Mekatronik mühendisliği, son yıllarda üniversitelerde çoğalan ve daha fazla tercih edilmeye başlanan bir bölüm olarak ilerleyişine devam etmektedir.

Mekatronik Mühendisliği Nedir ?

Mekatronik mühendisliği, mekanik, elektronik ve bilgisayar mühendisliklerinin bir karması olarak ortaya çıkmış bir dal. Akıllı makine ve sistemlerin ortaya çıkması için çalışırlar. Mevcut olan sistemi inceleyerek eksiklikleri belirleyip, maliyet ve uygulanabilirliği göz önünde bulundurarak çeşitli yöntemlerle iyileştirmeler yaparlar. Bu işlemleri yaparken bilgisayar destekli yazılımlar kullanırlar.

Mekatronik Mühendisliği İş Alanları

Herhangi bir sistem tasarımında ilk aşamadan son aşamaya kadar çalışabilen bir mühendislik dalıdır. Kurulacak bir sistem öncesi yapılacak bir analizde, sistemin iyi çalışması ve bakımının yapılmasında birçok bilgisayar programını da kullanarak görev alırlar. Genel olarak ar-ge üzerine çalışırlar.

Robotik

Çeşitli amaçlarla kullanılan robotik sistemlerin tasarımı ve kurulumu.

Savunma Sanayii

Savunma sanayii bünyesindeki projelerin tasarlanması ve uygulanması.

Elektrikli Araçlar

Araç içi akşamların tasarımı ve sistemin uyumlu çalıştırılması.

İnsansız Hava Araçları

Araç haberleşme-yönetme sisteminin kurulumu ve sorunsuz çalıştırılması.

Otonom Sistemler

Sistem tasarımı ve uyumlulukların sağlanması.

Mekatronik Mühendisliği Ne İş Yapar ?

Mekatronik Mühendisliği Ne İş Yapar ?

Otonom sistemlerin yaygınlaştığı ve insan gücünün azaldığı bu dönemlerde sektör içerisinde mekatronik mühendisliği ihtiyacı artmakta. Haliyle kendini geliştirmiş bir mekatronik mühendisi için oldukça fazla iş imkanı bulunduğunu söyleyebiliriz. 3 farklı mühendislik dalının birleşiminden ortaya çıkması da geniş bir yelpazeye sahip olmasını sağlıyor. Örnek verecek olursak:

  • Yapay Zeka ve Robotik
  • Otomasyon Mühendisi
  • Ar-Ge
  • Üretim Mühendisi
  • Bilgi Teknolojileri
  • Sistem Mühendisi
  • Bakım Onarım Mühendisi

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Hayatımızı devam ettirmek için ihtiyacımız olan başlıca kaynaklardan biri de para. Haliyle bir mesleği araştırırken baktığımız ilk şeylerden biri de maaş aralığı oluyor. Biz de sizler için mekatronik mühendisliğinin yaklaşık maaş aralığını listeledik.

Kariyer.net verilerine göre:

PozisyonEn DüşükOrtalamaEn Yüksek
Mekatronik Mühendisi2.020 TL3.260 TL4.680 TL

Mekatronik Mühendisleri Dersleri

Her mühendislik dalında olduğu gibi sayısal dersler ağırlıklı. Fizik ve matematik temelleri üzerine kurulu olan dersler sınıf ilerledikçe genişlemeye başlıyor. Mekanik, elektronik ve bilgisayar mühendisliklerinin karması olması sebebiyle geniş bir alanı olması sebebiyle de öğrenim hayatı boyunca birçok farklı ders alarak donanımlı bir şekilde mezun olmayı amaçlıyor. Bilgisayar programlama, devre tasarımı, statik gibi derslerin yanında her üniversitede belirlenen bölüm dışı ve alan dışı dersler de programlar dahilinde bulunmakta.

Mekatronik Mühendisi Hangi Niteliklere Sahip Olmalı ?

1) Sayısal Bilgi

Bir mühendis olarak fizik ve matematik konularına hakim olmalı ve bildiklerinizi gerekli durumlarda uygulayabilmelisiniz.

2) Yaratıcı Düşünebilme ve Problem Çözebilme

Ortaya bir sorun çıktığında doğru şekilde hareket edip hızlı bir şekilde problemi ortadan kaldırabilmeniz gerekebilir. Bunun yanında yeni sistemler kurarken de kolaylıklar sağlayacak yenilikler ortaya koymak ve bunları uygulayabilmek de çok önemli olacak.

3) Takım Odaklı Çalışabilme

Çoğu işte olduğu gibi mekatronik mühendisliğinde de bir ekibin parçası olarak çalışacaksınız. Dolayısıyla birlikte çalıştığınız ekibe uyum sağlayabilmeli ve iyi iletişimler kurabilmelisiniz.

4)Hızlı Karar Verme

Bir adım atarken oluşabilecek kararsızlık durumlarında zaman kaybetmek istenen son şeylerden biri. Dolayısıyla bir karar verme aşamasında sakin kalarak mantıklı düşünebilmeli ve kısa zamanda doğru kararlar verebilmelisiniz.

5) Yenilikleri Takip Etme ve Kendini Geliştirme

Günümüzde her alanda hızlı gelişimler olmakta. Yaşanan bu gelişimleri takip etmeli ve onlara ayak uydurmalısınız. Aksi takdirde gelişemeyerek ve zamanın gerisinde kalarak elinizdeki imkanları kaybedebilirsiniz. Her zaman için güncel olmak yapılacak işler için en iyi seçeneklerden biri olmamızı sağlayacaktır.

Keşfet: Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Mezunları Ne iş Yapar?

Keşfet: Mekatronik Mühendisliği Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

Zorunlu staj var mı ?

Evet. Mekatronik mühendisliği okuyorsanız mezun olmadan önce 40 iş günü staj yapmanız gerekiyor.

Mekatronik mühendisliği okumanın bir avantajı var mı ?

Mekatronik mühendisliği okuyan bir öğrencinin mekanik, elektronik ve bilgisayar alanlarının tümünden ders alacağı ve genel bir hakimiyeti söz konusu olacağından bu dalların herhangi birini okuyan bir öğrenciye göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Write A Comment