Hayatınızda sizin için önemli olan insanlarla ilk gününüzü hatırlayın; mülakat, ilk karşılaşma, ilk iş günü.. Eminim çoğunuz o kişinin o gün nasıl göründüğünü ve ne giydiğini hatırlıyordur. İnsanlar hakkında olan fikirlerimizde ilk izlenimimiz çok kısa bir süre içinde şekilleniyor; ilişkimizi, ilk görüşte aldığımız enerjiyle sürdürebiliyoruz. Aldığımız enerjinin çoğunu hal ve hareketler belirliyor olsa da giyim de elbette bu süreçte önemli bir rol oynuyor.

Bu durum işe alımlarda da geçerli sayılabilir. Sizinle aynı iş yerinde çalışacak olan insanlar elbette ilk izleniminizden etkilenirler. Olumlu enerjinin karşı tarafa geçmesini istiyorsak, o işe gösterdiğimiz özenin ve profesyonelliğin fark edilmesi açısından giyim unutulmaması gereken bir husustur.

Bu yazımda, iş hayatına girişte adeta mihenk taşı görevini üstlenen, mülakat günü gelene kadar önemsiz bir konu olarak görülen ama uzmanların çokça dikkat ettiği bir detay olan, “Mülakatlarda Ne Giyilmeli ve Ne Giyilmemeli” konusunu hep birlikte inceleyeceğiz.

Mülakatlarda Ne Giyilmeli, Ne Giyilmemeli?

Kadın ve Erkek olarak sınıflandırmadan önce ortak bazı konulardan bahsetmek istiyorum.

Temiz Bir Görünüm

Temiz bir görünüm ifadesi aklımıza birçok noktayı getirebilir. Bunlardan en önemlisi tabii ki mülakat günü veya bir gün öncesinden duşunuzu almanız bakımlı, temiz saçlarla mülakata gelmeniz olacaktır. Zira bakımsız ve kirli saç karşı tarafa net olumsuz sinyali verecektir.

El bakımı da önemsiz bir nokta olarak görülse de konuşurken kullandığımız jestlerin kaynağıdır. Bakımsız ve kirli tırnaklar hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Orta uzunlukta ve temiz tırnaklar bu konuyu halletmenizde yeterli olacaktır.

Güzel bir gülüş kimi etkilemez ki? Diş bakımı da bu noktada çok önemli bir unsur. Temiz ve beyaz dişler eminim karşı tarafta güzel bir intiba bırakacaktır. Bu noktada mülakattan önce yemek yemeniz gerekirse yanınızda bir diş fırçası ve macunu taşımanız yararınıza olacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız, mülakattan en az 1 saat öncesinde içmeniz, karşı tarafa sigara kokmanızı engelleyecektir. Önemsiz bir nokta olarak görülse de bu nokta işe alım uzmanlarının kısa bir süre içinde sizler hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayabilir.

Parfüm etkenine gelirsek, elbette insanların kokuya olan hassasiyeti yadsınamaz bir gerçek. Bu noktada sizlere tavsiyem ağır kokulardan kaçınmanız olacaktır. Temiz içerikli hafif ve etkili bir parfüm seçimi sizi öne geçirebilir. Hassas bir konu olduğu için mülakattan önce çevrenizden bu konuda geri dönüş almayı ihmal etmeyin derim;)

Düzgün Bir Kıyafet

Eveet benim fikrime göre ütülü ve dağınık durmayan kıyafet seçimi en önemli mülakat ve günlük yaşam izlenim unsurlarından biri. Mülakatta giydiğiniz gömlek veya pantolonun doğru bir şekilde ütülü olması, sizi bir bütün olarak bakımlı ve şık gösterecektir. Giydiğiniz kıyafetin kumaşı da tam bu noktada devreye giriyor. Çok çabuk kırışan ürünleri giymeniz sizin açınızdan riskli olabileceğinden mülakattan önce giysilerinizi birkaç kez giyip deneyimlemeniz eminim son dakika krizlerinden sizi kurtaracaktır.

İsterseniz biraz daha özel ve ayrıntılı konulara geçelim. Bu noktada Kadın ve Erkek olarak sınıflandırmamız uygun olacaktır.

Kadın Mülakat Adayları

Mülakatlarda Ne Giyilmeli, Ne Giyilmemeli?

Kıyafet

Yukarıda bahsettiğim önemli noktalar her mülakatta önemli ve değişmez unsur olmakla birlikte kıyafet konusu başvuracağınız pozisyon ve şirketin ya da kurumun talebine göre değişebilir. Kurumsal firmaların beklentisi elbette takım elbise gibi daha şık ama abartısız görünümden yana olacaktır. Keza kreatif bir firmaya iş başvurunda bulunduysanız beklentileri sizin kişiliğini yansıtan nokta parçalarla desteklediğiniz görünümden yana olabilir. Mülakat öncesi başvurduğunuz firma bazında araştırma yapmanız, aklınızdaki giyim konusundaki soru işaretlerini gidermenizde yardımcı olacaktır.

