Çocukluğumuzda başlayıp uzun yıllar devam eden eğitim hayatımızın sonunda hepimizin amacı bir iş sahibi olmak. Özellikle liseden sonra yapacağımız üniversite ve meslek seçimi hayatımızın geri kalanı için verdiğimiz çok önemli kararların başında geliyor. Eğitim hayatının ardından kalan hayatımızı nasıl yaşayacağımız ve hangi kalitede yaşam süreceğimiz bunlar ve bunlarla birlikte aldığımız birkaç karara bağlı. Haliyle bu kadar önemli olan meslek seçimi konusunda da yeterli bilgi edinip iyi düşünmek çok önemli. Verdiğimiz doğru kararlarla mutlu bir hayat sunmak bizim elimizde. Bu yazımızda da sizlere meslek seçiminde bazı önemli noktalardan bahsedeceğiz.

1) Kendini Tanımak

 Her şeyden önce işe kim olduğumuzu bilerek başlamak geliyor. Bu kararı verecek zamana kadar yaşadıklarımızı ve öğrendiklerimizi gözden geçirerek başlamalıyız. Hangi alanlarda daha yetenekli olduğumuzu görmek ve iyi yaptığımız şeylere yönelmek çok daha doğru kararlar almamızı sağlayacaktır. Bunun yanında meslek seçiminde en çok karşılaşılan durum ise çevre baskısıdır. Aile, arkadaş, öğretmen gibi çevremizdeki birçok kişinin bizden farklı beklentileri olmaktadır ve bizi beklentileri doğrultusunda hareket etmeye iterler. Bu baskı durumlarında hayır diyebilmek ve yeteneklerimiz ile beklentilerimizi doğru şekilde bilip kendimiz için iyi olan kararı vermek belki de bizi ömür boyu huzursuz olacağımız bir çalışma hayatından kurtaracaktır.

2) Meslekleri Tanımak

 Geçmişten beri süregelen birçok meslek hala devam etmektedir. Ancak devir değiştikçe bazı mesleklerin kaybolup yerini yeni mesleklere bıraktığını da görmekteyiz. Seçimimizi yapmadan önce var olan meslekleri bilmek, hangi meslek çalışanlarının hangi koşullarda çalışıp nasıl işler yaptıklarını bilmek en önemli noktalardan biri. Meslekler kendi aralarında da sayısal, sözel ve eşit ağırlık meslekleri olarak ayrılmaktadır. Yatkın olduğumuz alandan bir mesleği seçmek bizim için çok daha rahat bir çalışma hayatı anlamına geliyor. Sayısal yönünüz kuvvetliyse mühendislik veya tıp gibi alanlara, sözel yönünüz kuvvetliyse tarih, radyo sinema gibi alanlara ve eşit ağırlık yönünüz kuvvetliyse hukuk, işletme gibi alanlara yönelmeniz sizin için daha doğru tercihler olacaktır. Tabi bu meslekleri tanırken imkânımız varsa direkt o işi yapan kişilere ulaşmak çok daha gerçekçi ve zamana uygun bilgiler almamızı sağlayacaktır.

3) Beklentiler

 İleride sahip olacağımız meslek hayatından neler beklediğimizi de bilmeliyiz. Seçeceğimiz mesleğe karar vermeden önce kendimize sormamız gereken bazı sorular var.

“Ekip çalışması mı bireysel çalışmak mı?

Belirli mesai saatleri mi esnek çalışmak mı?

Takım elbise mi rahat giyinmek mi?

Plaza mı home office mi?”

gibi soruları kendimize sorarak iş hayatından neler beklediğimiz ve bu beklentileri hangi mesleklerle karşılayabileceğimiz hakkında daha fazla fikir sahibi olabiliriz. Takım elbise giymekten hoşlanmayan biriyseniz belki de 30 yıl boyunca her gün takım elbise giyecek olmak sizi hiç mutlu etmeyecektir. Ya da bireysel çalışmaktan hoşlanan biri olarak iş hayatında sürekli bir ekiple birlikte hareket etmek hem sizin veriminizi düşürecek hem de mutlu olmadığınız bir çalışma hayatı geçirmenize neden olacaktır. Tabi bunların dışında maddi beklentilerimizi ölçmek de çok önemli. Almayı umduğumuz maaş miktarıyla o meslek çalışanlarının aldığı maaşların skalasını incelemeli ve bu açıdan da beklentilerimize ulaşma şansımızın yüksek olduğu meslek seçimi yapmalıyız.

4) Belirleme

Meslek SEçimi

 Tüm adımları gerçekleştirip kararlarımızı verdikten sonra hedefimizi veya hedeflerimizi belirlemeye hazır hale geldiğimiz söylenebilir. Belirleme aşamasında istenirse bazı meslek seçimine yönelik testlerden de yardım alınabilir. Bunun dışında yine bilgi birikimlerine güvendiğimiz kişilerden, öğretmenlerimizden ve ailemizden de fikir almak çok doğru olacaktır. Ancak önceden de bahsettiğimiz gibi seçilen mesleği biz hayat boyu sürdüreceğiz. Dolayısıyla bu seçimde ailemiz başta olmak üzere danıştığımız kişilerin fikirleri ne kadar önemli de olsa son kararı verecek kişinin kendimiz olduğunu unutmamalıyız. Kararımızı verdikten sonra ise bu hedefe ulaşmakta gerekli eğitimleri almak, tecrübeleri edinmek için kariyer planlamamızı yapmalıyız.

5) Eğitim

Meslek seçiminde Eğitim

 Hedefimizdeki işi yapabilmek için öncelikle işle ilgili bilgilere sahip olmamız gerekiyor. Bunun en iyi yolu da işe yönelik bir eğitim almak. Liseden sonra iyi bir üniversitede hedeflediğimiz iş ile ilgili bölüme yerleşmek hepimizin hedefi. Bunun için de üniversiteye geçiş sınavlarında belli bir başarı elde etmeliyiz. Bu da lise bitmeden hatta sonlara gelmeden bir hedefimiz olması gerektiğini bize gösteriyor. İzleyeceğimiz yolu geç olmadan belirlemeli ve bu yolda ilerlemeliyiz.

 Girdiğimiz ilk sınavda istediğimiz başarıyı elde edemediğimizde acele etmemek, sakin düşünmek çok önemli. İlgili olmadığınız bir bölüme girip hem üniversitede hem de iş hayatında zorluklar yaşamaktansa bir sene daha gayret gösterip hedeflediğiniz bölüme yerleşmek size çok daha mutlu bir hayat imkanı sunacaktır. Eğitim, kuşkusuz meslek seçiminde en önemli faktörlerden biri.

Keşfet: Üniversite Bölümleri

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Yorum Yap