Birkaç tavsiye ile geldim 🙌

Eski usul “dik otur, gülümse, göz teması kur” gibi tavsiyeler bugün işe alımların belki yüzde 10’una etki ediyordur. Bu temel davranışlar da bu işin zorunluluğudur ama bugün mevzu bunun çok ötesine gelmiş durumda. Hangi mülakat türünde ne yapmalısınız?

Yetkinlik Bazlı Mülakat

Bu mülakat türünde adayın yaşamadığı olayları yaşamış gibi anlatması ve gerçek olmayan ideal bir portre çizmesi önlenmeye çalışılır. Yaşanmış iş tecrübeleri ve somut örnekler verilerek yapılan mülakatlar adayın doğru değerlendirilmesini ve pozisyona uygun seçimin yapılabilmesini mümkün kılar. Yetkinlik bazlı mülakatta sorulara cevap verirken hikayeleştirme yapmanız gerekiyor. Ayrıca her soruya farklı bir hikayeyle cevap vermelisiniz.

Grup Mülakat

Adayların kendi aralarında tartışmaları teşvik edilerek liderlik özelliği baskın adayların öne çıkmasını sağlamak ve tüm becerileri gözlemleyebilmek hedeflenir. Özellikle büyük şirketlerin sıklıkla kullandığı ve yaygınlığı giderek artan grup mülakatlarında dikkat çekmek için bazı püf noktalarına dikkat etmekte fayda var.

mülakat grup
 • Göz teması kurmayı ve sakin kalmayı unutmayın
 • Kendinizi tanıtırken hedeflere ve kişiye dair kısa konuşma en başta dikkat çekmenin güzel bir yoludur
 • Vaka çalışmasında öne çıkmak için düşüncelerin ifade edilmesi, problemlere çözüm sunulması ve önerilerin dile getirilmesi son derece önemli
 • Zamanı kontrol edin
 • Muhalefetten kaçın
 • Mütevazi olun
 • Takım çalışmasına yatkınlığınızı gösterin, pozitif ilişkiler kurun

Video Mülakat

 • Nasıl göründüğünüzü kontrol edin
 • Kameranın konumunu ayarlayın, görüşme öncesinde kamera ve mikrofon ayarlarını kontrol edin
 • Arka planı sade tutun
 • Bulunduğunuz yerdeki kişilere haber verin ki görüşemeye engel olacak şeyler yaşanmasın
 • Süreye dikkat edin
 • CV’nizi yanınızda bulundurun

Telefon Mülakat

Telefon mülakatlarında, iş görüşmelerinin aksine genellikle adaya bildirilen herhangi bir zaman dilimi olmaz. Çoğunlukla büyük firmalarda ve çoklu alımlar için yapılan telefon mülakatında başarılı olmak için iş başvurunuzdan hemen sonra firma hakkında detaylı bilgi edinmeniz ve özgeçmişinize hazırlanmanız çok kritik. İK yetkilisi telefonda CV’nizde yer alan bilgilerin doğru olup olmayacağını teyit etmek isteyeceği için, kendinizi ve CV’nizi etkili bir şekilde ifade etmeniz ve heyecanınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Bu süreçte CV’nizi yanınızda bulundurarak ya da not defterinde yazacağınız notlardan faydalanarak olası bir telefonla mülakat sürecini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

 • Telefonunuza dikkat edin! Şarjı, mikrofonu, hoparlörü kontrol edin
 • Doğru yeri seçin
 • Konuşmanıza, diksiyonunuza özen gösterin
 • Karşı tarafı dinleyin

Mülakatın öncesi ve sonrası değil, sırası vardır.

Sır ısaac newton

Stres Mülakatı

Genellikle polisler, özel güvenlik görevlileri, kredi kartı veya sigorta gibi aktif sıcak satış içeren mesleklere, çağrı merkezi çalışanlarına yapılır genelde. yapılış amacı, yoğun stres içeren mesleklerde ani tepkilere karşı adayların nasıl davrandığını ve davranacağını öngörmek için yapılır.

Öncelikle yaratılan yapay stres ortamının tamamen mülakat tekniği olduğunu unutmayın. Stres mülakatında olduğunuzu anladığınız an heyecanınızı yansıtmamaya çalışın. Geriliminizi minimum seviyede tutun ve stres mülakatının gazına gelip karşı tarafa sert, agresif cevaplar vermeyin. Zaten bu mülakatın yapılış amacı sizin stres altında göstereceğiniz tepkiyi ölçmektir.