Büyüklerimizin de sözü olan “Dost başa, düşman ayağa” sözünden hareketle ayakkabı kullanımının önemsiz olduğunu düşünmüyorsunuzdur umarım. Takım elbisenizi tamamlayan; abartısız, az topuklu, önü açık olmayan ve özellikle boyalı ve yıpranmamış ayakkabı tercihiniz mülakat giyiminde tamamlayıcı bir unsur olacaktır. Ayakkabınızın kirlenme ve tozlanma ihtimaline karşı bir mendil yanınızda taşımanız sizleri güvende hissettirecektir.

Aksesuar

Abartılı ve büyük takılardan kaçınmamız gerekiyor. Takılar güzel ve kaliteli bir giyimi daha üst noktaya da taşıyabilir, ya da tamamen basit bir görünüme de sebep olabilir bu yüzden riskli bir konudur. Sizlere tavsiyem basit ama etkili, göz yormayan ve kıyafetinizi tamamlayacak takılar kullanmanızdan yana olacaktır.

Çanta kullanımına gelirsek, büyük ve günlük bir çantadan ziyade orta boyutlarda dosyalarınızın ve CV’nizin sığacağı, kıyafetinizle bütün olan bir çanta taşımanız da en az ayakkabı kullanımı kadar önemli. Size küçük bir tüyo vermem gerekirse görüşmelerinizde çantayı nereye koyduğunuzun bile karşı tarafta bir fikir oluşturacak kadar etkili bir seçim olduğunu da söylemeliyim.

Makyaj

Makyaja olan tavrın yıllara göre değişen trendlere, stillerden bağımsız olarak abartısız ve sade bir görünümün tercih edilmesinde elbette ortak bir görüş olduğu aşikâr.

Abartısız, taze bir göz makyajı ve dudak renginize yakın bir rujla taçlandırdığınız makyajınız karşı tarafa sağlıklı ve bakımlı biri imajı verecektir.

En az kadınlar kadar erkeklerin de dikkat etmesi gereken bazı ayrıntılar mevcut.

Erkek Mülakat Adayları

Mülakatlarda Ne Giyilmeli, Ne Giyilmemeli?

Kıyafet

Yukarıda bahsettiğim üzere başvuracağınız firmaya veya sektöre göre kıyafet seçiminiz değişebilir. Eğer kurumsal bir firmanın mülakatına giriyorsanız, elbette takım elbise giymeniz uygun olacaktır. Takım elbise seçiminizde dikkat etmeniz gereken noktaların başında renginin gri ve siyah alt tonlarından oluşması geliyor. Üzerinize oturan, bol veya dar kesim olmayan, kol ve paça boyunun boyunuza uygun olması ilk başta dikkat etmeniz gereken noktalardan biri. Kravat seçiminde ise boyunun pantolonunuzun belini çok geçmemesi veya çok kısa kalmaması da önem taşıyor. Yine ufak bir tüyo vermem gerekirse, başvurduğunuz firmanın renklerinde bir kravat seçmeniz küçük ama etkili bir taktik olacaktır😊

Ayakkabı kullanımının önemli olduğunu yukarıda sebepleriyle belirtmiştim😊 Erkeklerde ayakkabı kullanımında ise elbette takım elbisenizle uyumlu kundura diye tabir edilen deri bir ayakkabı seçiminiz tamamlayıcı bir görünüm elde etmenizde etkili olacaktır. Ayakkabınızın yeni veya yakın zamanda boyanmış olması kirli ve yıpranmış olmaması gerekiyor.

Tıraş ve Saç

Tıraş konusu nesillerce tartışılan ve fikir ayrılığına sebep olan bir konu olsa da çoğu kişinin görüşünün, temiz ve sakalsız bir görünümünden yana olduğunu biliyoruz.

Saç konusuna gelirsek, saç kesiminde de özenli olunması, ense tıraşının da bakımlı ve düzgün bir görüntünün tamamlayıcı olmasında etkisi olduğunu düşünürsek önemli bir noktada yer buluyor.

Aksesuar

Aksesuar denilince sadece kadınların dikkat etmesi gereken bir mevzu gibi gözükse de erkeklerin saat ve yüzük kullanımı da oldukça önemli. Kullanacağınız saatin takım elbisenizle uyum sağlamasıyla birlikte sade ve dikkat çekici olmayan renkte veya modelde olması gerekiyor.

Kemer kullanımına gelirsek ayakkabınızla hem tarz hem renk uyumunu yakaladığınız bir kemer kullanmanız görünümünüzde baştan aşağı bir uyum yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Yazımızın şimdilik sonuna geldiik, umarım mülakatlarda öne geçmenize yarayacak bilgiler edinmişsinizdir. Herkese güzel mülakatlar diliyorum. Görüşmek üzere😊

Keşfet: Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Keşfet: Mülakata Giderken Nasıl Giyineceğinize Dair 5 İpucu

Author

Yorum Yap