Herkese yeniden merhaba, nasılsınız? Bugün sizlere öğrenciyken staj yapmanın hayatımıza katkılarından bahsedeceğim. Üniversite hayatının zor olduğunu neredeyse tüm öğrenciler deneyimlemiştir. Ödevler, projeler, sunumlar, kulüp faaliyetleri, takım çalışmaları derken bunca işin arasında nasıl fırsat bulup staj yapacağız?.. diye düşünüyor olabilirsiniz. Ya da staj yapmak bizlere nasıl bir katkı sağlayabilir ki?.. diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Zaten staj yapmanın getir- götür işleriyle uğraşmaktan öteye gitmediğini düşünüyorsunuz.. Yanılıyor muyum? Peki, öğrenciyken yaptığınız stajın kariyerinize büyük oranda etki edeceğini söylesem. Mesleğinizin temel kurallarını öğrenmek için staj yapmak oldukça önemli. O zaman siz farkında olmadan hayatınıza katkı sağlayan staj getirilerine bir göz atalım. Hazırsanız başlıyoruz. 😊

Öğrenciyken staj yapmanın hayatımıza katkılarını 12 başlıkta sizler için derledik..Keyifli Okumalar!İşte o başlıklar;

İletişim Becerileri

İş hayatına başlamadan önce kurumsal iletişim becerileri kazanmak çok önemlidir. İletişiminizin kuvvetli olması sizi iş yaşamınızda daima ön planda tutacaktır. Yakın çevrenizle kurduğunuz iletişim zamanla büyüyecek ve size yeni olanaklar sunacaktır. Yaşadığınız staj deneyimi iletişim becerilerinizi geliştirmenize fayda sağlayacaktır. İş hayatındaki en güçlü becerinin etkili bir iletişim olduğunu unutmayın.


Öğrenciyken Staj Yapmanın Hayatımıza Katkıları

Networking

Networking çevremizdeki insanlarla etkileşimimizi arttırdığı gibi onlardan yeni bilgiler öğrenmemizi sağlar. Staj deneyimi bizlere okul haricinde başka insanlar tanıma imkanı veriyor. Hem deneyim kazanmak hem de sosyalleşmek kişisel gelişiminize etki edecektir. Sosyal çevrenizin genişlemesi sayesinde kendinize yeni ilgi alanları ve yetkinlikler kazandırabilirsiniz.

Öğrenciyken Staj Yapmanın Hayatımıza Katkıları

İş Disiplini

İş hayatının getirdiği bazı kurallar vardır. Staj yaparken diğer çalışanlardan hiçbir farkınız olmayacağı için siz de kurumsal hayatın getirilerine uymuş olacaksınız. Bu sayede iş disiplini kazanmış olacaksınız.

Zaman Yönetimi

Okul hayatını ve iş hayatını aynı anda götürmeye çalışacaksınız. Ne kadar zorlayıcı bir durum gibi gözükse de zaman yönetimini öğrenmek hayatınıza olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Gelecekte edineceğiniz sorumlulukları sorunsuz bir şekilde yerine getirmenizi kolaylaştıracaktır. Zaman yönetimini planlayabilmek iş yaşamınızda size avantaj sağlayacaktır.

Öğrenciyken Staj Yapmanın Hayatımıza Katkıları

Kriz Yönetimi

Biliyorsunuz ki, hayatta planladığımız her şey yolunda gitmiyor. Bu durumda sakinliğimizi koruyup, içinde bulunduğumuz durumu detaylıca değerlendirip karar almamız gerekebilir. Herkesin mutlaka kriz yönetimini öğrenmesi ve hayatında uygulayabilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Öğrencilik hayatınızda yapmış olduğunuz staj, size kriz yönetimini iş hayatına atılmadan önce öğretecektir.

