İyi bir kişiliğe sahip olmak, kendimizi geliştirmek, yeni alanlarda bilgi ve beceri sahibi olmak çok fazla uğraş gösterdiğimiz konular arasında. Büyük platformlarda, sosyal kimliklerimizle yer almaya çalışıyoruz. Kişisel gelişebilmek, hatta ‘yeterince kişisel gelişmek’ gibi kendimize asla bir sonu olmayan ölçütler getiriyoruz. Kişisel gelişimin bir sonu var mı? Kimler kişisel gelişimi tam olarak çözümlemiş insanlardır? Kişisel gelişim kitapları yardımcı olur mu?

Böyle daha birçok soruyla boğuşurken, her bireyin kendine özgü yeteneklerini keşfederek, kişisel gelişim için adımlar atması gerektiğini unutuyoruz. Son zamanlarda bu durumun üzerimizde yarattığı etki göz ardı edilemez bir noktaya ulaştı. Hal böyle olunca, kişisel gelişim alanında ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz motivasyon ve kişisel gelişim kitaplarını sizler için derledik. Bireyi önce kendini keşfetmeye yönelten daha sonra ilgi ve becerilerini keşfetmiş bireyin, kişisel gelişim alanında yol izleyebileceğini öğütleyen güzel içerikleri bir araya getirmeye çalıştık.

Keyifli okumalar..

Keşfet: Bir Solukta Okuyacağınız En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

1) İyi̇ Hi̇ssetmek- Davi̇d Burns

İyi Hissetmek-David Burns Kişisel Gelişim Kitapları

Hayata daha olumlu bakmak mümkün. Bunun için bilimsel olarak test edilmiş teknikleri anlatan Dr. David D. Burns, suçluluk, kaygı, depresyon, özgüven eksikliği, kötümserlik gibi bireyi dibe çeken her konu hakkında etkili anlatımlar yapıyor. Her olumsuz duyguyla başa çıkabilmek tamamen elimizde olan bir durum. Onay alma, sevgiye bağımlı hissetme gibi bireyi psikolojik olarak zor duruma iten duygulardan kurtulmanın yollarını anlatıyor. Başarılı bir bilişsel davranış terapi kitabı.  Hatalarınızı kabullenmekte geç kalmayın. Çünkü ‘ İYİ HİSSETMEK, iyi hissettiriyor..

Hiçbir şey yapmamak ile baş edin!     Suçluluk duygunuzla başa çıkın! 

2) İrade Terbi̇yesi̇- Jules Payot

İrade Terbiyesi, Jules Payot,

Fransız Profesör, insanların özellikle gençlerin içinde bulundukları irade zayıflığıyla nasıl mücadele etmesi gerektiğini öğütlüyor. Tembellik ve isteksizlik içinde bulunanların mutlaka okuması gereken bir eser. Cemil Meriç “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” diyerek eserin başarısını tarif ediyor. Doğrudan kişiye özel hitap eden bu kitap, size kendinizi tanıma fırsatı sunuyor. Bütün felaketlerin ve başarısızlığın tek nedenini irade zayıflığı olarak tanımlıyor. Doğru ve dürüst bir yaşamın, ezbercilikle olmadığını ancak çalışarak ve eyleme dökülerek kazanıldığını öğütlüyor.

Tüm mutluluklar biraz çaba ister. 

3) Kendi̇nle Savaşma Sanatı- Ichiro Kishimi, Fumitake Koga

Kendinle Savaşma Sanatı

Bir filozof ve genç bir adamın, Freud ve Jung’la birlikte on dokuzuncu yüzyılın en önemli isimlerinden Avusturyalı psikoterapist Alfred Adler’in önünü açtığı yolda deneyimledikleri beyin fırtınası.  Hissettiklerinizden ve duygularınızdan korkmayın. Kendinizin önündeki en büyük engelden yani kendinizden bahsederken, içinizde verdiğiniz savaşa bir son vermeniz gerektiğini anlatıyor. Bu kitapla birlikte kendinizi tanımanın şerefine erişeceksiniz.  Neden mutlu olamıyorum? Özgürlük nedir ve onu nasıl kazanırım? Hayatın anlamı nedir? Gibi sorulara güçlü yanıtlar ile cevap buluyorsunuz. Adler’in bireysel psikoloji kuramına Adler Terapi ekolüne tanık oluyorsunuz. 

Hayat mı zor yoksa, biz insanlar mı hayatı zorlaştıran?

4) Sır- Rhonda Byrne

Düşüncenin hayatınızı değiştirebileceğini biliyor muydunuz? Çekim yasası inancına dayanan bu kitap, hayatınıza çekmek istediğiniz her olumlu olayın ve başarının düşüncelerinizle mümkün olabileceğini savunuyor. Tek yapmamız gereken kendimize, düşüncelerimize inanmak, gerisini çekim yasasına bırakmak. Neyi düşünüyorsak, onunla karşılaşırız. Düşüncelerimiz, kadearimizi belirler. Hayallerimiz gerçek olmuyor neden? Belki de yeterince istemiyoruz hiç düşündünüz mü? Kitabı okurken, kendinizi sorgulamaya hazır olun. Bırakın, düşünceleriniz hayatınıza yön versin. 

Büyük sır çekim yasasında saklı.

5) Avcunuzdaki̇ Kelebek- Ahmet Şeri̇f İzgören

Avucunuzdaki Kelebek Ahmet Şerif İzgören

Hayatınızın tüm mutluluğu sizin elinizde. Hayalleriniz, gelecek planlamanız tüm bunlar hayatınızın gidişatını ve sizin de rolünüzü belirler. Enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınıza harcayın. Olumlu düşünün, yaratıcı olmayı ve mücadeleci ruhunuzu kaybetmeyin. Hayatın size sunacaklarını kaçırmayın. Değerli olan tek şey, hayalleriniz uğruna harcadığınız çabadır. Önemli olan, mutlu, tatmin edici ve dünyaya yararlı olanı yapmaktır. Kendinize hatırlatın, her düşünceniz eyleme dönüşür, eylemleriniz hayatınızı şekillendirir. Okurken haklı çıkarımlar yapacaksınız. 

Hayat amacınızı bir kağıda yazmanız gerekmez, gerçekten inanmanız yani kalbinize yazmanız gerekir.

6) Vazgeçebi̇lmek- Guy Finley

Vazgeçebilmek - Guy Finley

Sizi mutluluktan alıkoyan her neyse, onları bırakın. Vazgeçmemiz gereken her davranışı, o davranışlardan nasıl vazgeçmemiz gerektiğini çok iyi bir şekilde ifade ediyor. Her sorunun cevabı kendi içinizde. Sizi mutlu olma yolunda engelleyen tüm düşüncelerinizi bir kenara bırakmaya davet ediyor. Yalnızca kendinize inanın, sorularınız cevaplarını tüm olumsuz düşüncelerinizden uzaklaştığınızda bulacaksınız. Kin, nefret, öfke, pişmanlık kötü olan hiçbir duyguya yer yok. Mutlu olmak için asla eksiğiniz yok. Duygusal gücü ve sahip olmak istediğiniz özgürlüğü size kazandıracak nitelikte. Bu kitabı okurken mutlaka kendinizden parçalara rastlayacaksınız. 

Mutluluk ile aramızda dikilip duran o duvarı yıkacağız. 

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap