Linkedin diğer sosyal medya platformların aksine doğru kullanıldığında kariyerinize katkı sağlayacak bir platform. Bir öğrencinin staj,iş bulma sürecinde önemli rol oynuyor. Biz de bu içeriğimizde “bir öğrenci neden Linkedin kullanmalı” konusundan bahsedeceğiz.

1. LinkedIn online gerçek profil oluşturmanıza yardım eder.

“Network” kelimesinin hakkını veren bir platform sayabiliriz, LinkedIn’i. Milyonlarca şirketten çeşitli departmanlardaki milyarlarca insanla birebir bağlantı kurmanızı sağlar. Kariyeriyle size örnek olacak insanlarla bağlantı kurmak da cabası.

LinkedIn profiliniz olduğunda sahip olabileceğiniz bir diğer avantaj ise yöneticilerin, çalışanların sizin isminizi Google’da arattığında ilk ya da ikinci sırada LinkedIn profilinizin yer alıyor olması ve bu size kolayca ulaşılıp hakkınızda hızlıca bilgi edinimi sağlar. Twitter ya da Instagram hesaplarınızdan çok LinkedIn hesabınızın göz önünde bulunmasını tercih edersiniz diye düşünüyorum.

2. LinkedIn = CV

Bu platform üzerinden “sana” ulaşılabilirlik kolay olduğundan ve becerilerinin, deneyimlerinin, iyi olduklarının fotoğraflı/fotoğrafsız bilgisi profilinde yer aldığından istemeden de olsa profilini inceleyen birine kendini tanıtmış, “neyde iyi”,”neler yapmış” olduğunu göstermiş bulunuyorsun. Bu sayede başvurduğun şirketten insanlar önceden seni inceleme fırsatına sahip oluyorlar.

3. İş başvurusunda LinkedIn Profili

Linkedin’in bir diğer özelliği de iş başvurusu yapılabiliyor olmasıdır. Hatta bazı şirketler iş başvurularını sadece Linkedin özelinden dahi alabiliyor. Bu sayede başvurmak istediğiniz şirketle doğrudan iletişime geçerek hızlı sonuç alabilirsiniz çünkü çoğu şirkete LinkedIn’den yazarak başvuru yapabilirsiniz.

4. İleriye yönelik çalışan LinkedIn’de

Şirketlerin %89’u kendi websitelerinden ise LinkedIn profillerini daha güncel kullanmaktadır. Bu da size daha doğru bilgi sunar. Yapmak istediğin işi şirkete başvururken detaylı araştırma ve güncellikten dolayı daha doğru bilgiye ulaşmanı sağlar. İleriye yönelik (beklenen) bir çalışan olma fırsatını yakalayabilirsin. Ayrıca Linkedin’de sizinle görüşme yapacak kişiyi ve eğer olursa ilerideki iş arkadaşlarınızı tanıyabilirsiniz.

5. Mezunlarla iletişim

Kendi mezununa farklı sosyal medyalarla ulaşmak nedense zorken LinkedIn ile her şey daha kolay. “Bağlantı kur” ile aynı okuldan/bölümden tanımadığın mezunlara ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Sonrasında bilgi ya da tavsiye almak istersen “formal” bir mesaj atabilir ve eskiden seninle aynı sıralarda oturmuş biriyle kendini daha da ileriye taşıyabilirsin.

Author

Yorum Yap