Mülakat, çoğu kişi için kaygı verici bir deneyim olabilir. Özellikle yeni mezunsanız ve ilk mülakatınızsa. Bu süreci biraz daha rahat geçirmeniz ve mülakatta kendinizi daha iyi hissetmeniz için birkaç tane video seçtim. Seçtiğim videoların mülakatın dışında iş yaşamı ve hayata dair karşılaştığımız zorluklarda da fayda sağlayacağını düşünüyorum. Sonuncu BONUS video ise yeni bir beceri edinme ve öğrenme süreciyle ilgili. Gerek özgeçmişinize eklemek istediğiniz bir beceri gerekse pandemide ne zamandır isteyip de başlayamadığınız bir hobi için motive edici olacaktır. Hepinize iyi seyirler 🙂

Stresle Nasıl Arkadaş Olunur?- Kelly McGonigal

Stresin bizi hasta ettiğine dair yıllardır süregelen bakış açımızı bilimsel araştırmalar tersine çevirmiş durumda. Psikolog McGonigal’ın stresin değil “stresin bizi kötü edeceğine dair inancımızın” bizi hasta ettiğini söylüyor. 30 bin kişiyle 8 yıl süren çalışma strese karşı bakış açımızı kökten değiştiriyor.

Değerinizi Bilin ve Onu İsteyin-Casey Brown

Hak ettiğimizi düşündüğümüz ve aldığımız maaş arasındaki uçuruma dikkat çeken  Casey Brown ,öncelikle kuruma kattığımız değerin farkında olmamız gerektiğini söylüyor. Ülkemizde birçok kişinin asgari ücret ya da bi’ tık üstü aldığı koşullarda değerinizi göstermeniz ve talep etmeniz en doğal hakkınız. Önemli olan bunu nasıl sistematize edip karşınızdakine aktarabildiğiniz. Yeni bir işe başlarken ya da bulunduğunuz konumda daha fazla kazanabileceğinizi düşünüyorsanız bu video yol gösterici olabilir.

Neden İşe Alınacak En Doğru Kişi, En İyi Özgeçmişe Sahip Olmayan Kişi Olabilir?- Regina Hartley

Toplumda kimi insanlar ağzında gümüş kaşıkla doğmuş olabilir. Gösterişli CV’leri referansları ve deneyimleri… Bu videoda ,başvurulan işte yeterli olmak koşuluyla çok da “makbul” olmayan, belli dönemlerde geçici işlerde çalışmış, devlet üniversiteli birinin daha “dirençli ve zorluklarla daha iyi baş etme ihtimalinin olduğu, bu nedenle mülakatta şansının bir diğeri kadar olabileceğinden bahsediyor. İnsan kaynakları uzmanı olan Regina Hartley, işe alım sürecinde nelere dikkat ettiğini bizlere aktarıyor.

Yaratıcı Güveninizi Nasıl Kazanabilirsiniz?- David Kelley

İş yerinde ya da okulda dikkatleri üzerine çeken “yaratıcı” insanlarla hepimiz karşılaşmışızdır. David, yaratıcılığın sandığımızın aksine nadir bir özellik olmadığını vurgular. Her insanda bulunan yaratıcı gücün, korkulardan arınmış güvenli bir alana ihtiyacı vardır. Tasarım hikayelerini ve kariyerindeki ilham verici olayların anlatıldığı bu videoda yaratıcılık hakkında düşünmüş olacak ve ona bir şans vereceksiniz.

Daha İyi Konuşmanın 10 Kuralı- Celeste Headlee

Çoğumuz karşımızdakiyle sohbet ederken kendimize ve bir sonraki cümlede neler söylememiz gerektiğine odaklıyızdır. Evet bu zihinsel açıdan anormal bir durum değil. Fakat daha etkili bir iletişim için anda kalmanın önemine, dinlemeye ve anlamaya daha fazla dikkat etmemiz gerektiğine bir işaret. Yanlılıklarımızı bir kenara bırakıp herkesten öğrenebileceğimiz bir şeyler olduğuna inanırsak daha geniş bir dünya görüşüne ulaşacağımız vurgulanıyor. Mülakatta veya etkileyici bir konuşma yapmak için bu video bir şans verin.

Engelleri Avantaja Çevirin- Betül Mardin

Halkla ilişkilerin “Mama”sı  olarak anılan Betül Mardin’in -zor şartlarda- yoktan var ettiği mesleğinin hepimize  ilham vereceğini düşünüyorum. Belki de hayatta önemli olan zor olsa da devam edebilecek gücü bulmaktır. Bu kimi zaman yardım istemek ,kimi zaman kendine zaman tanımak olabilir. En nihayetinde sevdiğin işe sarılmak ve keşfetmek hayatı anlamlı kılan şeylerden biri. Bu videoda Betül Mardin’in engelleri dönüştürebilme gücüne ve yaşadığı zorluklara tanık olacaksınız.

100 Gün Reddedilerek Neler Öğrendim?- Jia Jiang

Bazı insanların yaratıcı ve “çılgın” fikirleri beni gerçekten çok etkiliyor.Girişimci Jia jiang, reddedilme korkusunu yenmek için bir liste hazırlıyor ve 100 gün boyunca reddedilceğini umduğu görevler yapıyor. Süreç içinde öyle bir noktaya geliyor ki reddedildiğinde kaçmak yerine “neden” sorusunu sorarak kendini, hayali olan bir çok deneyimin içinde buluyor.

Herkesin zaman zaman yaşadığı reddedilme korkusunun farklı bir deneyime dönüştüğü bu videoyu hemen izlemelisiniz.

Bazı mülakatlar iyi bazı mülakatlar kötü geçer. Bakıldığında sizin mutlak bir iyilik ya da kötülüğünüz yoktur. O işe “henüz” uygunluğunuz yoktur. Ya da birçok farklı faktör…Bizler olayların nedenini çok da sorgulamadan o anki duygu ve algılarımıza göre yorumlarız. Bu yüzden birçok farklı fikir, birçok farklı hayat vardır. Bunu bilerek yola devam etmeliyiz.

Bonus Video

İlk 20 Saat- Josh Kaufman

Altyazılı izlemek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Son olarak , kazanmak istediğimiz alışkanlık ya da beceriler için motive edici bir video bırakıyorum. Josh Kaufman, meşhur 10 bin saat teorisine benzer şekilde sistematize edilmiş olan “sıfırdan ortalama seviye bir beceri için gereken 20 saat” teorisiyle yeni bir beceri edinmenin yollarını gösteriyor. Kendimizle daha çok kaldığımız bu dönemde, belki hepimize bir kıvılcım olur.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Mülakata Girmeden Önce İzleyebileceğiniz 7 İlham Verici TEDx Konuşması

Keşfet: 7 Mülakat Türü İçin “Ne Yapmalısınız?”

Author

Sosyolog

Yorum Yap