Stres mülakatında olduğunuzu nasıl anlarsınız?

 • Görüşmeye tam zamanında gelmiş adayları bilerek ve uzun süre bekleme salonunda bekletebilirler.
 • Seni görüşmeye almak için kendileri yanına gelmez ve asistanı gönderip odaya girmen gerektiğini söyletebilirler.
 • İş görüşmesinin yapılacağı odada önüne masa koymadan, sorgu odasındaki gibi kuru bir sandalyeye oturmanı bekleyebilirler.
 • İşe alım uzmanı, seninle tokalaşmadan veya tanışmadan direk soru sormaya başlayabilir.
 • Kendini değersiz hissettirecek veya sende komplekse neden olabilecek davranışlar sergileyebilirler. Örneğin: konuşurken yüzüne bakmayıp başka şeylerle ilgilenebilir, ukala gülüşler atabilir veya seni hafife aldığını ifade eden mimikler sergileyebilirler.
 • Anlamsız ve cevaplaması zor sorular sorabilirler.
 • Mülakatı birden fazla insan kaynakları çalışanı ile gerçekleştiriyorsa veya birden fazla adayı aynı anda mülakat odasına alıyorsa seni stres mülakatına tabi tutuyor olabilirler.
 • İşe alım uzmanı kaba ve kabul edilmesi güç bir üslupla konuşuyorsa,
 • Mülakatı yapan kişi, anlamsız bir bekleyişle sessiz ortam oluşmasını sağlıyor ve bu süre zarfında gözlerinin içine bakıyorsa,
 • Çoklu mülakatçıların olduğu bir görüşmede her kafadan bir ses (soru) geliyor ve çok kısa sürede cevaplamanız bekleniyorsa,

Stres mülakatındasın demektir. 

Yapılandırılmış Mülakat

Yapılandırılmış mülakat yönteminde ise mülakat öncesi pozisyonla ilgili sorular hazırlanır. Temel uzmanlık soruları olabileceği gibi bilgi soruları da olabilir. Aday, sorulara verdiği yanıtlar üzerinden değerlendirilir.

Görüşmecinin alaycı, tartışmacı tutum sergilemesi, adayın sözünü sıklıkla kesmesi ya da aday bir soruyu yanıtladıktan sonra 1 dakikayı geçen sessizlik ve bekleme süreci yaratması, adayın sınırlarını zorlamak amacıyla özellikle yapılır. Bu durumlar fark edildiğinde yapılması gereken bu durumu kişisel algılamadan sakince cevap vermeye devam etmek, sorulan sorudan emin olmak için sorunun tekrarlanmasını istemek, cevap vermek için acele etmemek, 1 dakikadan fazla bir süre sessizlik/bekleme olursa son yapılan yorum veya cevapla ilgili daha fazla açıklamaya gerek olup olmadığını sormak olacaktır.

Panel Mülakat

Adayın iki veya daha fazla sayıda görüşmeci tarafından değerlendirildiği görüşmedir. Adayın verdiği cevap ve görüşme sırasındaki tutumu hakkında farklı görüş ve yorumlar alınmasını sağlar. Görüşmecinin bireysel önyargısını azaltmak amaçlanmıştır. Bu nedenle karşı taraftaki herbir kişiyle konuşurken sakin olmalı ve soruları tane tane yanıtlamalısınız.

En Sık Kullanılan Mülakat Soruları

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

“Kendinizden bahsedin” demek her şeyinizi anlatın demek değildir. Bu soru sonu belli olmayan test sorusudur, eğer hazırlıklı değilseniz ne diyeceğinizi ne kadar uzun konuşacağınızı özellikle mülakatın yeni başladığını bilemezsiniz. Görüşmeciler bu soruyu sadece hakkınızda bilgi almak amacı olmayıp aynı zamanda davranışınız, sitiliniz, iletişim yeteneğiniz ve kontrolünüzü ölçmeye yöneliktir.
Bu soruya çocukluğunuz, okullar, hobiler, sevdikleriniz, sevmedikleriniz veya önceki iş hayatınızın detaylarını anlatmakla başlamayın, bunun yerine size ait güncel bilgi ve meslek hayatınız ile ilgili iş tecrübeleriniz ve özgeçmişinizdeki bilgileri destekleyen bilgileri anlatın.

Görüşmenin bu aşamasında en iyisi sakin ve öz anlatmak tavsiye edilmektedir.

Önceki işinizden neden ayrıldınız veya şu anki işinizden neden ayrılıyorsunuz?

İnsan kaynakları uzmanları önceki veya mevcut iş hayatınızdaki patron/iş arkadaşlarınızla olan kötü ilişkinin anlatılmasının doğru olmadığı konusunda hemfikirleridir. Ancak önceki/mevcut iş ortamında çalışmanın güçlüklerinden bahsedebilirsiniz bu sorunun yanıtını verirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Unutmayın ki vereceğiniz bilgilerin teyidi kolay olacağından en küçük çelişkili veya dürüst olmayan bir yanıt sizi şüpheli kategorisine alınmanıza neden olacaktır. Belki verilebilecek en iyi yanıt daha iyi bir iş imkanı ve fırsat olarak değerlendirilmesi, fazla ücreti hiç bir zaman bir sebep olarak kullanmayın.

mülakat yapan kişi

Güçlü yönleriniz nelerdir?

Bu soru size yeteneklerinizi ve güçlü olduğunuz özelliklerinizi anlatmanıza fırsat verir. Özetle tecrübelerinizi ve başarılarınızı anlatın. Uzmanlar yüksek değerleri olan kabiliyetleriniz, motivasyon, liderlik, ekip çalışmasına yatkın, uzun süreli çalışabilecek özelliklerinizin anlatılmasını tavsiye etmektedirler. İlave olarak sadakat, iyi iletişim, saygılı, güvenilir, sözünde durma ve kendine güvenli olmaktır. Bu özellikleri sorunun hemen akabinde doğrudan değil önceki iş hayatınızda örnekler vererek ima yoluyla anlatılması yararlı olacaktır. görüşmelerde örnek hatırlayın, genelleme yapmadan spesifik konulardan bahsedin.

Zayıf yönleriniz nelerdir?

Bu soru potansiyel olarak sabırsız adaylar için daha zararlıdır. Unutmayın ki görüşmeciler sizlerin mükemmel olmanızı beklemez. Sizden küçük ipuçları almak için sorulan bu soruyu dürüstçe büyük zafiyetlerinizi anlatmakla olumlu puan alırsınız aynı zamanda iş alınmanızı engelleyebilir. Eğer, “aslında benim pek zayıf yönüm yoktur” şeklindeki bir yanıt verirseniz şansınız çok daha azalacaktır. Çoğu uzman bu soruya kişisel zafiyeti profesyonel bir güce dönüştürecek şekle dönüştürerek yanıt verilmesini tavsiye ederler. Örneğin bir projede çalışırken çok detaycı olmanız, iş kolik olmanız ve aile ve arkadaşlarınızla ilgilenmemeniz zafiyet gibi göstermek profesyonel gücün göstergesidir.

Maaş beklentiniz nedir?

Bu soru genelde adayın beklentilerini şirketin karşılanıp karşılanamayacağını öğrenmek içindir. Mümkünse eğer ciddi bir aday olduğunuzu düşünüyorsanız bu soruyu mülakatın sonuna ertelemeyin. Bu soruyu hızlı yanıtlayarak çok düşük veya çok yüksek bir rakam telaffuz ederek diskalifiye olabilirsiniz. Eğer görüşmeci bir rakam beyan etmeniz konusunda ısrar ederse eleman alınacak ise verilecek ücretin alt-üst limitlerini sorun. Tatmin edici bir yanıt gelmediği takdirde ilgilendiğiniz işin piyasadaki size uygun ortalama bir rakam beyan edebilirsiniz. Firmanın vereceği maaş genelde beyan edilen rakamın altında olacağından beyan edeceğiniz bu rakamın bir miktar yüksek gösterilmesi yararlı olacaktır. “beni ücretten daha çok iş ilgilendiriyor” cümlesini kullanabilirsiniz, ama “para benim için önemli değil” cümlesi zararlıdır. Hali hazırda kazandığınız rakamları sorulduğunda dürüstçe söyleyin, çünkü rakam teyit edilebilir.

Keşfet: Mülakatlarda Ne Giyilmeli, Ne Giyilmemeli?