Farklı Bakış Açıları Kazanmak

İnsan ilişkilerinde empati yapmanın ne kadar değerli olduğunu biliyorsunuz. Staj yaparken de hem bir stajyer bakış açısı hem de bir çalışan bakış açısı kazanacaksınız. Bu durum mezuniyet sonrası iş hayatınızda etkili bir lider, güçlü ve yaratıcı bir çalışan olmanızı sağlayacaktır.

Özgüven Kazanmak

Staj yaparken edindiğiniz bilgi ve beceriler daha özgüvenli olmanızı sağlayacak. Edindiğiniz bu donanım sayesinde iş hayatında daha güçlü bir çalışan olacaksınız.


Öğrenciyken Staj Yapmanın Hayatımıza Katkıları

İş Hayatını Tanımak

Staj yaparken geleceğe yönelik hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Çalıştığınız alanda tecrübe edinmek hedeflerinizi belirlemenizde size yardımcı olacaktır. Çalışma koşullarını deneyimlemiş olacaksınız. Deneyimlediğiniz çalışma koşullarının size ne kadar uygun olup olmadığını fark edeceksiniz.

İş Tecrübesi Kazanmak

İş tecrübesi demek, CV’nize ekleyebileceğiniz önemli bir deneyim olduğunu ifade eder. Edinmiş olduğunuz iş tecrübesi size yeni kapılar açacaktır. Çalıştığınız pozisyonun nasıl bir çalışma disiplini gerektirdiğini öğrenerek sonraki çalışma yaşamınız adına becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Stajı İş İmkanına Çevirmek

Öğrenciyken staj yapmanın hayatımıza katkıları arasında en önemlisi kuşkusuz, stajı iş imkanına çevirmektir. Staj yaptığınız kurumda kendinizi kanıtlarsanız belki de stajınızı tam zamanlı bir işle dönüştürebilirsiniz. Staj yaptığınız kurumda siz potansiyel bir çalışan olarak görünürsünüz. Bu yüzden yeteneklerinizi göstermek sizin elinizde. Staj süreniz boyunca çalıştığınız kurumun atmosferine hakim olmuş olacaksınız. Bunu bir avantaj olarak kullanabilirseniz iş hayatına hızlı bir giriş yapmış olursunuz. Mezuniyet sonrasında iş arama telaşlarına gerek kalmadan çalışacağınız kurumu çoktan seçmiş sayılırsınız.Deneme-Yanılma Yöntemiyle Hedef Belirlemenin Kolaylaşması


Okuduğunuz alanda staj yapmak aynı zamanda uzun yıllardır okumuş olduğunuz bölümü gerçekten sevip sevmediğinizi öğrenmenizi sağlayacaktır. Belki staj deneyiminiz sonucunda okuduğunuz bölüm üzerinden çalışmak istemeyeceksiniz. Başka ilgi alanları keşfederek hedefinizi ve hayallerinize farklı alanlarda yön vereceksiniz. Bu sebeple deneme yanılma yönetimini kullanmak kariyer yolculuğunuzda nasıl bir rota belirlemeniz gerektiğine yardımcı olacaktır.


Staj Deneyimi Boyunca Para Kazanmak

Kurumlar stajyerlere belirli bir miktarda para desteği sağlayabiliyorlar. Bu da demek oluyor ki staj boyunca hiç para kazanamayacaksınız gibi bir durum yok. Ayrıca kurumda çalışan diğer kişilere sağlanan yol ve yemek gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Deneyim kazanmak, para kazanmak ve iş öğrenmek hepsi tek bir stajda mümkün hale gelebilir. 😊

Sizler için hazırlamış olduğum öğrenciyken staj yapmanın hayatımıza katkıları içeriğini 12 maddede özetledim, umarım beğenirsiniz. Faydasını görmeniz dileğiyle.. Sizler de maddelerimize katkıda bulunabilir ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.Bir sonraki yazımızda buluşana kadar sağlıkla ve mutlulukla kalın. 😊

İlginizi çekebilir: Staj Yapmanın 8 Faydası

Keşfet: Stajınızı Tam Zamanlı Bir İşe Dönüştürmek İçin 12 Tavsiye

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap