Network nedir?

Networking bir kişiden diğer bir kişiye bilgi, fikir ve bağlantı aktarımıdır. Kişilerle tanışarak onlarla bağlantı kurmak ve bağlantıda kalabilmektir. Gerçekten yardıma ihtiyaç duyulduğunda yardım alabileceğiniz kişilere de ulaşabilmektir. Peki bir üniversite öğrencisi nasıl networking yapar?

Yeni Bağlantılara Açık Olun

Öncelikle yeni insanlarla tanışmaktan, sohbet etmekten çekinmeyin. Her tanıdığınız insanın size mutlaka bir şey katacağını unutmayın. Bunu yaparken samimi olmaya, gülümsemeye ve dikkatlice dinlemeye özen gösterin.

Üniversite Kulüplerinden Yararlanın

Artık birçok üniversitede çok çeşitli kulüpler mevcut. Sadece okuduğunuz bölümle değil tiyatro,dans gibi hobilerinizle de alakalı birçok kulübe üye olabilirsiniz. Bu sayede kendi alanınızdan ve farklı alanlardan birçok insan tanıma fırsatı bulursunuz. Özellikle kariyer kulüpleri bir nevi iş hayatının simülasyonudur.

Bir ekiple beraber çalışmayı öğrenirsiniz. Burada tanıştığınız insanlarla ileride iş yapabilir veya onlara danışabilirsiniz. Yani öğrenci kulüpleri network yapabilmek için çok büyük ve kolay ulaşılabilir bir fırsattır.

Kariyer Etkinliklerine Katılın

Birçok şehir ve üniversitelerde kariyer etkinlikleri organize ediliyor. Bu etkinliklere katılmak üniversiteniz dışından network edinmenizi sağlar ve aynı zamanda uzman kişilerle birebir iletişime geçme şansınız olur. Bu yüzden boş zamanın biraz daha fazla olduğu öğrencilik döneminde böyle etkinliklere katılmak ve bağlantılar kurmak çok önemli.

LinkedIn’i Aktif Kullanın

İş dünyasında şirketlerin İnsan Kaynakları stajyer bulmak için bile LinkedIn’ e bakmak zorunda kalmaktadırlar. Ayrıca LinkedIn kendi bağlantılarınızı oluşturmak ve ilginizi çekebilecek sektörleri keşfetmek için mükemmel bir platform. Katıldığınız etkinliklerde tanıştığınız insanlar veya sizi etkileyen konuşmacıları LinkedIn’den ekleyerek iletişimde kalabilirsiniz.

Üniversitede Staj Yapın

Üniversite döneminde çalışmak, tecrübe kazanmak, neyi sevip sevmediğini anlamak ve para kazanmak için mükemmel bir yoldur. Aynı zamanda çalıştığınız, staj yaptığınız yerdeki insanlar sizin için bir fırsattır. Size bilgi birikimi sağlarlar ve ilerisi için referans olurlar.

İletişimi Koparmayın

Network yaptığın kişilerle iletişimde kalın ve kendini her zaman hatırlatın. Çünkü gerek üniversitede gerek iş hayatında onlara ihtiyacınız olabilir. Her zaman bir mesaj uzağınızda olsunlar.

Keşfet: Etkili İletişim Nedir? Becerileri ve Teknikleri Nelerdir?

Author

Keep Calm and Keep Reading, I am Industrial Engineer.

Yorum Yap