlası.Sosyolojik verilerin tarihsel arka planla harmanlandığı, dijitalde olup bitenleri anlamamıza yardımcı olacak bir eser.

Kitapta veri devrimiyle birlikte internetin kocaman bir “veri çöplüğüne” döndüğü, bu nedenle verinin doğru işlenmesinin önüne geçtiği vurgulanıyor. Toplumun doğru bilgiye ulaşması için “veri okuryazarlığı” konusunda farkındalık kazanmasının ve teyitli bilginin yaygınlaşmasının gerekliliği de vurgulanan diğer başlıklardan.Verinin öneminden derinlemesine söz eden kitapta ayrıca Türkiye’de yapılan araştırmaların verilerini içeren oldukça ilgi çekici bir bölüm de bulunuyor. Böylece Abdula, yaşadığımız toplumu veriler eşliğinde anlayarak “yankı odalarımızdan” çıkmamız için önemli bir adım atıyor.

 “Algoritmalar sizi takip ediyor demiyorum.O aşama çoktan geçti. Algoritmalar sizi dönüştürüyor. Hem de pervasızca.” Algoritmaların bizleri iyi tanıdığından ve tutumlarımızı değiştirdiğinden bahsettikten sonra Akan Abdula, algoritmaların gerçekliğimizi ele geçirmemesi ve kısmi özgürlük alanı için tavsiyelerde bulunarak öngörülemez olmanın nasıl mümkün olabileceğini anlatıyor.

Toplumsal bilinçdışından yankı odalarına, neoliberalizmden dijital diktatörlüğe uzanan, adeta beynimizin kıvrımlarında sörf yapan bir kitap Öngörülemeyenler. Gelecekte bizleri neler bekliyor? Yapay zekadan korkmalı mıyım?  gibi soruların yanıtlarına ulaşmak ve veri bilimi hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için bu kitabı mutlaka okumalısınız. Güncel kalmak, geleceği öngörmek için önemlidir.

SATAN REKLAM YARATMAK – LUKE SULLIVAN

Reklamcılık alanında oldukça kapsamlı olan bu kitapta reklam yazım tekniklerini, iyi/kötü reklam örneklerini ve bu sektöre dair birçok ipucunu bulacaksınız. Kitabın yenilenen baskısında sosyal medyaya ilişkin öneriler ve örnekler de bulunuyor. Dikkat çekici içerikler üretmek istiyor ve kapsamlı bir kaynağım olsun diyorsanız mutlaka edinmelisiniz.

BUYOLOGY – MARTIN LINDSTROM

Buyology, pazarlamacı Martin Lindstrom’un 3 yılını ve 7 milyon dolarını harcayarak yürüttüğü araştırma sonuçlarını gözler önüne seriyor. Bu kitapla birlikte nöropazarlamanın gizemli dünyasına adım atıyoruz. Biliyoruz ki satın aldığımız nesneleri sadece ihtiyacımız olduğu için değil ona sahip olmak için alıyoruz. Belki bazılarınız içinizden “hayır ben ihtiyaç dışı tüketim yapmıyorum “demiş olabilir. Peki ihtiyaç duyduğunuz ürünleri seçerken hangi kriterleri baz alıyorsunuz? Ya da beyninizde hangi süreçler işliyor? Lindstrom bu noktada söylemlerimizin aksine beynimize odaklanarak gerçeklere ulaşmayı hedefliyor. Satın almanın bilinçdışı sürecini inceleyen nöropazarlamaya ilgin varsa bu kitap tam sana göre.

SOSYAL MEDYA SANATI-GUY KAWASAKI, PEG FITZPATRICK

Dijital pazarlama ve sosyal medyaya gönül verenler, toplaşın! Daha önce birçok ünlü markanın pazarlama yöneticiliğini yapmış Kawasaki’den sosyal medya yönetimine dair teknik ipuçlarının da olduğu bu kitapta, markanızı büyütmenin stratejilerini öğreneceksiniz. Kitapta dijitalde var olmanın inceliklerinin yanı sıra  farklı platformlara yönelik öneriler de  bulunuyor.Sosyal medyada daha aktif olmak ve strateji odaklı adımlar atmak istiyorsanız Sosyal Medya Sanatı’na bir şans vermelisiniz.

SOSYAL ETKİLER – NURAY SAKALLI

Pazarlama ve reklamdan bu kadar bahsedip de onların beslendiği alanlardan bahsetmemek olmazdı.Sosyal psikoloji alanında önemli bir isim olan Nuray Sakallı’nın Sosyal Etkiler kitabı; insanların neden gruba uyduğunu,politikacıların ve reklamcıların hangi yöntemlerle kitleleri harekete geçirdiğini ve ”uyma” davranışının psikolojik arka planını gözler önüne seriyor. Kitabın dili oldukça yalın ve akıcı.Birçok deneyle zenginleştirilmiş içeriklerde,deney sonuçlarını şaşkınlıkla okuyor ve bir süre durup düşünmeye başlıyorsunuz. Bu nedenle reklamcılık alanında ilerlemek ama kendini farklı disiplinlerle de beslemek isteyenler için ilham vereceğini düşünüyorum.

Keşfet: 2016’nın en çok satan 20 pazarlama kitabı

Keşfet: Sıfırdan Dijital Pazarlama Öğrenebileceğiniz Ücretsiz Dijital Pazarlama Eğitimleri

Author

Sosyolog

Yorum Yap