Kişisel gelişim kitaplarında, izlediğiniz motivasyon videolarında ya da gezindiğiniz bazı sitelerde size nasıl mutlu olacağınız hakkında bazı ipuçları verilir. Nasıl mutlu olacağımızı öğrendik diyelim . Peki nasıl mutsuz olacağımızı ya da mutlu olduğumuz anları nasıl mahvettiğimizi biliyor muyuz? Aşağıda bazen bilerek sırf kendimizi mental olarak yormak adına , bazen ise kendimizin bile farkında olmadan yaptığı modumuzu düşüren , bizi mutsuz yapan bazı durumlardan bahsettik . Gelin bu konuda hepimizin yaptığı 9 hatayı hep beraber bir inceleyelim.

1)Kendini Başkaları İle Kıyasla

How to Stop Being Jealous of Other People's Success | Funny eggs, Jealousy,  Egg art

Bu maalesef ebeveynlerimizden bize kalan miras. Daha küçük yaşta bilinçaltına işlediğimiz sürekli başkaları ile yarış halinde olma , kıyaslanma psikolojisi zaman geçtikçe bizim ruhumuza işler. Artık sürekli kendimizi yetersiz görmeye , başkalarını yüceltmeye , onları en iyi yerlerdeymiş gibi görmeye başlar , onlarla bir yarış içine gireriz. Bu durum ise bizi içinden çıkılmaz bir mutsuzluk girdabına sürükler. Oysaki yarışacağımız , yücelteceğimiz ve her zaman en iyisi olanı alacağına inandığımız kişi her daim kendimiz olmalıyız.

2)Kendi Hayatın İle İlgili Seçimleri Başkasına Bırak

Bir seçim yapmak zorunda olsan babanımı seçersin sevgilinimi? -  KizlarSoruyor

Kendi hayatınızı etkileyecek , sizin dönüm noktanız olan konularda alınan kararları başkasına bırakmak da mutsuzluk girdabına çeken diğer unsurlardan. Bizce kendi kendinize aldığınız yanlış karar başkasının sizin adına karar verdiği doğrudan daha iyidir. Tabi bu şu demek değil hiç kimseye danışmayın, fikir almayın. Tabi ki kararsız kaldığımız konularda fikirlerini önemsediğimiz insanlara danışmalı, fikirlerini almalıyız. Ama unutulmamalı ki bu hayat sizin ve onu yönlendirecek olan yalnız sizin kendi kararlarınız.

3)Olumsuzluklara Odaklan

Olumsuz Düşünceden Arınmanın Yolları - Psikoloji Portalı

Sürekli olumsuzu çağırmak bir süre sonra hayatınızı gerçekten olumsuzluklar ile doldurmaya, sizi mutsuz etmeye başlayacaktır. Bu durumdan kurtulmak için sizi mutlu eden şeyler ile ilgilenebilir, sevdiklerinizle vakit geçirip, ufak bir doğa yürüyüşüne çıkabilir ya da deniz kıyısına gidip biraz kendinizi dinleyebilirsiniz. Bu aktiviteler içinde bulunmuş olduğunuz olumsuz ruh haline ilaç gibi gelecektir.

4)Olmamış Şeyler İçin Endişelen

Girişimci kurumlar için en büyük endişe müşterilerin kaybı

Olmayan şeyler için endişelenmek belki de mental olarak sizi en çok yoran ve en çok mutsuz eden unsurlardan birisidir.

5)Sevmediğin Bir İşi Yap

Sevmediğimiz Bir İşte Çalışmak

Japonca’ da ”IKIGAI” diye adlandırılan ve benim de anlamını çok sevdiğim bir kelime vardır. Anlamı ”Her sabah sizi yataktan çıkaran neden, yaşama amacı.” Düşünsenize ortalama 16 yıllık bir eğitim hayatınızın ardından seçtiğiniz mesleği her gün bin bir eziyet ile yapıyor , mesai bir an önce bitsin diye dua ediyorsunuz . Bunun nasıl bir kabus olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok. Oysaki bir önceki bölüm yazımız olan ”Matematik Mühendisliği Nedir?” yazımızda da değindiğimiz gibi sevdiğiniz işi yaparsanız hiçbir zaman çalışmazsınız.

6)Toksik İlişkileri Sürdür

İlişkilerimizde Tartışırken Nerelerde Hata Yapıyoruz? - Yaşam - E-Gazetem

Gerek ikili ilişkilerinizde gerek ise arkadaşlık ilişkilerinizde sizi dibe çeken , sizi psikolojik olarak yıpratan insanlar ile beraber olmak belki de en önemli mutsuzluk sebeplerinden birisidir. Kendi iyiliğiniz için bu insanları bir an önce hayatınızdan çıkarın.

7)Ya Geçmişte Ya da Gelecekte Yaşa

Geçmişte yaşamak | e-koc

Bizi bir diğer mutsuz eden unsur ise ya sürekli geçmişi düşünmek ya da daha gelmemiş olan geleceği düşünerek bir hayat yaşamak. Sagopa’nın da dediği gibi;

”Ben bugünde yaşıyorum yarın da meçhulüm”

Yani gün bugündür. Yaşadığınız ”AN”dır sizi mutlu kılan.

8)Diğerlerini Mutlu Etmeye Çalış

Herkesi Memnun Etmeye Çalışırsanız, Ne Aradığınızı Asla Bulamazsınız —  Aklınızı Keşfedin

Bu hayatta mutlu etmekten mesul olduğunuz tek kişi kendinizsiniz. Bu yüzden sürekli birilerini mutlu etmeye çalışarak kendinizi mutsuz etmeyin.

9)Hayal Kurma

Her İnsanın Hayal Kurma Şeklinin Farklı Olduğunu Kanıtlayan Zihin Körlüğü  Durumu: Aphantasia - Ekşi Şeyler

Belki de insanı hayata bağlayan , mutlu eden sebep ileride yapmayı düşündükleri , tasarladıkları , hayal ettikleri işlerin bir gün gerçek olma ihtimalidir. Eğer hayal kurmayı bıraktıysanız ruhunuz çoktan yaşlanmaya başlamış demektir. Ruhunuzun yaşlanması ise hayattan tat almamak ve sürekli tek kalıp düşünmeniz demektir. Bu da dolaylı olarak bir mutsuzluk sebebidir ve bu durumun yaş ile bir ilgisi yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun ister 3 ister 24 ister 65.. Yeter ki hayal kurmaktan vazgeçmeyin ve mutsuzluk çukuruna düşmeyin.

Mutsuz olmak çok kolay tıpkı mutlu olmak gibi… İş tamamen sizde , sizin zihninizde bitiyor. Lütfen şartlar ne olursa olsun yüzünüzden o güzel gülümsemenizi hiçbir zaman eksik etmeyin ve şu kısacık hayatta ömrünüzü mutsuzlukla bitirmeyin. Unutmayın ki her doğan gün yeni bir umut, mutluluktur aslında..

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap