Bildiğiniz üzere birçok mülakat türü var. Son günlerde iş başvuru sürecinde oldukça tercih edilen panel mülakatını ya da grup görüşmesi terimini sürekli duyuyorsunuzdur. Peki nedir panel mülakat?
Panel mülakat diğer bir değişle grup görüşmesi 2-5 kişiden oluşan şirketin farklı departmanlarında çalışan kişilerle yapmış olduğunuz birebir veya farklı adaylarla gerçekleştirilen görüşme türüdür.

Şirketlerin Panel Mülakatını Seçmesinin Nedeni Nedir?

Şirketlerin panel mülakatını ya da grup görüşmesini tercih etmesinin sebebi hem zaman kazanmak hem de adayın farklı değerlendirmeleri sonucunda işe alımını sağlamaktır.

Panel Mülakatı Nasıl Gerçekleşir?

Bu tarz görüşmelerde soru- cevap bölümü, şirket tanıtımı ve tartışmalar gerçekleşebilir. Yöneticiler görüşme anında sizin davranışlarınızı, sorulara nasıl cevap verdiğinizi, kılık kıyafetinizi, iletişim yeteneklerinizi, beden dili kullanımınızı da inceleme fırsatı bulacaklardır. Görüşme sırasında her bir yönetici size farklı farklı sorular sorabilir veyahut çapraz sorguya alarak stres anını nasıl yönettiğinizi ölçebilirler.

Bunun dışında farklı adaylarla birlikte girdiğiniz görüşmelerde yöneticiler size olmayan bir vakayı verip çözmenizi isteyebilirler. Bu sırada sizin grup içinde ne kadar aktif olduğunuzu, çalışma arkadaşlarınızla uyumunuzu ve iletişiminizi, liderlik özelliğinizi, grup içinde stres yönetimini nasıl sağladığınızı inceleme fırsatına sahip olurlar. Panel mülakatındaki yöneticiler bu değerlendirmeleri göz önüne alarak en doğru işe alımını sağlamayı hedef edinirler.

Panel Mülakatında Nasıl Başarılı Olunur?

Her mülakatta olduğu gibi panel mülakatında da başarılı olmak için iyi hazırlanmalısınız. Mülakattan önce dikkat etmeniz ve iyi hazırlanmanız gereken bazı noktalar var. İlk olarak mülakattan önce şirketi iyice araştırmalısınız aynı zamanda mülakata katılacak isimleri öğrenme şansınız varsa öğrenip, haklarında bazı araştırmalar yapabilirsiniz. Bu araştırmalarla gelecek sorulara şirket kültürünü anladığınızı gösterecek şekilde cevaplar verebilir, görüşmecilerle samimi bir iletişim kurabilirsiniz.

Özgeçmişinize yazdıklarınıza hakim olmanız sorulara takılmadan cevap vermenizi sağlar. Görüşmecilere sormak üzere aklınızda soracağız soruları belirlemeniz size zaman kazandıracaktır. Görüşmeden önce çıkabilecek sorulara, nasıl davranacağınıza, nelerden bahsedeceğinize önceden alıştırma yapabilirsiniz.
Görüşme sırasında kendinizden, sorulara verdiğiniz cevaplardan emin olun. Görüşme anında tecrübelerinizden ve yeteneklerinizden bahsetmekten çekinmeyin bu sizi daha ayrıntılı tanımalarına yardımcı olur. Hatta sorulara verdiğiniz cevaplara bunlara dayandırarak cevap verin.

Görüşmecilerle göz teması kurmaktan çekinmeyin, beden dilinizi kullanın. Farklı adaylarla birlikte olduğunuz görüşmelerde onlara sorulan soruları ve verdikleri cevapları dikkatlice dinleyin, aynı soruyu size sorma ihtimalleri de olabilir. Mülakat sırasında görüşmecilere çözüm odaklı biri olduğunuzu, nasıl uyumlu hareket ettiğinizi, sorumluluk sahibi olduğunuzu göstermeye çalışın, ikna kabiliyetinizi ortaya koyun. Bunların görüşmede başarılı olmanızda etkili olacaktır.

Panel Mülakatı Soru Örnekleri

Bize kendinizden bahseder misiniz?
• 5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?
• Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir?
• Neden bu şirkette çalışmak istiyorsunuz?
• Önceki işinizden ayrılma sebebiniz neydi?
• İş arkadaşlarınızla belli bir konuda fikir ayrılığına düştünüz diyelim onları nasıl ikna edersiniz?
gibi sorularla karşılaşmanız olası. Bu ve buna benzer sorulara hazırlıklı olmanız sizin yararınıza olacaktır.

1 Yorum

Yorum Yap