İngilizce geliştirmenin en etkili yollarından birinin dizi ve film izlemek olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Özellikle de İngilizce alt yazılı olarak izlemenin çok daha katkısı olabildiğini de biliyoruz. Fakat diziyi izlerken İngilizcemizi de geliştirmek istiyoruz. Yalnızca İngilizce altyazılı izlemek bunun için yeterli olmuyor.

Günümüzde en çok yabancı dizi izlemek için tercih ettiğimiz kanallardan biri olan Netflix, dizi ve film yelpazesini gün be gün genişletmekte, birçok dil için alt yazı ve seslendirme çalışmaları yapmakta. İşte size bu yazıda hem Netflix’ten dizi izleyip hem de İngilizcenizi geliştirecek bir şeyden bahsetmek istiyorum.

Dizi veya filmi izlerken hem İngilizce alt yazı hem de kendi dilinize ait, örneğin türkçe gibi , alt yazıyı eklemeniz mümkün. Yapacağınız çok basit, kısa bir işlemle bu durumu halledebilirsiniz. Şunu da belirtmek isterim ki maalesef bunu sadece bilgisayarlarınız üzerinden kullanabiliyorsunuz, uygulamada etkili olmuyor.

Şimdi yapmanız gereken şu adımları takip etmek:

Language Learning with Netflix

• Öncelikle Google arama motoruna “Language learning with Netflix“ yazmanız ve bunu aratmanız gerekiyor.

• Ardından karşınıza çıkan ilk chrome eklentili sayfaya girin.


• Eklentiyi ekleyin

Add to Chrome’a tıklıyoruz.


• Netflix’e geri dönüp herhangi bir şey açın ve alt yazı seçeneğini İngilizce yapın burası önemli.
• Ayarlar bölümünden de “translation language” kısmını kendi ana dilinizde, Türkçe olarak seçin.

Netflix ile İngilizce Öğren Language Learning with Learning

Önemli: Dizi veya filmde konuşulan dil İngilizce olmak zorundadır.

Film ya da dizinizi artık hem İngilizce hem de Türkçe alt yazılı olarak izleyebilirsiniz. Arada izlediğiniz şeyi durdurup, bilmediğiniz kelimelerin anlamına bakmak da mümkün. Böylece hem dizinizi anlayacak hem de İngilizcenizi geliştirmiş olacaksınız. Kısaca bir taşta iki kuş …

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap