Artık dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu dijitalleşen dünya sayesinde birçok yeni şeyle tanıştık. Bu yeni şeylerden biri de online olarak düzenlenen kariyer etkinlikleridir.

Online kariyer etkinlikleriyle birçok kimse pandemi dönemi ile tanıştı. Pandemiden önce de bu tür etkinliklerden haberdar olan ve katılan insanlar elbette ki vardı. Ama pandemi dönemi ile birlikte daha fazla içli dışlı olundu bu online etkinliklerle.

Pandemiden dolayı birçoğunuz okula gitmeye, işe gitmeye veya dışarı çıkmaya bir süreliğine ara verdiniz. İşte bu ara verdiğiniz dönemde online etkinlikler ile karşılaştınız. Hadi şimdi hep beraber inceleyelim bu online kariyer etkinliklerinin avantajları ve dezavantajları nelermiş?


Online Kariyer Etkinlikleri Nedir?

Online kariyer etkinliklerini daha önceden de hayatımızda yer alan seminerlere, konferanslara benzetebiliriz. Aradaki tek fark anlatanın ve dinleyicinin yüz yüze bir arada bir salonda bir araya gelmeyerek evlerinden sanal olarak canlı bir şekilde katıldığı etkinliklerdir. Online kariyer etkinliklerini şuan birçok kurum, STK, dernek, vakıf, okul veya etkinlik ajansları etkin bir şekilde kullanıyor. 

Hayatımıza yer alan bu dijital eventlerin acaba bizlere ne tür avantajları ve dezavantajları var bunları inceleyelim.  

Online Kariyer Etkinliklerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Online Kariyer Etkinliklerinin Avantajları

 • Önceden fiziki bir ortamda düzenlenen bu etkinliklere bazı sebeplerden dolayı aktif bir şekilde katılmamış olabilirsiniz. Şimdi ise online olarak canlı bir şekilde düzenlenen kariyer etkinliklerine artık bu tür sorunları düşünmeden istediğiniz zaman katılabilirsiniz.
 • Bu tür kariyer etkinliklerinin bazıları önceden belli kesimlere hitap edebiliyordu veya katılımcı sayısı sınırlı idi. Şimdi ise online olarak düzenlenen kariyer etkinliklerine yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca kişi katılım sağlayabiliyor.
 • Önceleri düzenlenen kariyer etkinliklerden her zaman haberiniz olmayabiliyordu. Şimdi ise markalar veya kurumlar kendi bilinirliğini arttırmak veya yaptıkları işlerden bahsetmek için daha fazla reklam yapmaya başladılar. Artık istemeseniz bile birçok yerde bu online etkinlikler karşınıza çıkmaya başladı.
 • Önceleri okuldan veya işten yorgun bir şekilde ayrıldığınız için kariyer etkinliklerine gitmeye üşeniyor olabilirdiniz. Şimdi ise istediğiniz yerde akıllı telefonlarınızla, tabletlerinizle veya bilgisayarlarınız ile katılabilirsiniz.
 • Önceden kendinizi geliştirmek için bu hem mesleki anlamda olabilir hem de kişisel gelişim açısından olabilir düzenlenen etkinliklere sertifika programları için katılmak istiyor olabilirdiniz. Fakat yaşadığınız şehirde bu tür kariyer programları yapılmıyor olabilir ya da bu tür kariyer programlarının ücretleri sizin bütçenizi aşıyor olabilirdi. Şimdi ise bu tür online kariyer etkinlikleri çok fazla yapılmaya başlandı. Artık sizin için en uygun kariyer planını bir tıkla seçebilirsiniz.
 • Önceden kariyeriniz açısından kendinizi geliştirmek için bazı sertifika programlarına katılmak istemiş olabilirsiniz hatta katılmışta olabilirsiniz. Fakat aldığınız eğitimden memnun kalmamış olabilirsiniz ya da işlerini, etkinliklerini takip ettiğiniz bir kişiden bu eğitimi almak istiyor olabilirsiniz. Ama takip ettiğiniz bu kişi ile aynı şehirde bulunmadığınız için ondan eğitim alamıyor olabilirsiniz. Şimdi ise gerçekleştirilen bu online kariyer etkinlikleri ile istediğiniz kişiden almak istediğiniz eğitimleri alabilirsiniz. 
 • Önceleri katıldığınız eğitimlerdeki eğitmenler ile birebir iletişime geçemiyor ya da aklınıza takılan her soruyu sormuyor olabilirdiniz. Şimdi ise düzenlenen bu online kariyer etkinlikleri ile aklınıza takılan her soruyu rahat bir şekilde eğitmene yazarak veya onunla konuşarak sorabilirsiniz.
 • Önceden düzenlenen kariyer etkinliklerinde eğitmenin sesini net bir şekilde duyamıyor ya da onu veya paylaştıklarını net bir şekilde görmemiş olabilirsiniz. Şimdi ise düzenlenen bu online kariyer etkinliklerinde hem eğitmeni daha rahat duyabilirsiniz hem de paylaştığı şeyleri daha net bir şekilde görebilirsiniz.
 • Bir teknoloji çağında yaşadığımız için bu tür etkinliklere katılmak sizlere daha fazla fikir ve avantaj sağlar.
Online Kariyer Etkinliklerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Online Kariyer Etkinliklerinin Dezavantajları

 • Yüz yüze ve canlı olarak yapılan her aktivite veya etkinlik herkes için daha öğretici ve akılda kalıcı olur. Online kariyer etkinliklerinde ise daha rahat bir ortam olduğu için dikkat dağınıklığı daha çok olur bu yüzden de alınan verim fiziki olarak düzenlenen etkinliğe göre daha az olur.
 • Fiziki olarak gerçekleştirilen etkinliklere katılmak için dışarı çıkıp bir yere gitmeniz lazımdır. Dışarı çıktınız andan itibaren insanlar ile karşılaşırsınız ve onlarla iletişim halinde olursunuz. Fakat online olarak düzenlenen etkinliklerde bu tür durumlar olmadığı için insanlar ile iletişiminiz azalabilir.
 • Fiziki olarak düzenlenen etkinliklerde eğitmen hitap ettiği kitleyi daha iyi anlar ve tanır. Fakat online olarak düzenlenen bu tür etkinliklerde eğitmen hitap ettiği kitleyi çok rahat bir şekilde anlayamaz bu yüzden de anlattığı şeylerin sizlere ne kadar ulaştığını, sizleri ne kadar etkilediğini tam olarak kavrayamaz. Bu da bir iletişim kopukluğuna neden olabilir.
 • Online olarak düzenlenen bir kariyer etkinliğinde karşılaşılan diğer bir iletişim kopukluğu ise internet hızından dolayı olabilir. Örneğin sizin veya eğitmenin internet hızında bir problem varsa sesler gidip geliyorsa bu durum sizin eğitmeni dinleme oranınızı iyice düşürebilir.
Online Kariyer Etkinliklerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bilgiye yapılan yatırım en yüksek karı getirir.

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin’in bu sözü her zaman aklınız da bulunsun. Bilgi nerede olursa olsun ondan faydalanmanız sizlere her zaman büyük faydalar sağlar. Çünkü öğrendiğiniz hiçbir şey boşa gitmez. Diğer yazılarımızı da okumak istersiniz unikesfet takipte kalın. Sağlıcakla kalın.

Keşfet: Öğrencilik Hayatınız Bitmeden Almanız Gereken Eğitimler

İlginizi çekebilir: Online Kariyer Etkinliklerine Katılman İçin 4 Harika Neden

Author

Sertaç Aytemur/İnönü Üniversitesi Sorularınız için @srtaytm Instagram adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap