Neredeyse eğitim hayatımızın ilk yıllarından öğrenmeye başladığımız, tüm öğretim yıllarımızda zorunlu derslerimiz arasında yer alan İngilizce hepimizin hayatında bence zaman zaman engel olarak karşımıza çıkmıştır. Bugün sizlere İngilizce çalışmaya karar verdiğimizde nasıl yol izlemeliyiz, çalışırken hangi yöntemleri denersek daha kolay öğrenmeye, konuşmaya başlarız onlardan bahsedeceğim. Yazımın tamamını okuyup denediğiniz yöntemler olursa geri dönüşlerinizi yorumlarda bekliyor olacağım keyifli okumalar 😊

Nasıl İngilizce Öğrenebiliriz?


İngilizce öğrenme sürecinde dinleme (listening), okuma (reading), konuşma (speaking), gramer (use of english) ve yazma (writing) yetenekleri için uygulanabilecek farklı ders çalışma stratejileri vardır. Bu stratejileri bilmek bize ders çalışma ve öğrenme sürecinde çok yardımcı olmaktadır.

Dinleme

Çoğu zaman İngilizce öğrenmek isteyenlerin ilk yaptığı şey gramer çalışmaya başlamak olmaktadır. Diğer bütün çalışma alanları göz ardı edildiğinde dinleme becerisi de geri kalmaktadır. Çoğu çalışmalarda dinleme yani duyarak öğrenme birçok yöntemden daha çabuk öğretme kabiliyetine sahip olmaktadır.

Çalışmalarımız sırasında Tedx ve benzeri sitelerden sık sık dinleme pratiği yapmalı anlamaya çalışmadan sadece dinlemeyi seçmeliyiz ilk olarak her şeyi anlamamız mümkün değildir. Aynı videoyu ikinci kez dinlediğinizde net olarak duyduğunuz cümleleri bir kâğıda yazmayı deneyin hepsini yazmanıza gerek yok sadece anladığınız cümleler olması yeterli veya kelimede yazabilirsiniz. Hepsinin sonunda not aldıklarınızı okuyup videoyu üçüncü kez dinlemeye başladığınızda artık size anlatmak istediği ana konuyu anlamış olacaksınız. Listening pratiklerinizi mutlaka öğrenme sürecinizin içinde yer alması gerektiğini düşünüyorum, bunu yaşayarak deneyimleyen biri olarak bana çok büyük katkısı oldu.

Okuma

Okuma pratikleri en az dinleme ve diğer pratikler kadar önemlidir. Çoğu yabancı makale ve hikâye okumaları yapan arkadaşlarımızın yaptığı en büyük hata içerisindeki gramer kalıplarını okurken çözmeye çalışmasıdır. Okuma yaptığımızda gramer kalıplarını düşünmek yerine bilmediğimiz ilk kez duyduğumuz sözcüklerin altını çizip anlamlarını kelime defterlerimize not aldığımızda hem kelime dağarcığımızı geliştirmiş oluruz hem de kendimiz için bir sözlük kaynağı oluşturmaya başlamış oluruz. Yazdığınız kelimeleri not aldıktan sonra mutlaka her gün baştan başlayarak tekrar okumasını yapma alışkanlığını kazanırsanız kelimeleri öğrenmek sizin için daha kolay olacaktır.

Nasıl İngilizce Öğrenebiliriz?

Konuşma

Ne kadar tüm dil kurallarına hâkim olursak olalım akıcı bir şekilde konuşmamız için yapmamız gereken ilk ve en önemli şey konuşma pratikleri yapmamız. Konuşmaya çalışırken kelimeleri doğru telaffuz etmeliyim veya yanlış bir sözcük yapısı kullanmamalıyım diye düşünmek yerine sadece cümle kurmayı deneyin. Her gün kediniz için belirlediğiniz bir konuda cümleler kurmaya çalışın ve bunu sesli olarak telaffuz ederken sadece o an konuşabiliyor olmanıza odaklanın. Bu pratikleri süreç içinde ne kadar çok yaparsanız dile alışma ve konuşmaya başlama süreniz o kadar kısa olacaktır. Lütfen denemekten vazgeçmeyin, şu an telaffuz edemediğiniz bir kelimeyi günler sonra hiç fark etmeden konuşma içerisinde kullanabildiğinizi göreceksiniz.

Gramer

Gramer İngilizce öğrenme sürecindeki en önemli aşamalardan biridir. Okuma, dinleme konuşma ve yazma yeteneklerini düzgün bir şekilde sağlayabilmek için gramer bilgimizin yeterli olması gerekmektedir. İngilizceyi kullanarak sosyalleşmeye çalışın. Gramer hatası yapmaktan korkmadan İngilizceyi kullanmaya çalışmak çok yardımcı olacaktır. Kişisel öğrenme farklılıkları gözetilerek görsel ya da işitsel kaynaklar kullanılabilir. İngilizce altyazılı filmler ve diziler izlemek hem dinleme hem de gramer bilgimizi geliştirir. Kitap okumak her yetenek için olduğu gibi gramer bilgimizi geliştirmek için de çok faydalıdır. Bunların hepsini süreç içinde kendinize kazandırırsanız dili konuşmaya olan güveniniz o kadar yerine gelecektir.

Nasıl İngilizce Öğrenebiliriz?

Yazma

Okuduğunuz her şeyi yazmaya çalıştığınızda yazma becerisini kazanmaya başlayacaksınız. Öncelikle yazma yeteneğini geliştirmek için her zaman akılda olması gereken dört gereklilik vardır. Yazma yeteneğini ilerletebilmek için mutlaka kelime haznenizi artırın, imla kurallarını öğrenin, düzenli okuma yapın, dilbilginizi geliştirin. Yaptığınız okumalarda notlar almanız cümleler yazmanız hem dilbilgisi kurallarına hâkim olmanıza neden olacak hem de pratiklerdeki gelişmenizi hızlandıracaktır.

Yazımı buraya kadar okuyup içinde kendinize de uygulayacak yöntemler bulmanız dileğim. Umarım en kolay şekilde öğrenip bu dili kullanabilecek alanlarınız olur ve kariyer hayatınızdaki bir engel olmaktan kalkar, İngilizce.

Keşfet: İngilizce Geliştirmek için Website ve YouTube Kanalları
Keşfet: İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Yorum Yap