Linkedin daha önce de söylediğimiz gibi öğrenciler için iyi bir fırsat. Etkili Linkedin kullanımı size kariyerli insanlarla doğrudan iletişim kurma fırsatı sağlar ve yeni staj fırsatları sunabilir. Bu içeriğimizde etkili Linkedin profili nasıl oluşturulur? bahsedeceğiz.

Profesyonel Fotoğraf Kullanın

İlk izlenimi kötü bırakmak istemezsiniz değil mi? Fotoğrafınız, profilinizi görüntüleyen biri için ilk izlenim olacaktır. Özel çekim bir fotoğrafa ihtiyacınız yok fakat iyi görünen profesyonel bir fotoğraf seçin.

Kaçınmanız gerekenler:

  • 1- Vesikalık fotoğraf çekilmenize veya takım elbise giymenize gerek yok.
  • 2- Kötü Kaliteli Fotoğraflar
  • 3- Kötü Kırpılmış Fotoğraflar
  • 4- Eski Fotoğraflar

Bilgileri Eksiksiz Doldurun

Etkili bir Linkedin profili tabii ki eksiksiz olması gerekir.

Etkili Linkedin Profili

Şu an ne iş yaptığınızı work kısmına ekledikten sonra kesinlikle headline kısmında da belirtin. Çünkü insanlar profilinize girmeden dahi görebileceği iki şey var: profil fotoğrafınız ve headline. Ayrıca üniversiteniz de bir diğer önemli husus. Hangi üniversitede ve hangi bölümdesiniz? eklemeyi unutmayın.

Deneyimleriniz:

Etkili Linkedin Profilinde Açıklama

Profilinize giren birisi mutlaka iş deneyimlerinizi görmek isteyecektir. Çünkü daha önce ne yaptınız, hangi sektörle ilgileniyorsunuz gibi soruların yanıtını verecek alan burasıdır. Burada eklediğiniz iş deneyimlerine de bir açıklama yapmayı unutmayın!

Yaptığın stajları verimli geçirdiğinizi, staj yaptığınız sırada şirketinize bir katma değer yarattığınızı etkili bir şekilde anlatabilirsiniz.

Gönüllü Deneyimler:

Etkili Linkedin Kullanımı Gönüllü Deneyimler

Üniversite kulüplerinin öneminden bahsetmiştik. Gönüllü deneyimlerinizde kulüplerde aldığınız görevleri eklemeyi unutmayın. Bu görevler sizin çabaladığınızı ve ayrıca görev bilincinizin olduğunu gösterir. Buradaki açıklama kısmını da doldurmanız önemli.

Yeteneklerinizi Ekleyin

Etkili Linkedin Kullanımı,

Yetenekler kısmı sizi tanımlayan en etkili alanlardan biri. Linkedin’de şirketler staj ilanı açarken bazı yetenekler belirler. Bu yeteneklere göre uyumlu profiller listelenir bu nedenle yetenek kısmını kullanmaktan çekinmeyin. Faydalı bulacağınız her şeyi ekleyebilirsiniz.

Ayrıca gördüğünüz üzere 3 yeteneğinizi öne çıkarabiliyorsunuz. Öne çıkardığınız 3 yetenek sizi tanımlasın.

Yeteneklerinizi Onaylatın

Çalışma arkadaşlarınızdan ilgili yetenekleriniz için onay alın. Linkedin fotoğrafta gördüğünüz gibi “çalışma arkadaşları” tarafından onaylandığınızı belirtir. Özellikle staj yaptığınız şirketten yöneticilerinizin onaylaması sizin için büyük referanstır.

Açıklama Kısmını Unutmayın!

Açıklama kısmınız tüm profilinizin bir özeti olsun. Yetenekleriniz, deneyimleriniz gibi kısımları kısa ve öz şekilde anlatın. Tabii ki deneyimlerinize göre bu alan daha da uzun olabilir.

URL’inizi Düzenleyin

Profilinizde sağ üst köşeden “kullanıcı adı” tarzında url alabilirsiniz. Burada adınız soyadınız şeklinde değiştirdiğinizde Linkedin profiliniz daha profesyonel gözükecektir.

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap