Özellikle Vize-Final dönemi öğrenciler için zor bir dönem. Bir de ek işlerinizi halletmek gerekiyorsa bu dönemler içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Çaresi yok mu? Tabii ki var. İşte sana ilaç olacak 10 zaman yönetimi tekniği.

1-Avantajlara odaklanın

Yaptığınız işi ya da dersi sevdiğinizde onun için uğraşmak kolay gelir. Ancak, çoğu zaman sevmediğimiz farklı görevlerle de uğraşmak durumunda kalırız. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Öncelikle işin şu gerçeğini kabul edelim: herhangi bir işin eksi yönleri olduğu gibi artı yönleri de vardır. Siz bu noktada sadece artılara konsantre olun. Böylece yapacağınızı işe biraz ısınmaya başlayabilirsiniz. Aksiyon alma konusunda ise işe girişmeden önce iş bittikten sonra kazanacağınız avantajların bir listesini hazırlayın. 

2-Plan yapın.

Zamanınızı iyi planlayın. Hangi görevleri yapmanız gerektiğini ve kiminle buluşacağınızı planlayın. Her sabah yapacağınız ilk şey, gün boyunca ya da ertesi gün ne yapacağınıza karar vermek olsun. Mümkün olduğunca yaptığınız bu planı yakından izleyin.

3-Zaman sınırı

Günlük planın hazır olduktan sonra, gününü zaman dilimlerine böl ve ödevlerinin her birine ne kadar zaman ayırman gerektiğini belirle. Bu da boş zamanların için plan yapmana izin verir.

4- Öncelik ver

Aynı anda tüm görevler ile baş edemezsin, bu yüzden işlerini az ve çok önemli olarak belirle. Önem sırasını yaptıktan sonra her bir görevi numaralandır. Bu numaralandırılmış listen hazır olduğunda, bu görevleri yapmaya başlayıp, yaptıkça da üstünü çizebilirsin.

5. Görevlerinden sapma.

Birçok şey dikkatinizi dağıtacak ve senin görevin onlara “dur” demek. Sosyal medya, telefon, yeni mesajlar-tüm bunlar senden zaman çalıyor. Örneğin, bir saat içinde bir makale hazır olabilir, ama sürekli gelen bildirimler ile bu süre iki saate çıkar hatta 2 saat geçse de makale bitmemiş olabilir. Önce çalışmak ve daha sonra mesajlaşma için biraz zaman geçirmek daha iyidir. Önemli başka bir şey ise sadece bir göreve odaklanmaktır. Kendine birkaç ödevle aşırı yükleme yapma, bunlardan birine konsantre ol – bu şekilde daha etkili çalışabilirsin.

6-Mola vermeyi unutma.

Mola Vermeyi unutma -Zaman Yönetimi Teknikleri

Görevlerin arasında küçük molalar ver.  İlk olarak, daha önce biraz dinlenirsen devam eden işin daha yaratıcı olacaktır. Ve ikincisi, öyle ya da böyle rahatlaman ve bir fincan kahve içmen gerekir. Günlük planına kısa molalar eklemeyi unutma.

7- Mükemmeliyetçi olma

Küçük ayrıntılara çok fazla dikkat edersen, zamanını boşa harcarsın. Bir süre duraklamadan çalışmak daha iyidir ve bittikten sonra ayrıntılar üzerinde çalışmak için 10-20 dakika ayırabilirsin.

8. Erken çalışmaya başla.

Bazı insanlar sabahın erken saatlerinde çalışmayı sever, bazıları ise geceleri. Şüphesiz, kendini dinlemek ve uygun olduğunda görevleri yerine getirmek önemlidir. Ancak uyandıktan hemen sonra çalışmanı öneririm, çünkü zihnin taze ve ayıktır, yorgun hissetmezsin. Kim bilir, belki sabah da çalışmaktan hoşlanırsın.

9. Organizatör kullan.

Odaklanmış olmak için, organizatörleri ve zamanlayıcıları etkili bir şekilde kullanmak gerekir.  Senin için en uygun olanı bulman gerekir. Takvimleri, not defterlerini, zaman denetleyicilerini veya işiniz için iyi bulduğunuz diğer şeyleri indirin.  Kullanımı kolaydır, bilgisayar veya telefon ile zorluk çıkarmadan senkronize edilebilirler. 

10. Aklında teslim tarihlerini tut.

Bir makalenin veya projenin son teslim tarihini takvime veya hatırlatmalara kaydedin. Bu size kontrol etmek ve ön izleme için zaman verecektir. 

Yorum Yap