Dürüst olmak gerekirse maalesef birçoğumuz dizi ve filmlerden belgesel izlemeye pek vakit bulamıyoruz. Daha doğrusu belgesel izlemek için zaman ayırmıyoruz. Çünkü çevremizde çok belgesel izleyen insan olmadığı için bunun yerine popüler dizi-filmleri takip etmeyi tercih ediyoruz. Belgeselden kastımız illa vahşi tabiat, kayıp okyanus tabanları veya giderek artan küresel ısınma sonucu hızla eriyen buzullar değil. Tabii ki bunlar da önemli belgesel konuları ve kesinlikle izlenip yakından takip edilmesi gereken olaylar ama benim bahsettiğim daha farklı konuları ele alan belgeseller ve bu belgesellerin film tadında olması.

Hadi gelin artık boş boş sırf vakit öldürmek için açıp izlediğimiz dizi ya da filmlerin yerine hazır yaz tatili de gelmişken hafta sonları bunları izleyip hem keyifli vakit geçirelim hem de genel kültürümüzü arttıralım.

Böylelikle belki hem Dünya’ya hem de çevremizde olup biten şeylere daha farklı perspektiflerden bakabiliriz.

Human

"Mutlaka İzleyin" Dedirten Belgeseller

Bu konu hakkında yazı yazmaya karar verdiğimde arkadaşlarımdan izleyip beğendikleri belgeselleri benim ile paylaşmalarını istedim ve kiminle konuştuysam herkesin ağzından çıkan ilk belgesel ismi ‘‘HUMAN” oldu. Film 2015 Fransa yapımı ve 190 dakika. Konusu hakkında size söyleyeceğim şey ise Fazıl SAY’ın da dediği gibi ”İnsan nedir şimdi bildim.”

Sugar

"Mutlaka İzleyin" Dedirten Belgeseller

Üniversite hayatım boyunca bulunduğum her toplulukta mutlaka bir kez dahi olsa adı geçen o belgesel film ”THAT SUGAR FILM”. 2014 Avustralya yapımı olan film 102 dakika ve 7.5 IMDb’ye sahip. Filmin konusu ise kısaca gıdalarda gizlenmiş gizli şekerin insan vücuduna etkilerini anlatmakta.

Food Inc.

"Mutlaka İzleyin" Dedirten Belgeseller

2009 ABD yapımı olan belgesel film 94 dakika ve 7,8 IMDb’ye sahip. Belgesel film, ABD’deki çevreye zarar veren, çalışanlarının haklarına önem vermeyen ve sağlıksız gıda üreten büyük firmaları eleştirmektedir. FOOD INC. , 82. Akademi Ödülleri’nde en iyi belgesel film adayı olmuş, fakat ödülü Koy belgeseline kaptırmıştır. Bu belgeseli izleyen arkadaşlarımızdan ufak bir dipnot;

”Yemekten önce izlemeyin”.

One Strange Rock

"Mutlaka İzleyin" Dedirten Belgeseller

WILL SMITH tarafından sunulan ve 2018’de National Geographic’te prömiyeri yapılan ABD yapımı televizyon belgesel dizisidir. İlk sezonun yayınlanmasının ardından 25 Temmuz 2018’de National Geographic, diziyi ikinci sezon için yeniledi. Will Smith’in rehberliğinde izleyicileri dünyada ve uzayın derinliklerine bir seyahate çıkaracak olan One Strange Rock, ilginç bir şekilde her şeyin birbiriyle bağlantı halinde olduğu Dünya’nın sıra dışı hikayesini, tüm kozmik alanda O’nu neyin özel kıldığını ve nasıl yaşamla dolup taştığını anlatıyor. Dünya’nın büyük resmini görme şansını yakalamış bir grup astronotun anlatımıyla renklenen seri, onların kişisel anılarıyla benzersiz bir bakış açısı sunuyor.

Dirty Money

"Mutlaka İzleyin" Dedirten Belgeseller

DIRTY MONEY, kurumsal yolsuzluk, menkul kıymet sahtekarlığı ve yaratıcı muhasebe hikayelerini anlatan bir Netflix orijinal televizyon dizisidir . 2 sezon şeklinde yayınlanan belgesel-dizi benim de en sevdiklerim arasında.

Cosmos: A Spacetime Odyssey

"Mutlaka İzleyin" Dedirten Belgeseller

2014 Amerikan yapımı bir bilimsel belgesel dizisidir. Bu belgesel bilim adamlarının çalışmalarını sinematik bir şekilde anlatmakta, kozmostan ve evrenden örnekler vererek uzay-zamanı açıklamaktadır. 13 bölüm süren dizinin Türkçe seslendirmesi tabii ki efsane oyunculuğu ve karizmatik ses tonu ile hepimizi büyüleyen Haluk BİLGİNER tarafından üstlenilmiştir.

Our Planet

"Mutlaka İzleyin" Dedirten Belgeseller

Birleşik Krallık tarafından Netflix için hazırlanan 8 bölümlük doğa belgesel dizisidir. Netflix’in şimdiye kadar yaptığı ilk doğa belgeseli olan dizi, ekosistemin devamlılığını sağlama ve iklim değişikliğinin tüm canlıları nasıl etkilediğine odaklanan geleneksel doğa belgesellerine göre insanların çevre üzerindeki etkisine daha fazla odaklanmasıyla dikkat çekiyor.

Keşfet: Dizi Platformlarının Değeri Bilinmeyen 6 Dizisi

Keşfet: Herkesin Kesinlikle İzlemesi Gereken 10 Belgesel

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap