Herkese merhabalaar, nasılsınız? Sizde de ders çalışmak zorunda kaldığınızda dizi film izleme isteği ağır basıyor mu? Her masaya oturuşunuzda kendinizi Netflix’te dizi film ararken mi buluyorsunuz? Sınav haftası bitsin ne diziler filmler izleyeceğim, acısını çıkaracağım diyor musunuz? Siz düşünmekle vakit harcamayın diye inceledik, araştırdık, sorduk soruşturduk ve Netflix’in en iyi Mini Dizilerini sizler için derledik. Umuyorum ki bu yazıyı okurken sınav haftasında değilsinizdir 😊

Gözden kaçırdıysanız: Tatilde İzleyebileceğiniz Netflix Dizi Önerileri 2020

Behind Her Eyes

Netflix mini dizi önerileri

Behind Her Eyes Yaklaşık 2 ay önce herkesin yarışırcasına Instagram storylerinde paylaştığı, oldukça geniş bir izleyici kitlesine sahip olduğunu gözlemlediğim, bir günde hatta bir gecede bitirebileceğiniz, Netflix’in de sürükleyici etiketiyle taçlandırdığı gerilim temalı dizimiz, Türkçe ismiyle “Gözlerinin Ardında”.

Biz Türkler entrikaya, olağanüstü olaylara oldukça ilgili bir toplum olarak tabii ki diziyi yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra Top 10 listesine taşımayı başardık. Ee tamam da konusu ne bu dizinin? dediğinizi duyar gibiyim. Biraz romantizm biraz gerilim azcık da mistik olaylar. Dizinin sonuna gelince şok olacağınıza eminim. Keyifli seyirleer.

The Queen’s Gambit

Netflix Dünya genelinde yayınlandığı tarihten beri çok konuşulan, izleyen herkesin diziyi bitirmeden satranç takımı siparişi verdiği, App Store ve Play Store’da en çok indirilen uygulamalar bölümünün satranç uygulamalarıyla işgal edildiği mini ama oldukça maxi dizimiz ise The Queen’s Gambit. Bu arada “Gambit” kelimesi “hesaplı hareket” anlamına gelmekle birlikte “satranç” anlamı da taşıyormuş.

Dizi Beth Harmon adlı 8 yaşındaki bir kız çocuğunun satrançla tanışması ve sonrasında katıldığı satranç turnuvalarla büyük başarılara imza atması çerçevesinde işliyor. Dizi 1950’lerde geçmekle birlikte dönemin inanışlarını, ön yargılarını çok güzel bir şekilde yansıtmış. Bu arada diziyi izlerken dönem kıyafetlerini bayılarak inceleyeceğinize eminim. Son olarak benim satrança ilgim yok sıkılırım diye düşünmeyin, 7 bölüm göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.

Bodyguard

Tek sezon 6 bölüm mini dizi olarak servis edilen, İngiliz aksanı hayranlarının bayılacağı, aksiyon polisiye harmanlanması ile karşımıza çıkan, bir mini dizi Bodyguard.  

David Budd sıradan bir askerken bir terör olayına karışıp, kahramanlık sergiliyor, sonucunda İngiltere İç İşleri Bakanı Julie Montague’nin koruma görevini üstleniyor. Dizi aslında İç İşleri Bakanı ile koruması arasında geçiyor gibi görünse de İngiltere siyaseti ve politikası hakkında güzel noktalara parmak basıyor. Bodyguard heyecanlı ve gerilimli bir temayla geçmekle birlikte diziyi bu kadar sürükleyici ve etkileyici kılan bir unsurun da görüntü ve genel yönetmenin harikalar yaratması diye düşünüyorum.

Küçük bir bilgi daha vererek incelemeyi bitirelim; dizi boyunca Ma’am kelimesini çok duyacaksınız, İngilizce’de kadınlara kibar yolla seslenme anlamı taşıyormuş. Böylelikle bizim dilimizde karşılığı ise “hanımefendi” oluyor.

Unorthodox

Unorthodox, New York’ta gelenekleri oldukça sıkı bir Yahudi toplumunda büyüyüp, evlenen bir kızın hayatını konu alarak, Netflix mini dizi kategorisinde yer buluyor. Yaşadığı çevre ve topluma ait olmadığını fark eden 19 yaşındaki Esty’nin kendi inandığı doğrularla yolunu çizme çabasını yansıtıyor. Ayrıca dizi Yahudi toplumunun en bağnaz grubu olarak tabir edilen “Hadisikler”i konu alıyor. Diziyi izlerken adeta bir belgesel izliyor hissine kapılıyorsunuz. 4 bölüm ile yayında olan bu dizimiz sizleri Yahudi kültür örf ve adetleri hakkında bilgi sahibi etmeyi de ihmal etmiyor.

Kültürleri inanışları bize çok uzak olsa da yaşanan olaylar, Esty’e yapılan muameleler sizleri sinirlendirmeye oldukça yetiyor. Dünyanın neresi olursa olsun yıkılmayan tabuların, örflerin, inanışların gerçekliğini ve günümüzde hala var olmasını göz önüne seriyor.

When They See Us

Yazımızda son bahsedeceğimiz mini dizi ise, bana göre Netflix’in en iyi yapımlarından biri olan, izleyen herkesin göz ardı ettiği gerçekleri acımasızca yüzümüze çarpan, ayrıca “Central Park Beşlisi” olayından esinlenilen, Irkçılık konulu yapım, When They See Us.

1989’da yaşanan olayda; dördü 14, biri 16 yaşındaki 5 çocuk, Central Park’ta koşuya çıkan Trisha Ellen Meili’ye tecavüz ettikleri gerekçesiyle hapse atılıyor. 6 ila 13 yıl hapis cezası ile yargılanan gençlerin başına gelenler hem medyada hem de toplumda büyük bir yankı uyandırıyor.

Dizi siyahi gençlerin hapiste yaşadıkları işkenceler, muamelelerin acımasızlığını göstermekle birlikte, toplumun bir kısmının yaptığı Irkçılık propagandalarıyla masum 5 çocuğun neler yaşadıklarını, nasıl hissettiklerini bizlere gösteriyor.

Eminim dizinin her sahnesinde boğazınızın düğümlenmesine sebep olacak olaylara şahit olup, yaşananları hazmedemeyip, sinirleneceksiniz. 4 bölümlük bu mini diziyi herkesin izlemesi ve farkındalık sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak,

“Irkçılık bir ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.”

-Malcolm X-

Netflix Mini Dizi Önerileri’nin sonuna geldik 😊. Umuyorum keyifle okumuş ve dizileri hızla istek listenize almışsınızdır. Bir sonraki dizi film önerilerinde görüşmek üzere.

Küçük bir tavsiye; göz sağlığınız için günde 5 saatten fazla dizi izlemeyiniz 😊

Bu da ilginizi çekebilir: Karantinaya Birebir: Netflix’te İzleyebileceğiniz Bir Gecede Bitirmelik 15 Mini Dizi

Author

Yorum Yap