Mevcut işinizde en çok ve en az sevdikleriniz nelerdir?

Görüşmeci bu soru ile size uygun ne tür bir ortamın ve şirket kültürünün uygun olacağı konusunda ipucu alacaktır. Atmosferi çok sevdim gibi ifadeler yerine “şirkette takımın bir parçası olmak beni hoşnut etmiştir” ifadesi kullanmak yararlıdır. En az sevilen konuları konuştuğunuzda mevcut veya önceki işinizde sorumluluk alanınızda olup iş tanımızda olmayan işlerden bahsedebilirsiniz.

Başka işlere de başvuruyor musunuz?

Bu iş ortamında bu soruya hiç kimse kolayca hayır diyemez. Eğer “hayır” yanıtını verdiyseniz dünyadan hiç haber ve ilgisiz biri olduğunuz konusunda fikir sahibi olunacaktır. Bunun yerine yetenek ve kabiliyetlerinize uygun iş aradığınız beyan edebilirsiniz. “elinizdeki iş tekliflerini değerlendirdiğiniz” gibi bir cümleyi kesinlikle kullanmayın, çünkü görüşmeciler kendi şirketlerinde gerçek anlamda çalışacak istekli adaylar ararlar, istekli ve ciddi görünün.

Neden sizi işe alalım?

Bu soru iş arayanları gerçekten pazarlama imkanı sağlar, ancak bu soruya “şirket benim için neler yapabilir” den çok ben şirket için neler yapabilirim felsefesi ile yanıt verin. Görüşmeci sizin iş için ne kadar hazırlıklı ve ne kadar istekli olduğunuz konusunda fikir sahibi olmak ister. İşe ne kadar hazırlık olduğunuzu tecrübeleriniz, kariyerinizdeki ilerlemeler ve başarılarınız anlatarak gösterin, özellikle bu işin sizler için ne kadar uygun olduğunu ve kariyerinizi ilerletecek bir fırsat olduğunu vurgulayın.

Keşfet: Online Mülakat ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktaları

5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bu soruya verilebilecek en kötü yanıt “5 yıl sonra bu şirketin başına veya görüşmecinin yerine geçeceğim”dir. Bu yanıtlar tehlikeli ve iticidir, onun yerine özellikle bu işle ilgili sizi nelerin motive edeceğinden bahsedin. Patronun işini istemek yerine 5 yıl sonra kariyer beklentinizi anlatın. İşverenler, ileriye dönük planlamalar yapan ve gerçekçi amaçları güden adayları tercih ederler. 5 yıl sonra neler yapacağın konusunda kararsız kalmanız şansınızı azaltacaktır. Bir şirketin üst düzey yöneticisi söyle diyor, “Ben neler yapmak istediğini bilen, şahsi ve şirketin amaçlarına inanan çalışanlar arıyorum.”

Sormak istediğiniz bir soru var mı? Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

“Hayır” veya “her şey görüşüldü” demeyin. Görüşmeci özellikle adayın nitelikleri ilgili kritik bir konuyu atlamak istemez. Kritik olmasa bile bu iş için en uygun aday olduğunuzu yeniden beyan edebilirsiniz. Eğer görüşmecide şüphe uyandığını düşünüyorsanız adaylığınızı pozitif yönde etkilemek için tam fırsattır. Bazen yanlış anlamalardan ötürü kötü giden bir görüşme bazen son anda tam tersine dönebilir. “Başka sorum yoktur” yanıtı ile görüşmenin sonucunu olduğu gibi siz ve görüşmecinin kabul ettiği ve bu işle ilgilenmediğiniz anlamında gelir. Mesela şirket ve iş ile ilgili gazeteden/ dergiden alınmış ilave bilgi vererek akıllıca sorular sorabilirsiniz. Pozitif bir eğilim göstererek kolayca etkileyebileceğiniz sorular bulmaya çalışın ve bir kriz durumunda ne kadar sakin olduğunuzu göstermiş olacaksınız.

Keşfet: Yok Artık Diyeceğiniz 21 İlginç Mülakat Soruları

Sorularınız ve merak ettikleriniz için bana sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. 🙌

Author

uyuryazar kişilik

3 Yorumlar

 1. Ellerinize sağlık gerçekten güzel bir yazı olmuş. Diğer yazılarınızı dört gözle bekliyor olacağım..

Yorum Yap