Mülakatlar şüphesiz işi almanız için çok önemli. Haliyle öncesinde güzel bir hazırlık, mülakat anında da süreci iyi yönetmek gerekiyor. Bir de ilk mülakat deneyiminiz ise süreç biraz heyecanlı olabiliyor. Biz de heyecanınızı yenmek ve iyi bir mülakat deneyimi elde etmeniz için 5 mülakat tekniklerini yazdık!

Şirket Hakkında Araştırma Yapın

Mülakat Teknikleri- Araştırma Yapın

Görüşmeci tarafından büyük olasılıkla şirket hakkında sorular alacaksanız. Bu yüzden mülakata girmeden önce mutlaka şirket hakkında bilgi sahibi olun. Bu araştırma yalnızca şirketin websitesine göz atmakla sınırlı kalmasın. Haberlere, sosyal medya hesaplarına, Linkedin’den sizinle görüşmesi muhtemel kişilere dahi göz atmayı ihmal etmeyin.

Gelebilecek Sorulara Hazırlıklı Olun

Mülakatlarda yaygın olarak kullanılan bir takım sorular mevcut. Bunlar; bize kendinden bahseder misin? Bu işi neden istiyorsun? gibi önceden pratik yapabileceğiniz sorular.

Bu sorulara daha önceden nasıl cevap vereceğiniz hakkında hazırlık yaparsanız mülakata güzel bir başlangıç yapmış olur ve sürecin iyi geçmesini sağlayabilirsiniz.

Keşfet: En Sık Sorulan 7 Mülakat Sorusu ve Cevapları

Neden Uygun Olduğunuzu Bilin

Bu pozisyon için en iyi aday olduğunuzu kanıtlamak için bir takım anahtar kelimeler çıkartın ve nedenleriyle açıklayın.

Örneğin: İyi bir satışçı olduğumu düşünüyorum çünkü bir önceki çalıştığım şirkette satışları %40 artırdık.

Bu pozisyon için uygun olduğunuzu yeteneklerinizle aldığınız sertifikalarla, kazandığınız ödüllerle kanıtlamaya hazır olun. Unutmayın, görüşmeciyi etkilemeniz için tabiri caizse kendinizi iyi satmanız gerekiyor.

Soru Hazırlayın

Mülakatta mutlaka sorularınızın olup olmadığı merak edilecek. Şirkete ve pozisyona ilgili olduğunuzu göstermek için bir soru listesi hazırlayın. Bu soruları şirket hakkında araştırma yaparken bulabilirsiniz.

Uygun Giyinin

Mülakat Teknikleri: Uygun Giyinin

İş görüşmesine giderken şirket kültürüne uygun giyinmeniz çok önemli. InterviewOne kurucusu Karen Tucker şu sözlerle resmi giyinmenin önemini anlatmış.

“Yaratıcı bir sektörde çalışmadığınız sürece, işveren profesyonelce giyindiğinizi bilmek ister. Presentable göründüğünüz sürece, görüşmeci giydiğinize değil ağzınızdan çıkanlara dikkat edecektir.”

Karen Tucker

Resmi giyim söz konusu olduğunda erkeklerde hemen akla takım elbise gelecektir. Fakat bir banka ya da bir kamu kuruluşu ile görüşme dışında buna gerek yok. Düz renk bir gömlek ve pantolon ile profesyonel gözükebilirsiniz.

Kadınlarda ise en önemli tavsiye abartı makyaj, parfüm ve takıdan uzak durmak diyebiliriz.

Erken Gidin

Rahatlıkla söyleyebiliriz ki yapacağınız en büyük hata mülakata geç kalmak. Bu durum sizin için kötü bir ilk izlenim bırakabilir. Bu nedenle mutlaka 10-15 dakika önce görüşme yapacağınız binada olun. Erken gelmek sizi ilgili göstereceği gibi mülakata girmeden önce birçok şeyi kontrol etme şansı sağlar.

Eliniz Boş Gitmeyin

Mülakat tekniklerinde bir önemli olan durum ise mülakata hazırlıklı gitmek. Mutlaka yanınıza özgeçmişinizin bir kopyasını alın. Ayrıca not defteri ve kalemi de unutmayın, görüşme sırasında önemli şeyleri not alın.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?
Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap