Mülakatların, iş veya staj arama sürecinin en sancılı kısımları olduğu konusunda hemfikirizdir. Ancak bu tür görüşmeler herkesin hayatında olmuş veya olacak olan kaçamayacağımız bir durumdur ve yapabileceğimiz tek şey iyi bir hazırlıktır.  

İlk görüşmeler çoğunlukla pek parlak geçmeyebilir ama her iş görüşmesinin de önemli bir tecrübe olduğunu unutmayın. Ayrıca belirtmek isterim ki mülakatlar ikili bir süreçtir. Yani buradaki tek amaç kendinizi karşıdaki kişiye beğendirmek değildir, aynı zamanda bu işin şartlarının size de uygun olması ve sizi mutlu etmesi gerekir. 

Özellikle ilk mülakatınıza girecekseniz nasıl davranacağınızı ve sizi neyin beklediğini kestiremeyebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için mülakatlarda dikkat etmeniz gereken ayrıntıları sırasıyla derledik. Umarız hepiniz dilediğiniz pozisyonlarda ve sağlıklı bir iş ortamında çalışırsınız. 

Araştırma Hazırlığı 

Bir iş başvurusunda bulunurken dikkat emeniz gereken ilk şey hazırlıktır.  Başvuru yapacağınız şirketi ve pozisyonu iyi bilmek en önemli adımlardan birisidir. Araştırma adımı da hem size hem de karşıdaki kişilere büyük fayda sağlayacak ve sonrasında yaşanabilecek hayal kırıklarını en aza indirgeyecektir. 

 Öncelikle başvuru yapacağınız şirketin faaliyetlerini, vizyonunu ve misyonunu iyi bilmeniz gerekir. Mesela mülakat sırasında ‘’Şirketinizin yaptığı şu proje çok ilgimi çekti, ben de yer almak isterdim’’ gibi bir cümle konuya hakim olduğunuzun göstergesi olarak olumlu bir izlenim yaratacaktır. Ayrıca şirketle ilgili değindiğiniz bir ayrıntıyla da karşı taraf bu işi ne kadar ciddiye aldığınızı anlayacaktır. 

Hazırlık aşamasında dikkat etmeniz gereken diğer unsur şirketin çalışma prensiplerini ve ortamını bilmektir. Bu çalışma ortamı ve tarzı size uygun değilse sağlıklı bir iş hayatı bekleyemezsiniz. Örneğin sahada çalışmaya uygun biri değilseniz bu tür başvurulardan kaçınmanız gerekir. Aksi halde bu size performans eksikliği ve hayat kalitenizde düşüş olarak geri dönebilir.

Ayrıca başvuracağınız pozisyonun niteliklerini bilmek olumlu sonuçlar için çok önemlidir. Elbette hiç kimse o iş için aranan özelliklere tamamen sahip değildir ancak kabiliyetinizin ve tecrübenizin olması sizi diğer adaylar arasında fark edilir kılabilir.  

Dış Görünüş 

Dış Görünüş

Birini ilk defa gördüğünüzde beyniniz bilinç dışı olarak olumlu veya olumsuz bir izlenim yaratır ve bu sadece 90 saniye sürer. İlk izlenim dediğimiz bu durum kısacık bir sürede oluşturulsa da genel olarak değiştirilmesi zordur, bu yüzden de ikili ilişkilerde oldukça önemli bir yeri vardır.  Araştırmalara göre ilk izlenimin %55’ini renkler, giyim ve vücut dili, %38’ini ses tonu ve vurgular, %7’sini de kullanılan kelimeler oluşturur.  

Yukarıda belirttiğimiz gibi vücudunuza yakışan ve ortamın ciddiyetine uygun kıyafet seçiminin yanı sıra bu kıyafetlerin renkleri de önemlidir. Mesela siyahın karşı tarafa verdiği ilk mesaj güç ve ciddiyet olduğundan iş görüşmelerinde kullanılması gereken öncelikli renklerdendir. Diğer taraftan kahverengi toprağı hatırlatır ve enerjisi çok düşüktür. Bu yüzden de iş görüşmelerinde tercih edilmemesi gerekir.

Ayrıca abartısız ama özenli giyinmeye, sade bir makyaj yapmaya, ferah bir parfüm kullanmaya ve tabi ki temiz olmaya dikkat etmelisiniz. Bunlar size önemsiz ayrıntılar gibi gelebilir ancak beynimizin bilinçsizce yaptığı eleme, verdiğimiz kararları büyük ölçüde etkiler. Bu ayrıntılara dikkat ederek daha olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. 

Beden Dili 

Beden Dili

İlk izlenimin önemli bir parçasını oluşturan diğer unsur beden dilidir. Bakışınızdan duruşunuza kadar yansıttığınız her davranış karşı taraf için sessiz bir mesajdır. Mesela saçınıza ve yüzünüze çok dokunmak sizin gergin olduğunuz izlenimini verir. Ayrıca kambur oturmak, kalem çevirmek ve somurtmak kaçınmanız gereken davranışlardır.

  Hem mülakatlarda hem de ikili ilişkilerimizde en önemli şeylerden biri göz temasıdır. Karşıdaki kişinin gözlerine samimiyetle bakmak görüşmenizin olumlu geçmesine büyük katkı sağlayacaktır.  Bunun dışında cevap verirken öne eğilme ve başınızla onaylama da karşınızdaki insana olumlu mesajlar verir. 

Dil Kullanımı 

Sosyal becerilerimizin en önemlisi olan iletişim mülakatların kritik noktasıdır. Kendinizi tanıtırken net olmalı, karasız ifadelerden kaçınmalısınız.  Fazla mütevazı olmaya çalışarak önemli pozisyonları kaçırabileceğiniz gibi başarılarınızdan abartılı bir üslupla bahsetmek de egoist görünmenize neden olacaktır. Yani zayıf ve güçlü yönlerinizi ifade ederken yalan söylememeli, hedeflerinizi ve beklentilerinizi doğru bir şekilde ifade etmelisiniz. 

Ses tonumuz ve konuşma şeklimiz de karşımızdaki kişi tarafından dikkate alınır ve yorumlanır. Aslında o an ne hissediyorsanız ses tonunuzdan anlaşılır denebilir. İyi bir izlenim için çok yüksek ya da çok alçak sesle konuşmamaya, karşıdaki kişinin sözünü kesmemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca çok uzun konuşarak insanları sıkmamak da önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi sözcükler ilk izlenimin sadece %7’sini oluşturur. Yani ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz önemlidir.  

Zamanlama 

Zamanlama

Mülakata geç kalmak imajınızı büyük ölçüde zedeleyecektir. Bu yüzden en az 15 dakika öncesinde görüşme yapacağınız yerde olmanız gerekir. Trafiği ve oluşabilecek aksaklıkları hesaba katarak zamanınızı ayarlamanız önemlidir. 

Mülakat Sonrası 

Mülakat Sonrası

Mülakat sonrası karşınızdakinin olumlu veya olumsuz görüşleri için bir sonuç almaya çalışın. Yani sürecin nasıl işleyeceğini, başka bir aşama olup olmadığını, ne zaman geri dönüş yapılacağını sorabilirsiniz. Bunun dışında eğer başka yerlere görüşmeye gittiyseniz ve oradan da bir yanıt bekliyorsanız belirtmeniz size fayda sağlayacaktır.  

Yorum Yap