Mülakat, herkesin bildiği üzere staja, işe kabul edilmek için en zorlu, en etkili adım. Özellikle ilk defa bir mülakata girecekseniz her şey çok daha zor. Nasıl kıyafetler giymeliyim, ne soracaklar, ne konuşacağım gibi türlü türlü soruların akla geldiği ve yardıma ihtiyaç duyulan bir süreç. Biz de “mülakata girmeden önce nelere dikkat etmelisiniz” hakkında detaylı bir rehber oluşturacağız.

1- Lokasyonu Öğren

Görüşme yapacağınız şirket Google Maps’te olmayabilir ya da mapste eski adresi bulunuyor olabilir. Bu yüzden önce mail sürecinde görüştüğünüz kişinin mail imzasını kontrol edin. Eğer orada da lokasyon bulunmuyorsa mail atarak görüşme konumunuzu öğrenin.

2- Mülakata Geç Kalmayın

Geç kalmak, kesinlikle yapmamanız gereken noktalardan biri. Tahmin edersiniz ki geç kaldığınız takdirde görüşme yapacak kişinin size ön yargılı yaklaşmasına neden olursunuz.

Mülakata Kaç Dakika Önceden Gitmeliyim?

İK’cılara göre mülakata 15 dakika önceden gelmek en optimal süre. Çünkü görüşme yapacak kişinin de bir çalışan olduğunu düşünüldüğünde, daha erken gelmeniz işini aksatmasına neden olacak ve kişinin zamanından çalacaksınız.

Tabii eğer İstanbul’da bir görüşme yapacaksınız şehrin şartlarını da göz önünde bulundurun. Trafikte kalma ihtimalinize karşı 30-45 dakika önceden gelip şirket yakınlarında bir kafede bekleyebilirsiniz. Sizin için erken gelmek, geç kalmaktan çok daha iyi bir durum olacaktır.

3- Mülakata Giderken Nasıl Giyinmeliyim?

Mülakata giderken uygun şekilde giyinmek çok önemlidir. Fakat yine akla gelen sorulardan bir tanesi de takım elbise mi giymeliyim, yoksa sadece şık giyinmem yeter mi? olacaktır. Bu noktada yine görüşme yapacağınız şirket politikası çok önemli. Örneğin bir banka ile iş görüşmesine gidiyorsanız kesinlikle takım elbise giymelisiniz. Fakat start-up gibi daha rahat bir şirket ile görüşecekseniz yalnızca profesyonel gözükmeniz yeterli. Tabii ki tişört, şort gibi günlük giysilerden uzak durulmalı.

4- Araştırma Yapın

Şirketi Tanıyın

Görüşme yapacağınz şirketi, başvurduğunuz departmanı bilmeden bir mülakata giderseniz muhtemelen eli boş döneceksiniz. Görüşmede mutlaka şirket hakkında sorular alacaksanız. Bu yüzden görüşmeden önce şirkete ve şirket kanallarına göz atın.Şirket hakkında gelecek sorulara önceden çalışın. 

Neden Başvuru Yaptınız?

Özellikle staj mülakatından önce neden bu departmanda staj yapmak istediğinizi bilin. Bu sayede rastgele yüzlerce başvuru yapmadığınızı, bu işi gerçekten istediğinizi gösterin. Staja kabul edilirseniz ne iş yapacağınızı da kestirmeye çalışın. Bunu da şirketi ve departmanı tanıyarak başarabilirsiniz.

Görüşeceğiniz Kişiye Göz Atın

Mülakatta görüşeceğiniz kişiyi önceden tanımaya çalışın. Genelde İnsan Kaynakları ile bu görüşme gerçekleşir fakat istisnalar olabilir. Bu yüzden kişinin ismini, ne iş yaptığını öğrenmek iyi olacaktır. Bunun için Linkedin’i kullanabilirsiniz.

5- Kendinize Güvenin!

Tüm adımları gerçekleştirdiniz ve mülakata hazırsınız. Stresinizi yenin ve kendinize güvenin. Çünkü bu mülakat için çok çalıştınız. İyi şanslar!

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap